Ще направим необходимото българският парламент да ратифицира Споразумението за асоцииране на Молдова с ЕС възможно най-скоро, заяви Михаил Миков на среща с молдовския президент

Ще направим необходимото българският парламент да ратифицира Споразумението за асоцииране на Молдова с ЕС възможно най-скоро, заяви Михаил Миков на среща с молдовския президент

Ще направим необходимото българският парламент да ратифицира Споразумението за асоцииране на Молдова с Европейския съюз възможно най-скоро. Това заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков на среща с президента на Република Молдова Николае Тимофти. Молдовският държавен глава беше на 1 юли 2014 г. на еднодневно официално посещение в България по покана на президента Росен Плевнелиев.

България е готова да сподели своя опит, натрупан в годините преди присъединяването на страната към Европейския съюз, декларира председателят на Народното събрание. По думите на Михаил Миков това е дълъг и труден процес, в който активна роля могат да изиграят народните представители от групите за приятелство в двата парламента, както и от различните парламентарни комисии.

За България е важно по европейския си път Молдова да поощрява самобитността на гражданите от различните етноси, подчерта председателят на Народното събрание и добави, че България ще продължи да полага усилия за подкрепа на българската общност в Молдова.

Михаил Миков изрази надежда, че решението на Молдова да тръгне по пътя на европейската интеграция ще спомогне за задълбочаването и развитието на икономическите отношения между двете страни. В последните две години стокообменът нараства, но трябва да се положат усилия за по-интензивно бизнес-сътрудничество, посочи той.

Президентът на Молдова Николае Тимофти благодари на България и на председателя на българския парламент Михаил Миков за подкрепата, която страната оказва при осъществяването на плана на Молдова за европейска интеграция. Той отбеляза, че Молдова поема по нов път и по него ще разчита на помощта на страните от бившия социалистически лагер – Полша, Румъния, България и балтийските републики, които вече са членки на Европейския съюз.

На 2 юли 2014 г. парламентът на Молдова ще ратифицира Споразумението за асоцииране с Европейския съюз, съобщи молдовският президент. Той апелира документът да бъде ратифициран от българския парламент възможно най-скоро. По думите на Николае Тимофти това би бил израз на подкрепата на България за европейската интеграция на Молдова.

Българската общност в Молдова наброява 60-65 хиляди души, отбеляза молдовският президент. Той уточни, че в страната му правата на гражданите от различен етнически произход са гарантирани и няма пречки те да съхраняват своите език и култура. На срещата Николае Тимофти съобщи, че е предал на министър-председателя Пламен Орешарски конкретни предложения от неговия молдовски колега за това как България може да окаже помощ на Тераклийския регион.