„В момента има една политизация на професионалното ръководство на МВР и тя се прояви няколко пъти в последните годни с различни изявления, които показват политическо ангажиране на тези ръководители”, заяви бившият вътрешен министър Михаил Миков в предаването „Неделя 150” на програма „Хоризонт”. Той припомни, че по времето, когато оглавяваше министерството БОП не беше Главна дирекция, а в структурата на Криминална полиция и под ръководството на главния секретар на МВР.
„Получи се едно сливане – БОП се оттегли като Главна дирекция, а шефът на службата стана заместник-главен секретар. Най-важното е, че с поредица от кадрови стъпки тази структура се разпростря и контролира цялата професионална структура на МВР, за да може информацията да се събира на едно място и да се контролира политически.”
По думите на доскорошния депутат от Коалиция за България „това са огромни влияния, които биха могли да доведат до ангажиране на престъпен контингент в предизборната борба чрез механизмите на полицията, на БОП”. Миков добави, че на различни места вече има индикации, че се действа в тази посока.
Михаил Миков обърна внимание и на скандала, който се завихри около сигнала, получен от лидера на БСП Сергей Станишев за подслушване на политици, бизнесмени и обществени лица, който беше предаден в прокуратурата. Главният обвинител Сотир Цацаров определи като „доста конкретен” един от текстовете в него.
„Политическият коментар веднага, че това е лъжа, без да са се видели конкретните факти, без да е приключила проверката, без да са изнесени констатациите на прокуратурата, звучи малко странно. Най-нормалното е, когато има такава информация да има сериозна проверка и резултатите от нея да станат публично достояние.”
По думите на Миков фактите в сигнала, получен от Станишев, са достатъчно основание да бъде ангажирана прокуратурата.
„Най-нормалното е, когато има такава информация, да има сериозна проверка и резултатите да бъдат публично оповестени. Въпросът с използването на виртуални клетки заслужава вниманието на прокуратурата”, каза Миков и поясни, че говори за бусовете, които могат да прихващат сигнал от абонат на мобилен оператор. От интервюто стана ясно, че такива сигнали са достигали до социалистите и на местните и президентските избори.
„Подслушването с виртуалните клетки не става по „популярния” начин с разрешение от съда през мобилния оператор, а преди още сигналът да достигнал до клетката. Това са технически средства, които трябва да подлежат на прецизен контрол за използването и за разрешаването на използването им. Такава регламентация в момента липсва.”
Миков коментира и мярката на служебното правителство полицейските служители да не бъдат в родните си места по време на изборите, а да бъдат командировани на друго място. Според бившия народен представител, тъй като обикновените служители действат съобразно указанията на своите ръководители, по-просто би било да се приложи ротация на областните директори в рамките на месец и половина.
Най-голямото безпокойство на Миков е това, че се създава усещане, че изборите няма да доведат до излъчване на легитимни институции, най-вече Народно събрание.
„Това се внушава априори, за да се създаде едно усещане в гражданите, че изборите са безсмислена история. Насажда се усещането, че следващият парламент, бидейки силно фрагментиран, ще бъде слаб и нищо няма да се случи. Това е една тенденция на продължаваща дестабилизация, която е вредна за страната и за успокояването на обстановката след оставката на правителството. Това е част от онези политически внушения, които трябва да обезсмислят основния механизъм на демокрацията – изборите.”
Слушайте цялото интервю с Михаил Миков.