Миков: В еуфорията на допитванията не говорим за съдбата на българите във Великобритания

Миков: В еуфорията на допитванията не говорим за съдбата на българите във Великобритания

Крайно време е страната ни да се погрижи за българските граждани в чужбина

„Напоследък често говорим за референдуми и допитвания… Но, покрай еуфорията от това, някак си встрани остава планираният за след малко повече от седмица референдум за бъдещето на Великобритания като член на Европейския съюз“. Това написа Михаил Миков в своя Фейсбук профил в коментар на предстоящото допитване до британците за членството на страната им в съюза.

„Замисляли ли сте се какво би се случило, ако Великобритания напусне ЕС? Никой български политик не коментира това… Това е поредният случай, в който България и българските политически партии нямат официална позиция. Явно пак ще чакаме да видим най-напред „какво ще кажат началниците”, отбелязва социалистът. „А, докато чакаме началниците да кажат, стотици хиляди българи, които по силата на членството на Великобритания, но и на България в Европейския съюз, живеят на Острова, са оставени сами да се справят с последиците на този референдум“, подчертава Миков.

Според народния представител от левицата крайно време е страната ни да се погрижи за милионите българи в чужбина. „И не да ги търсим само по време на избори, защото те не са материал, а хора със своите съдби, мечти и желания!“.

„Искам нашата партия да даде пример на останалите партии и да се разграничи от обидното за суверенитета ни покорство. Искам да защитим нашите сънародници във Великобритания. Дължим им го, най-малкото защото те са там, тъй като не виждат надежда в България“, категоричен е Михаил Миков.

Пълният текст на коментара:

Приятели!

Напоследък често говорим за референдуми и допитвания. Понякога ги провеждаме, за да знаем какво искат хората, а понякога – за да знаят хората какво искат политиците. Но, покрай еуфорията от това, някак си встрани остава планираният за след малко повече от седмица референдум за бъдещето на Великобритания като член на Европейския съюз.

Замисляли ли сте се какво би се случило, ако Великобритания напусне ЕС? Ще има ли бъдеще Европейският съюз, какъвто го познаваме, ако това стане? Ще има ли сили да се противопоставя на все по-големите предизвикателства, с които се среща от Запад, а и от Изток? Никой български политик не коментира това. Било, защото е евроатлантик по душа, или просто, защото темата е малко неудобна.

Това е поредният случай, в който България и българските политически партии нямат официална позиция. Явно пак ще чакаме да видим най-напред „какво ще кажат началниците”. А, докато чакаме началниците да кажат, стотици хиляди българи, които по силата на членството на Великобритания, но и на България в Европейския съюз, живеят на Острова, са оставени сами да се справят с последиците на този референдум. Каква ще е съдбата на тези хора, ако англичаните предпочетат да прекратят своето членство? Ще могат ли тези българи да продължат съграденото от тях в продължение на години в тази чужда държава или ще загубят свои права и възможности, които сега имат по силата на Договора за функционирането на Европейския съюз?

Договорът е договор, защото всички страни по него имат задължения, но имат и права. Крайно време е България да започне да упражнява и правата от своето членство в Евросъюза, а не да го свежда само до плащането на задължителния ни многомилионен членски внос. Крайно време е страната ни да се погрижи за милионите българи в чужбина. Тези хора са част от нашия народ и отговорната държава, отговорните политици, следва да имат ясна и категорична позиция за защита на техните интереси. И не да ги търсим само по време на избори, защото те не са материал, а хора със своите съдби, мечти и желания.

Аз не искам повече да чакам началниците да казват на България. Искам нашата партия да даде пример на останалите партии и да се разграничи от обидното за суверенитета ни покорство. Искам да защитим нашите сънародници във Великобритания. Дължим им го, най-малкото защото те са там, тъй като не виждат надежда в България.