„Спойката в управляващата коалиция е властта. Вътре в нея се получават все повече разломи. Хората усещат крайно дясната политика и се получава едно все по-голямо разграничаване от управляващите”. Това каза председателят на НС на БСП Михаил Миков в сутрешния блок на бТВ “Тази сутрин”.
Вдигат стажът и възрастта за пенсиониране, вдигат се цените на тока, здравеопазването става все по-недостъпно, добави Миков и обърна внимание, че коалиционните партньори изведнъж започват да се отдръпват и накрая ще излезе, че никой не носи отговорност за случващото се в страната. По думите му местните избори през есента ще покажат точно това.
БСП има ясен профил вляво, дава алтернатива
Лидерът на БСП обясни, че за партията е важно да увеличи представителството си по места. Миков каза още, че БСП ще се опита да изпълни разчета си за изборите – около 70 кмета и над 1 000 общински съветници.
На въпрос за равносметката си за изминалата една година, откакто е председател на БСП, Миков отговори, че през това време са се случили много неща, но едно от най-важните е, че партията е придобила ясен политически профил вляво и е дала алтернатива на хората за друга политика, освен тази, която се провежда в България. „Положени бяха сериозни организационни усилия за укрепването на партията, свързани с функционирането й, ясно очертаване на правата и отговорностите вътре в БСП”, добави той.
На зрителски въпрос, свързан с фалита на КТБ, Миков припомни, че най-много държавни средства са били концентрирани в банката по време на управлението на ГЕРБ. „Нашата позиция е ясна: Всичко на масата – фирми, физически лица, преференциални депозити. Надявам се, че докладът на комисията за КТБ ще даде отговор на много въпроси”, каза още Михаил Миков. Той добави, че покрай КТБ бяха направени много внушения, от които се търси политическа изгода.
„БСП не е отговорна за ситуацията в КТБ. Не може една партия да е отговорна за нещо, за което отговорността е ясно разписана по закон. На редовия партиен член не трябва да му бъде вменена отговорността за КТБ”, категоричен бе лидерът на социалистите.
Гръцкият случай е сигнал за Европа, че трябва да бъде по-социална
„В момента има среда за политически консенсус, че България трябва да бъде подпомогната от Европа, ако ЕС е наистина солидарен, както декларира. Българският производител усеща свития пазар в Русия, а и с оглед на развитието на ситуацията в Гърция, непременно ще има и последици, които ЕС трябва да обсъди”, заяви Миков. Той добави, че ако управляващите имат смелост да заявят в Брюксел нашата позиция за бежанците, България трябва да получи доста повече пари, защото е буфер за бежанския поток и представлява граница, през която минава голяма част от него.
Лидерът на левицата обясни, че случаят с Гърция е сигнал за Европа, че трябва да бъде по-социална и да се върне към социалната, а не към фискалната и бюджетна държава. „Аз заявих своята позиция за това, което се случва в Гърция. Странно е, че отсъства позиция на други български политици и на министър-председателя. Мисля, че всеки политик трябва да има мнение за референдума в Гърция, защото въпреки натиска – гръцкият народ показа своята воля ясно”, добави още Миков.
Председателят на БСП подчерта, че гърците не са против реформите, а те и все повече европейци, са против неолибералния модел, който смъква по три кожи от обикновения гражданин. По думите му резултатите, които постигна СИРИЗА на изборите и референдума са ясни доказателства, че хората искат промяна. „Постоянното повтаряне и натякване за реформи е свързано с правото на достоен живот, което се орязва и с европейската социална държава, която изчезва, като след нея остават единствено печалбите на големите корпорации”, категоричен бе социалистът.
Михаил Миков добави, че се радва, че заради референдума в Гърция управляващите са се сетили за Северозападна България. „Пред моите съграждани аз съм доказвал каква политика трябва да се води там, включително в 42-то Народно събрание, когато се осигуряваха средства по ОПРР, г-жа Лиляна Павлова беше против това да се предоставят пари на Видин, но решението за това се взе и вече е необратимо”, припомни лидерът на социалистите. Той бе категоричен, че хората трябва да разберат, че решението – ниски данъци, ниски доходи, печалби на корпорациите, е погрешно и убива доходите и нормалния живот на хората.