Решението е връщане към устоите на Конституцията, където здравето и образованието са блага, не стоки
Социалната държава претърпя много голямо отстъпление в Европа през последните 25 години. Натискът на глобалния капитал, интернационализирането му, нанесе тежки поражения върху социалните права на гражданите. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Михаил Миков в сутрешния блок на Канал 3. Той обърна внимание, че в България социалната държава е в сериозен, тежък упадък, като по думите му причините за това са две:
„Едната е общият европейски процес, а втората – че 25-годишният преход в България и Конституцията, прогласяваща социалната държава, трябваше да се реализира на фона на доминиращата идеология на неолиберализма, при която пазарът е всичко. Така се случи, че в образованието парите следват ученика, а в здравеопазването парите следват пациента. Въпреки че в Конституцията е записано, че здравето е благо, а не стока, се получи точно това. Въпреки че е записана всеобщата гарантирана образованост на българина, когато парите следват ученика, битката за ученици и за съответните пари, минава на преден план и затваря социалния прочит на този проблем“, коментира социалистът.
Според Миков решението е във връщането към устоите на Конституцията и буквата на закона, в промяна на принципите „парите следват ученика“, „парите следват пациента“. „Смятам, че е нормално да се задели един ресурс от парите за здравеопазване, който да се върне в министерство на здравеопазването, с който да се стимулира развитието на една здравна мрежа, която да осигурява онзи необходим базисен минимум от достъп до здравеопазване. Частното здравеопазване нека да надгражда, нека, който има пари, да си позволи да плаща там“, допълни депутатът от левицата. По думите му трябва да има здравен минимум, който да осигури прогласеното в Конституцията право на безплатно здравеопазване за гражданите, които са си плащали здравните вноски.
Михаил Миков посочи като една от големите грешки на прехода прехвърлянето на парите за здравеопазване изцяло към здравната каса. Той посочи, че държавните лечебни заведения, които осигуряват и реанимация, и спешна помощ, и всичко останало, не са конкурентни на онези частни структури, които обират каймака, най-скъпо платените услуги. „Мисля, че без промяна в това отношение ще продължи упадъкът в здравеопазването, особено при тази демографска ситуация, особено в периферията на България“.
От разговора стана ясно също, че левицата ще продължи да противостои на опитите за приватизация на болниците. По думите на Миков обаче това не е достатъчно: „Държавата трябва да изработи механизъм за реализация на конституционното право на здравеопазване за българския гражданин в държавните болници, а другият сегмент да бъде надграждащ. Иначе при тази конкуренция, която е в момента, перспективата в следващите няколко години е икономическа смърт на държавните болници. След като убихме общинските, сега е ред на държавните, само че частните не могат да поемат пациентите, да не говорим за стотици хиляди българи, които не могат да си позволят частно здравеопазване“, предупреди Михаил Миков.
Още теми:
Миков: Няма особена перспектива в обединението извън БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ