Михаил Миков: През първата си година парламентът функционира ефикасно, въпреки трудностите, благодаря на народните представители

Михаил Миков: През първата си година парламентът функционира ефикасно, въпреки трудностите, благодаря на народните представители

През първата си година 42-рото Народното събрание функционира ефикасно и изпълни голяма част от задачите, заради които хората поискаха избори през 2013 година, въпреки атаките срещу парламента и парламентаризма. Тази оценка направи председателят на Народното събрание Михаил Миков във Видин, където отчете първата годишнина от работата на 42-рото Народно събрание. Според него вотът на избирателите е заложил такова съотношение на политическите сили, което се е отразило и на работата на НС. Според Михаил Миков парламентът е работил под натиск, с протести, с опити за бойкот.

„Въпреки това, смятам, че 42-рото Народно събрание изпълнява конституционните си функции. И използвам случая да благодаря на всички народни представители, включително и на тези от опозицията, които участваха в работата на 42-рото НС през тази една година и допринесоха за това те да представляват гражданите, които са ги изпратили там, а Народното събрание да приема необходимото законодателство“, заяви още Михаил Миков.

Според справка, представена от него, през първата година на 42-рото Народно събрание са проведени 118 редовни и 18 извънредни заседания.

Приетите закони са 105, в това число и ратификационни, като прави впечатление, че през третата сесия се увеличават новите законопроекти. Такива са новият Закон за Сметната палата, Законът за МВР.

Според Михаил Миков, ако трябва да се оценява политически приеманото законодателство, то има една посока – смекчаване на последиците от бедността и ограничаване на злоупотребите с монополно положение. По думите му е направено много и в законодателството в областта на енергетиката, за да се задържат и намалят цените на енергията, а в социалната сфера е постигнато значително облекчаване на тежкото положение на най-бедните граждани.

42-рото Народно събрание активно е изпълнявало и функцията си за парламентарен контрол. Общото пленарно време за контрол на министрите е следното: през първата сесия – 18.20 часа, през втората – 48.27 часа, през третата – 44.55 часа. Михаил Миков поясни, че увеличението се дължи на факта, че от есенната сесия бе въведен ситуативният контрол за министрите и премиера.

Зададените въпроси през първата година са както следва: за първата сесия – 189, за втората – 475, за третата – 413.

Отправените питания са съответно за първата сесия – 40, за втората – 99, а за третата – 77.

Председателят на Народното събрание призна, че не е стигнало времето за по-ефикасен контрол върху независимите регулатори и докладите, с които те трябва да се отчитат пред депутатите.

„Трябва да разсея представата, че липсата на кворум е довела до неприемането на определени закони. Това е компенсирано с извънредни заседания, включително с удължаване на времето, за да се приемат тези необходими и важни за страната закони.

Като непосредствена задача пред 42-рото Народно събрание той определи работата, свързана със засилване защитата на потребителите.

Относно свиканото извънредно заседание за дебатите по внесения от ПГ на ПП ГЕРБ вот на недоверие на правителството, Михаил Миков заяви: ”В петък аз ще бъда в Народното събрание, министър-председателят и министрите – също, и ще изчакаме да видим народните представители.”

Той обясни, че е свикал заседанието в същинския край на кампанията, за да може народните представители, които активно участват в нея, да организират присъствието си. Според него внасянето на вота е с друга цел, а не да се потърси отговорност за темата, която формално е предмет на внесения вот на недоверие. „Възниква големият въпрос за използването на парламентарните средства за непарламентарни цели – за политически цели, за предизборни цели”, заяви председателят на Народното събрание.

Михаил Миков бе категоричен, че при липса на кворум в петък няма да свика ново извънредно заседание и разискванията по вота ще се проведат на следващата седмица.