- Г-н Миков, какъв е вашият коментар по развитието на скандала с подслушванията?
- Това не е първият скандал, защото цялото управление на ГЕРБ беше свързано с манталитета на подслушването и на „голямото ухо”. Ако си спомняте, първият случай беше с Ваньо Танов, когато подкомисията за контрол върху СРС сигнализира, че това правителство – Борисов, Цветанов, не само са склонни, но и прокарват политика на перманентно подслушване, на влизане в личния живот и създаване на зависимости. Борисов го заяви. Сега вече Найденов, другите малко късничко са заплакали за нещо, което беше полицейската политика на това правителство.
- Знам, че когато човек говори неформално е съвсем допустимо да държи по-свободен език, но въпреки всичко ми се струва, че трябва да кажем няколко думи за езика на премиера и начина по който говори за министри, прокурори, журналисти.
- Този език е част от „чара”, с който Борисов се харесваше на хората. Един „опасен чар”, който превръщаше политическото му говорене много често в просташки изявления. Език, който не държи сметка за институционалната отговорност, език, в който просташкото като начин на употреба се опитва да въздейства върху съзнанието на хората, внушавайки едно народняшко отношение.
- Последните записи показват вулгарния манталитет на тези, които хората свалиха от власт.
Показват цинизма към заобикалящите, канцлерския манталитет на Борисов, при който всички трябва да са подчинени и всички са пионки в ръцете на едноличната власт.
- След тези разговори става ясно, че Цацаров е доста самотен, ако и да е избран от Борисов. Трябва ли да ги разчисти от там. Могат ли Кокинов и останалите да останат в прокуратурата?
- Очевидно главният прокурор прави стъпки за връщане в държавата на върховенството на закона, защото неусетно, с мачкането на институциите, с подчиняването на различните независими власти, България се превърна в полицейска държава. Главният прокурор с тези си стъпки се опитва да ни върне там, където Европа очаква да се намираме. А иначе поведението на Кокинов е част от онзи манталитет, който Бойко Борисов внуши на различни отговорни фактори и който те възприемаха безкритично по време на управлението на ГЕРБ, ръкопляскаха и имитираха.
- Тези записи показват тоталната деградация на институциите, които управляват, законодателстват и правораздават. Как може да се започне начисто?
- Много трудно. Ще стане бавно. Ще трябва всичко, което е натрупано като мислене и поведение, да бъде променено. Ще трябва да се върне нормалността в българския политически живот и то не само нормалност като външно поведение пред медиите, а като хора, които имат достатъчно политическа и човешка култура, за да не допуснат този цинизъм да продължи като част от стила на всяко едно следващо управление. Мачовщината, мутренското трябва да се отрече от едно бъдещо управление.
- Борисов заяви, че ПП ГЕРБ е на Цветанов. Какво означава тази реплика? Прозирате ли някаква зависимост на Борисов от Цветанов, пък и от Флоров?
- Да, може би е късно признанието на бившия министър-председател, че полицейщината, слушането, зависимостите, парите са в основата на създаването на ГЕРБ и е твърде пресилено да се говори за ГЕРБ като за политическа партия. Затова ГЕРБ се употребява с ПП отпред, евентуално някой да им повярва, че са партия, а не структурирана клиентела. Самото ПП (политическа партия) е нонсенс, защото няма неполитическа партия.
Последните дни разголват жестоката истината, че не идеите са спойката в това образувание, а зависимостите, финансирането, злоупотребата с власт и с пари.
Интересно е да припомним един друг разговор, който доби публичност от случая “Флоров”, защото още тогава тази връзка е съществувала – връзка, която може би почива на някакви зависимости по времето, когато Борисов беше главен секретар, а Флоров е служител в БОП.
- Има мнения, че прокуратурата с бързите си действия по случая с Флоров и със сигнала, подаден от Станишев, се превръща едва ли не в политически играч. Но има също така и възможност нищо да не произтече от повдигнатите обвинения срещу служителите от СДОТО и от досъдебното производство срещу Флоров, което впрочем е засекретено. Смятате ли, че ще научим цялата истина?
- На прокуратурата й трябва спокойствие и подкрепа, защото това, което направи дотук, показва наистина желание за възстановяване на върховенството на закона. Защитната позиция на ГЕРБ, подкопаваща авторитета на прокуратурата, че тя била политически играч, е несъстоятелна. В крайна сметка, фактите до такава степен са обществено скандални, че ако прокуратурата не стигне до край и не изпълни своите задължения по закон, то нейният авторитет ще се срине окончателно, а и този на България пред Европа. Всъщност големият ефект от управлението на Борисов беше унищожаването на редица институции, в това число и на парламента, и на различните независими регулатори, а по отношение на съдебната власт помним добре изявленията, които перманентно сриваха авторитета й.
- Ще повлияе ли този скандал върху резултатите на предстоящите избори? Очаквате ли те да бъдат честни и как ще се опитате да гарантирате това?
- Този скандал разголва истината за ГЕРБ, която е не политическа партия, а по-скоро мафиотска шайка, успяла да узурпира властта. Днес на всяка цена те се опитват да останат на власт, защото виждаме, че само за месец, след като бяха свалени, започнаха да излизат истини, които до вчера се споменаваха на ухо от хората, а днес са факти, влизащи в досъдебни производства. И тези факти ще трябва окончателно да убедят българските граждани, че такова нещо не трябва да има в повече България. А иначе злоупотребата с държавните служби, натискът върху държавни служители да участват в публични мероприятия на ГЕРБ, да работят за резултатите на ГЕРБ на изборите, действията на някои полицейски началници в предизборната ситуация, внасят голяма сянка върху честността на предстоящите избори.
Смятам, че ангажимент и на нас, и на всички демократични политически сили е да обединим усилия, за да попречим на ГЕРБ да откраднат изборите от хората и в това отношение всяка политическа партия, която заявява, че е демократична, би трябвало да има на първо място намерението да попречи на ГЕРБ да фалшифицира и манипулира предстоящите избори и да продължи да разбива политическите платформи с противоречиво народняшко бръщолевене.
- Ако дойдете на власт, как ще се справите с политизацията в МВР?
- С ясно разграничаване между политически и професионални функции, с връщане на законността в действията на всички структури на МВР, на всеки един служител с категоричното условие, че всеки служител на професионалния състав, който тръгне да прокарва интересите на една партия в професионалната си работа, няма място в МВР. Това са задължителни предпоставки за възстановяване на върховенството на закона и гражданския контрол върху министерството.
- Тежкият проблем с битовата престъпност, който винаги остава някъде встрани, преодолим ли и какви мерки бихте предприели в тази посока?
- По отношение на битовата престъпност проблемът е изключително тежък. Затова трябва сериозно реформиране на системата за прегрупиране на силите, за материалното й осигуряване, така че тя да бъде ефикасна, а не атрактивна за нуждите на PR-а. Защото досега беше превърната в телевизионно шоу на избрана структура, без ефикасност, която да доведе до разкриване, събиране на доказателства за извършеното престъпление, водещо до осъдителна присъда. Това е големият проблем, включително и за ежедневната, битова престъпност, която тормози гражданите. Разбира се, нужна е и цялостна държавна политика, която да намали факторите, водещи до пика на тази престъпност по време на управлението на ГЕРБ. А те имат корен и в политиката на ГЕРБ, която направи хиляди българи мизерстващи.
- Покрай скандалите с МВР встрани от вниманието ни остава и ДАНС. Какво се случи с ДАНС?
- ДАНС също беше употребявана политически и от там също излязоха няколко скандала, макар че на фона на това, което вършеше БОП като политически ангажирана структура на ГЕРБ, те някак си по-малко присъстваха в публичните скандали. Но там също е необходимо да се върне върховенството на закона и да е ясно, че ДАНС работи не по определени хора, а по определени случаи тогава, когато има заплаха за националната сигурност и когато е извършено престъпление срещу републиката.
- Бяхме свидетели, че в 41-ото Народно събрание подкомисията за контрол върху СРС нямаше капацитет да изпълнява функциите си. Каква ще е политиката на БСП, ако дойдете на власт, по отношение на контрола върху прилагането на специални разузнавателни средства?
- Подкомисията свърши много работа. Изводите в нейните годишни доклади са в основата на тежките констатации на Държавния департамент за злоупотребата със СРС в България. Няколко поредни години се отпращаха сигнали и към МВР, и към прокуратурата, и към ВСС за тежките проблеми, които съществуват по отношение на прекомерната употреба и възможностите за злоупотребата със СРС и въобще информация, която не е необходима за разкриване и доказване на престъпление.
Така че подкомисията свърши доста работа, но днес повече от очевидно е, че е необходима постоянно действаща агенция, бюро или както искате го наречете, което перманентно да осъществява контрол, което да може и в ситуация като днешната, когато не заседава парламентът и не може да се упражнява парламентарен контрол, да следи какво се случва и злоупотребява ли се в тези структури.
- Общото подозрение е, че това, което става явно днес, е съществувало винаги и по времето когато на власт е била БСП. Какви гаранции ще дадете, че ако влезете във властта няма да постъпвате по същия начин?
- Това внушение е твърде елементарно. През 2011 г. в сравнение с 2008 г. подслушванията са се увеличи три пъти – от около 6 хиляди на 16 хиляди. Така че манталитетът на послушването, наложен от Борисов и Цветанов, даде и своето обективно отражение върху статистическите данни. Намаляха отказите, намаля и процентът на използвани в съдебната фаза от процеса веществени доказателствени средства. В същото време през 2009 г. бе извършена цялостна проверка от прокуратурата в СДОТО и изводите там са категорични, че няма никакви нарушения на закона.
Оттук насетне гаранциите са засиленият контрол, възстановяването на постоянно действащото бюро за контрол при използване на СРС, запазването на парламентарния контрол върху тази дейност, перманентен контрол от страна на прокуратурата и законови възможности за един по-прецизен съдебен контрол върху конкретните искания. Свободата и сигурността трябва да имат баланс, които минава само през върховенството на закона. ГЕРБ в името на властта си тежко го наруши.
Интервю на Михаил Миков за изданието “Гласове”
Бел. ред. Интервюто е взето преди от прокуратурата да обявят, че има достатъчно доказателства, че бившият вътрешен министър Цветан Цветанов е извършил престъпление.