„След изборите започва новият мандат на първо място на парламента, който е основна власт в парламентарната република. Наблюдавам как всички правят сметките за кабинета, без никой да задава въпроса какво Народно събрание ще имаме, какви закони ще се приемат, какво трябва да се ревизира от законодателството, заради което ГЕРБ не получи подкрепа да управлява отново”. Това заяви Михаил Миков в предаването „Тази сутрин” по bTV.
Политиката не е аритметика, политиката е съгласие върху определени действия, отбеляза социалистът и отново наблегна, че първото, което трябва да се случи е спешното свикване на Народното събрание, защото този вакуум в институциите не може да продължава безкрайно.
„Изборите показват, че хората искат промяна на политиката, която беше провеждана до изборите от ГЕРБ и даде тези резултати във финансовата сфера, здравеопазването, доходите, инвестициите. И ако има съгласие, че това трябва да се промени, трябва спешно да видим кои закони трябва да се променят.”
От думите на Миков стана ясно, че социалистите още не са започнали официални разговори с ДПС и „Атака” по съставяне на програмно правителство, подкрепено от парламентарно мнозинство. „Днес националната цел е излизане от тежкото състояние, в което се намира страната и очертаване на перспективи. Аз смятам, че в това отношение отговорността ще надделее над теснопартийните интереси.
Михаил Миков отново посочи, че в БСП, включително в национални органи на партията, има хора, които биха се изкушили да подкрепят ГЕРБ за съставяне на правителство на малцинството, но уточни: „Тези хора не представляват официалната позиция на БСП. Ръководството няма да влезе в сепаративни сделки. Депутатите ни няма да гласуват за кабинет на ГЕРБ, защото ще излъжат избирателите си и ще бъдат политически мъртъвци”, смята Миков, който е категоричен, че избраните за депутати имат достатъчно съвест. „Бруталният натиск върху депутатите приключи с Борисов”, увери той. „Борисов обича индивидуалните преговори. Кафеджийските разговори обаче нямат значение”, категоричен беше Миков.
Михаил Миков обясни, че въпросите, които ще бъдат обсъждани по време на двустранните преговори, могат да се разделят на приемливи и неприемливи за двете страни. Той отбеляза, че БСП и „Атака” имат сходни виждания за необходимите твърди мерки срещу монополите, като не изключи дори одържавяването на ЕРП-тата, което предлагат в предизборната си платформа националистите, но подчерта, че то трябва да е възмездено и след финансов разчет за това колко би струвало.
Михаил Миков коментира и възобновяването на проекта АЕЦ „Белене”. Той посочи, че „Белене” остава приоритетен проект за България и за българската енергетика и строителството на централата може да започне при наличие на стратегически инвеститор и възстановяване на пазарите в Гърция и Турция.
По думите на Миков, проектът за втора атомна електроцентрала е само част от необходимите мерки в енергетиката. Най-напред според него трябва да се отменят таксите за износ на български ток, заради които южните ни съседи купуват румънски и унгарски ток през нашата преносна мрежа.
Миков коментира и действията на държавното обвинение напоследък, включително по казуса с откритите нелегитимни бюлетини в Костинброд. „Виждам в действията на прокуратурата един сериозен опит за връщане на институционалния й престиж. Защото най-голямата болест на България днес е девалвацията на доверието в институциите”, посочи избраният за депутат от Коалиция за България.
Михаил Миков не пожела да коментара в детайли акцията на прокуратурата, защото не желае да прави „квалификации, подобно на други политици”. По думите на бившия вътрешен министър Изборният кодекс регламентира отпечатването на 10% излишък от бюлетини за всеки избирателен район, които се съхраняват в РИК. „Изведнъж се появи още едно количество. Манталитетът на ГЕРБ, насочен към фалшифициране на изборите, трябваше да бъде обслужен с тези бюлетини”, обясни Миков.
Михаил Миков коментира и писмото от „група достойни прокурори”, изпратено до редакционните пощи на няколко медии с прикачени документи от разследването на случая в Костинброд. „Това е едно долнопробно активно мероприятие – с внушенията, оценките и квалификациите”, заяви социалистът. Според него предстои дълъг спор за това откъде са изтекли документите. „Някой се опитва да създаде друга обществена среда за това, което върши прокуратурата”, предположи Михаил Миков.
В надпреварата за поста Сотир Цацаров бе недвусмислено подкрепен от зам.-председателя на ГЕРБ и вътрешен министър тогава Цветан Цветанов, който преди това бе оправдан по дело за клевета в ръководения от Цацаров съд. „Начинът, по който беше избран главният прокурор, ме предизвика да твърдя, че той е зависим от изпълнителната власт, но бях опроверган”, призна Михаил Миков.
Цялото интервю с Михаил Миков можете да гледате тук.