„Изключително съм доволен от дискусията, която беше сериозна и задълбочена. Промените в устава са свързани с организационното укрепване на БСП, бяха приети и проектите на документи, с които отиваме към конгрес следващата седмица, приехме левите стандарти, с голямо мнозинство”. Това съобщи на пресконференция след днешното заседание на Националния съвет на БСП председателят на партията Михаил Миков. По думите му предстои конгрес, който ангажира партията и на който политическата декларация ще покаже левия курс на алтернативата и опозицията в България.
Относно текста, който предвижда председателят на Националния съвет на БСП, който е прекратил предсрочно мандата си, да няма право да се кандидатира за същата позиция 4 години, Миков заяви, че не се е приело неговото предложение лидерът да се ползва от специален статут. „Имаше възражения, че не може да се разделят председателите. Макар, че аз го предложих лично, заради спекулациите в медиите, че това е персонална поправка”, уточни лидерът на БСП. Според него по никакъв начин председателите не бива да бъдат отделяни от партията и всички, с изключение на тези, направили отделни партии, са необходими на БСП.
Бойко Великов: Нито махаме, нито назначаваме общинския председател, но създаваме условия да се проведат нормални избори
Зам.-председателят на НС на БСП Бойко Великов заяви, че всяко едно от алтернативните предложения е било гласувано както по отношение на мандатността, така и по отношение на младежките квоти, дистанционното гласуване, делегираното представителство. Той разясни и друга поправка, според която при отрицателна оценка, при нефункциониращи органи по решение на НС на БСП може да се прекрати мандата на общинска организация и тогава пленумът избира организационен съвет, който подготвя и организира провеждането на общинска конференция, която сама си избира председател. „Ние нито махаме председателя, нито назначаваме председателя, но създаваме условия да се проведе нормален цикъл отчети и избори, на базата на който се избира ръководство”, уточни зам.-председателят на БСП.
Янаки Стоилов: БСП с политика за хората и общините
„Ангажиментите ни за местната политика могат да се обобщят с думите „политиката на БСП за хората и общините”. Това заяви зам.-председателят на НС на БСП Янаки Стоилов. Той обясни, че тази политика предстои да бъде утвърдена от Конгреса на партията и да се отрази в националната предизборна платформа на левицата за изборите през есента. Стоилов бе категоричен, че БСП ще очаква от кандидатите, които ще подкрепи и издигне на местните избори, публично да се ангажират със залегналите в платформата на левицата политики.
Промени в устава на БСП
На днешното заседание на Националния съвет на БСП беше приет предложеният доклад за промени в устава на партията. Те са логично продължение на мерките за организационно и политическо укрепване, които пленумът прие на свое заседание в началото на тази година. Тези промени предстои да бъдат гласувани от Конгреса.
Промените са в следните основни посоки:
1) Създаване на по-ясни правила за функционирането на органите на партията: подчертава се задължителният характер на решенията на висшестоящите органи, въвеждат се срокове за редица производства (по обжалване на решения, за произнасяне и др.). Така начинът на функциониране на партията става по-разбираем и предвидим и за членовете, и за хората отвън.
2) Въвеждат се редица мерки за организационно укрепване на партията: преди всичко това са разпоредбите за ясно разпределяне на отговорностите за действията на членовете на партията. Предвижда се при слаби изборни резултати, системно нефункциониране или при неизпълнение на решенията на Националния съвет, последният да има право да прекратява предсрочно мандата на органите, които допускат тези нарушения. В този случай Националният съвет определя организационен съвет, който в 6-месечен срок следва да подготви и проведе изборите за ново ръководство на съответния орган. Създаден е механизъм, според който при предсрочно прекратяване на мандата на едно лице поради неизпълнение на задълженията му, то не може да бъде преизбирано преди изтичането на един пълен мандат. Чрез тази промяна се цели да се направи възможно по-ефективното оздравяване на организациите и органите на партията, когато те не функционират съгласно правилата на Устава. Предвиждат се и редица други мерки за организационно укрепване на партията и подмладяването на състава на органите й.
3) Създава се единна уредба за наградите и отличията, които дава партията за различни заслуги.