Дължим на основния закон и неговите автори много – те зададоха посоката на развитие на нашата страна във времена на бурни промени във всички обществени сфери и отношения. Това заяви народният представител от левицата Михаил Миков по повод 25-тата годишнина от приемането на съвременната Конституция на Република България. В коментар във Фейсбук социалистът подчертава, че четвъртата българска конституция е създала условията за установяването на политическия плурализъм, за разделението на властите, за ясното дефиниране на правата и задълженията на гражданите.
„Българската конституция защити българската държава, нейния унитарен характер, нейния национален облик, нейната териториална цялост… Тя посочи и каква трябва да бъде България – демократична, правова и социална държава – и докато я имаме, и докато я браним от посегателства в името на тесни политически амбиции, тези цели стоят пред нас и ние сме длъжни да се приближаваме към тях, като граждани и като общество“, категоричен е Миков. По думите му няма да имаме силна, независима и справедлива държава без която и да е от тези определящи черти.
„Всичко това трябва да излиза на преден план в мислите ни при всяко рекламно-примамливо, пазарно-политическо предложение за промяна, подмяна или заобикаляне на основния закон. Нека не забравяме, че в сегашния му вид той ни преведе през кризи и катаклизми с унищожителен потенциал, спаси България и продължава да е гаранция за нейното мирно съществуване. Пожелавам на всички да отбелязваме още много годишнини на нашата Конституция и преди да мислим за нова да изпълним повелите на настоящата“, заявява депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ.
Пълният текст на коментара:
Уважаеми сънародници,
Скъпи приятели,
Навършват се 25 години от приемането на съвременната Конституция на Република България. Дължим на основния закон и неговите автори много – те зададоха посоката на развитие на нашата страна във времена на бурни промени във всички обществени сфери и отношения. Това бяха времена, в които хората жадуваха за свобода и демокрация, а задоволяването на тези искания не търпеше отлагане. И четвъртата българска конституция създаде условията за това – за установяването на политическия плурализъм, за разделението на властите, за ясното дефиниране на правата и задълженията на гражданите…
Българската конституция защити българската държава, нейния унитарен характер, нейния национален облик, нейната териториална цялост… Тя посочи и каква трябва да бъде България – демократична, правова и социална държава – и докато я имаме, и докато я браним от посегателства в името на тесни политически амбиции, тези цели стоят пред нас и ние сме длъжни да се приближаваме към тях, като граждани и като общество. Няма да имаме силна, независима и справедлива държава без която и да е от тези определящи черти.
Всичко това трябва да излиза на преден план в мислите ни при всяко рекламно-примамливо, пазарно-политическо предложение за промяна, подмяна или заобикаляне на основния закон. Нека не забравяме, че в сегашния му вид той ни преведе през кризи и катаклизми с унищожителен потенциал, спаси България и продължава да е гаранция за нейното мирно съществуване. Пожелавам на всички да отбелязваме още много годишнини на нашата Конституция и преди да мислим за нова, да изпълним повелите на настоящата. Убеден съм, че това ще е достатъчно за решаване на голямата част от проблемите, които създават напрежение днес в обществото ни.