Подходът на „фараонизиране” накърнява принципа за другарство и декларираното желание за единство в партията
„Призовавам новото ръководство да носи товара на отговорността, която му е възложена от Конгреса и Националния съвет, защото подходът на „фараонизиране” вреди не само на хора, които са работили почтено, но накърнява принципа за другарство и така декларираното желание за единство в партията“. Това заяви Михаил Миков във Фейсбук по повод тиражираните в публичното пространство твърдения и инсинуации за дискредитиране авторитета на предишното ръководство на БСП. По думите му струва си да се отговори на тях, защото те са от естество да дискредитират също авторитета на партията и доверието между социалистите. „Смятах, че кампанията е приключила с избора на ново ръководство, но очевидно съм се заблуждавал. Очернянето на членовете на предишното ръководство продължава“, коментира социалистът.
„От предишните членове на Изпълнителното бюро само четирима са получавали възнаграждение, защото са се отказали да работят другаде и са работили без почивен ден и без работно време за партията. Те нямат фирми или едра собственост, не се занимават с посредническа, търговска или друга печеливша дейност, не са депутати или евродепутати. Това възнаграждение е в размер на около две средни работни заплати, съизмеримо и с други отговорни позиции в партийната администрация“, отбелязва Михаил Миков и подчертава, че всичко е ставало прозрачно и публично. „Намирам за акт на евтин популизъм и вулгарна демагогия спекулациите по този въпрос. Хората много повече се интересуват от въпроси, свързани с търговията с влияние или с използването на партийни позиции за реализация на личен бизнес, отколкото от получаване на възнаграждение за реално полаган труд“, допълва той.
„Ползвам случая да кажа, че не съм канен за член на Изпълнителното бюро, но, дори да имаше такова предложение – не виждам мястото си в този състав, нито пък със срок на изпитване. Приказката за „трите плика” може да се ползва, но нека се държи сметка, че тя никога не може да подмени въпроса за собствената отговорност“, категоричен е Миков.
Пълният тест на коментара:
Тези дни в публичното пространство се тиражират твърдения и инсинуации с цел дискредитиране авторитета на предишното ръководство, но си струва да се отговори, защото те са от естество да дискредитират авторитета на партията и доверието между социалистите. Смятах, че кампанията е приключила с избора на ново ръководство, но очевидно съм се заблуждавал. Очернянето на членовете на предишното ръководство продължава.
От предишните членове на Изпълнителното бюро само четирима са получавали възнаграждение, защото са се отказали да работят другаде и са работили без почивен ден и без работно време за партията. Те нямат фирми или едра собственост, не се занимават с посредническа, търговска или друга печеливша дейност, не са депутати или евродепутати. Това възнаграждение е в размер на около две средни работни заплати, съизмеримо и с други отговорни позиции в партийната администрация. И всичко това е ставало прозрачно и публично. Един от тези четирима души е член и на новото Изпълнително бюро и, ако счита, че не е било редно да получава такова възнаграждение, може да го върне.
Намирам за акт на евтин популизъм и вулгарна демагогия спекулациите по този въпрос. Хората много повече се интересуват от въпроси, свързани с търговията с влияние или с използването на партийни позиции за реализация на личен бизнес, отколкото от получаване на възнаграждение за реално полаган труд.
Ползвам случая да кажа, че не съм канен за член на Изпълнителното бюро, но, дори да имаше такова предложение – не виждам мястото си в този състав, нито пък със срок на изпитване.
Приказката за „трите плика” може да се ползва, но нека се държи сметка, че тя никога не може да подмени въпроса за собствената отговорност. Още веднъж призовавам новото ръководство да носи товара на отговорността, която му е възложена от Конгреса и Националния съвет, защото този подход на „фараонизиране” вреди не само на хора, които са работили почтено, но накърнява принципа за другарство и така декларираното желание за единство в партията.