Народното събрание прие промените в Закона за гражданската регистрация, предлагани от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, за борба с изборния туризъм. „Не знам кой какво позволява, кой какво регистрира, но хората, говорещи за пришълци в Орландовци, да отидат да говорят с кмета на Орландовци”. Това заяви от парламентарната трибуна председателят на НС на БСП Михаил Миков. „Омръзна ми от лицемерие. Резултатите са ясни – ГЕРБ има 44% при средно за избирателния регион 36%”, допълни той. Според Миков всички останали политически сили имат средните резултати за регионите си в Орландовци – ДПС – 0,94%, БСП-12%, РБ – 11,8%, ПФ – 7,64%, БДЦ – 4,74, АБВ – 4,03. „Не знам кой на кого какво разрешава”, коментира Миков.
Мая Манолова: Изборният туризъм може да засегне и големите, не само малките общини
„Изборният туризъм може да подмени резултатите не само в малките, но и в по-големите общини. Трябва да бъдат предприети промени в Закона за гражданската регистрация, за да се предотврати това”, заяви от парламентарната трибуна народният представител от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Мая Манолова. Тя обясни, че става дума за масово преселение на избиратели в малки общини, на което сме свидетели през последните месеци. Според нея с регистрацията на по 20, 30, 50, 100 избиратели в несъществуващи сгради и запуснати такива редица кандидати за кметове се надяват да променят вота на хората, като си осигурят служебна победа. Манолова посочи имената на Герго Гергов – кметски наместник в Киреево, Цека Лалова от Грамада, Владо Кюпа, кметския братовчед Цветан Петков, които са станали известни покрай темата кой повече избиратели успява да регистрира на своите адреси. „Трябва да си даваме сметка за деморализиращия ефект, който тези събития имат върху българските граждани. Те губят мотивация да гласуват на местния вот”, категорична бе тя.
Трябва да дадем знак на избирателите, че се борим с опитите за промяна на вота им
По думите на Манолова със законопроекта на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ се цели да се покаже на гражданите, че ще се положат усилия изборите да бъдат честни и това, което е нужно като законодателни промени, ще бъде направено от НС, независимо дали депутатите представляват опозицията или мнозинството. Депутатът подчерта, че хаосът с регистрациите е голям. Тя обясни, че по информация на регионалното министерство новоизвършените регистрации в община Пловдив в периода 01.02.2015 – 25.04.2015 са 6 972, а според справка, която министър Павлова е дала в отговор на парламентарен въпрос за периода 01.11.2014- 30.04.2015 те са 2 237. „В самото регионално министерство има проблем с отчитането на новите регистрации по настоящият адрес”, заяви депутатът от левицата.
Манолова подчерта, че няма как да се остави на прокуратурата да анулира регистрации на новозаселени избиратели, защото тя не разполага с такива правомощия. Депутатът обясни, че прокуратурата може да се намеси само в случаите, в които са използвани документи с невярно съдържание или са подправени.
„Гласувайки за законопроекта на БСП, подкрепяте извършването на служебна проверка на всички нови регистрации в периода 01.02.2015- 30.04.2015. След нея, всички които са се регистрирали в нарушение на закона, ще трябва да се пререгистрират на досегашните си адреси”, заключи Мая Манолова.