„На днешния ден отдаваме почит към делото на Солунските братя и техните ученици, които далновидна България приютява, за да я научат на четмо и писмо и да развият книжнината й. Спомняме си за успешното разпространение на българските книги, които носят просвещение на познат език в славянския свят. Спомняме си за и за всичките трудности на оцеляването и възраждането на писмената българска култура през тъмните векове, когато шепа монаси и будители са съхранявали и предавали на поколенията историческия спомен за свободна България и нейното величие“. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в обръщение във Фейсбук, посветено на 24 май, Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.
„Днес засвидетелстваме и своето уважение към наследниците и последователите на тези горди българи – учителите, учените, хората, посветили живота си на просветата и културата, хората за които образованието и науката са поле на професионална изява. На тях дължим повече – уважение, подобаваща оценка за труда им, достоен живот и условия, които им позволяват да работят със самочувствие“, отбелязва още лидерът на левицата. „Длъжни сме да направим повече и за системите, които поддържат българската просвета – образователната, научната, културната. Дошло е време, в което те да се превърнат в приоритети. Без да им дадем този статут, не можем да очакваме успех като нация“, категоричен е Миков.
Предлагаме на вашето внимание пълния текст на поздава:
Уважаеми сънародници,
Скъпи приятели,
Честит 24 май, Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Днешният празник е важен за нас, българите по много причини – като народ, спасител и продължител на делото на Св. Св. Кирил и Методий, възроден народ, взел отдавна своето решение да върви по пътя на самостоятелно духовно развитие, народ, спомогнал за утвърждаване на християнството сред славяните и запазване на уникалността на тяхната култура, едновременно с приобщаването й към европейската.
На днешния ден отдаваме почит към делото на Солунските братя и техните ученици, които далновидна България приютява, за да я научат на четмо и писмо и да развият книжнината й. Спомняме си за успешното разпространение на българските книги, които носят просвещение на познат език в славянския свят, както и за всичките трудности на оцеляването и възраждането на писмената българска култура през тъмните векове – без държавност и организирано образование, когато шепа монаси и будители са съхранявали и предавали на поколенията историческия спомен за свободна България и нейното величие.
Днес засвидетелстваме и своето уважение към наследниците и последователите на тези горди българи – учителите, учените, хората, посветили живота си на просветата и културата, хората за които образованието и науката са поле на професионална изява. На тези наши съграждани, които се грижат за духовното здраве на нацията, дължим повече – уважение, подобаваща оценка за труда им, достоен живот и условия, които им позволяват да работят със самочувствие.
Длъжни сме да направим повече и за системите, които поддържат българската просвета – образователната, научната, културната. След четвърт век на неглижиране, недостатъчно финансиране и други белези на опорочения преход, дошло е време, в което те да се превърнат в приоритети. Без да им дадем този статут, не можем да очакваме успех като нация.
В заключение искам да обърна внимание, че тази година отправям своя поздрав за 24 май и чрез социалните мрежи. Радвам се за това, защото те са най-съвременният канал за комуникация, най-достъпно средство за разпространение на информация и знание и за много българи. Още по-важно за мен е, че имам възможност да го направя на кирилица. Надявам се, че всички сте съгласни – трябва да полагаме усилия и посланията ни тук да бъдат написани с българките букви. Нека ги използваме, когато пишем на родния си език, независимо дали това е модерно или удобно. Призовавам всички да пазим Азбуката си и във Фейсбук.
Честит празник!