Михаил Миков заяви, че на заседанието на Националния съвет на БСП е бил представен обективен анализ за това какво трябва да се прави от тук нататък в партията, както и оценка за състоянието на държавата. „БСП претърпя тежка загуба, но и демокрацията претърпя такава. Трябва да обърнем сериозно внимание на политическото и организационното укрепване на БСП. Видя се, че има воля за това”, обясни лидерът на левицата. По думите му има партийни организации, които съществуват само на хартия и изборите показват, че те не са ефикасни структури и трябва много да се работи. Като пример той даде София, където проблемите са много тежки и трябва организационно лечение.
Миков обяви, че председателят на Столичната градска организация Калоян Паргов си е подал оставката от Изпълнителното бюро на БСП и изрази мнение, че той трябва да се оттегли и от ръководството на общинския съвет. Миков обясни, че най-големите загуби на левицата са били в големите градове – София, Пловдив, Варна. Той допълни, че и Георги Гергов е подал оставката си като лидер на БСП-Пловдив.
Лидерът на социалистите обясни, че след 3 – 4 месеца ще има Конгрес на партията и трябва да се отиде нормално към него, а не да се дестабилизира партията. „Оставката не трябва да е театрална като на Първанов. Като подадеш оставка, не трябва да се кандидатираш пак. Хората затова не вярват в оставките”, заяви той.
На въпрос за оставката на Изпълнителното бюро на партията той отговори, че няма колективна оставка, а тя е личен акт и Илияна Йотова, Драгомир Стойнев, Калоян Паргов са постъпили по този начин. „Бюрото е длъжно да продължи и в тази трудна за партията ситуация да обединява, да консолидира, да подготви провеждането на Конгреса, а там организациите, партийните членове , делегатите са тези, които решават”, каза още той. Миков припомни, че членовете на бюрото са заявили пред него готовност да си подадат оставката и тя е в неговите ръце.
Председателят на БСП заяви, че от една година партията променя политическия си курс към лява политика, която хората ще оценяват дали е автентична – за прогресивния данък, за бебешките храни, позициите по образованието, защитата на дребния и средния предприемач, решенията, свързани със социалните въпроси на убийствената бедност в България. „Това трябва да очертае нашия профил”, заключи Миков.