При сегашното разпределение на парите за здраве се оказва, че болните във Видин са два пъти по-здрави от болните в Монтана
„С предложенията на управляващите се приключва въпросът с необходимостта от съществуването на Здравна каса в България. Няма нужда от нея. Парите се събират от Агенцията за приходите, разпределянето на обемите на видовете помощ по Районни здравни каси, които могат да станат районни представителства на Министерство на здравеопазването, става административно и няма никакъв смисъл от касата”. Това заяви от парламентарната трибуна председателят на БСП Михаил Миков при обсъждането на бюджета на Националната здравно-осигурителна каса за следващата година. Той допълни, че от левицата ще поработят по внасянето на законопроект за отмяна на Здравната каса. В тази връзка лидерът на социалистите предложи т. 2 от законопроекта да отпадне, защото ако това не стане, следващата стъпка ще бъде да се премахне НЗОК.
„Ще се спестят пари от всички чиновници в София и в РЗОК и тогава министерството ще разпределя обемите на база някакви принципи – исторически, политически – в който район са гласували повече за управляващите, ще им се отпуснат повече пари; в който район са гласували по-слабо – ще ходят в съседния район или в съседни страни”, посочи лидерът на БСП. Според него и в момента Видинска област получава два пъти по-малко пари на глава от населението от съседната Монтанска област.
„Видинският болен е два пъти по-здрав от монтанския болен, както се разпределят парите днес. Много е важно да имаш приятели в Здравната каса, да имаш политически протекции и да има частни лечебни заведения – където има повече частни лечебни заведения, там парите винаги са повече”, каза още той.
Михаил Миков попита защо има нужда от чиновниците от НЗОК и предположи, че причината е в корупцията. По думите му този законопроект стимулира корупцията и това е записано ясно: „Служителите на Здравната каса могат да извършват проверки в цялата страната по заповед на управителя и на оправомощено от него длъжностно лице”, което Миков определи като политкомисар.
„Ако едно частно здравно заведение се отчита редовно, на него няма да му се разпореди проверка. Ако пък здравно заведение реши да не се отчита където трябва, шефът на Здравната каса, който е политически избран, ще му изпрати проверка, докато не се научи да се отчита. Предлагам тази алинея да отпадне и проверките да се извършват по обективен признак”, добави председателят на БСП.