“БСП не обещава на едро като някои наши опоненти. Този път не можем да си позволим нищо повече от това да бъдем откровени с избирателите. Казваме само, че ако получим доверието им, ще продължим политиката на социално размразяване, което вече се усеща от обществото. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в интервю за в-к “24 часа”. Обещанията ни са пестеливи, защото нямаме никакво намерение да отстъпваме от тях или да ги ревизираме. Ангажираме се да водим политика в полза на мнозинството граждани, за да бъде България справедлива”.
- Г-н Миков, не мога да не започна с темата на деня – взрива в Горни Лом. Какъв е анализът ви, какви са причините за тази голяма трагедия?
- Първо искам да изкажа солидарността на БСП с трагедията на всички хора от Горни Лом. Искам в този труден момент да пожелая на близките на онези, които са били в завода по време на взрива, кураж и да бъдат силни в страданието си. Първи отменихме закриването на предизборната си кампания и благодаря на останалите партии, че ни последваха. Това е повече от нормално – да не оставим хората сами в бедата, да покажем съпричастност и ангажираност с техните проблеми. Да действаме като народ.
Нямам информация за причините за взрива. Но е по-важно да се замислим как в условията на голяма безработица хората са принудени да правят компромиси със своята безопасност. И някои от тези компромиси могат да са фатални за съжаление. Нещастието в Горни Лом показа, че е нужна категорична защита на труда, каквато БСП винаги е отстоявала. Хубаво е да помислим и за ефективността на контрола от компетентните органи, за нуждата от силна и справедлива държава. Но най-важно е да не мислим за това само днес, нито само преди избори. Трудно е наистина в такъв ден да говорим за политика…
- Това е първата ви кампания като лидер на БСП, по-различно ли се правят избори от тази позиция?
- Сeга отговорността е по-голяма. Винаги съм разчитал на прекия контакт с хората, така е и този път. Животът сам ни подсказва мярата. Готвим се за избори, а избирателите ни се борят с щетите от бедствията. Затова кампанията ни е скромна и евтина. Предпочетохме да дарим на пострадалите в Мизия, вместо да плащаме за скъп пиар. Ние залагаме на реалната, не на виртуалната политика.
Кандидатите ни се стремят да стигнат до истинските проблеми на хората, да ги чуят от първа ръка. В тези разговори по-често става дума за работни места и доходи, отколкото за милиардни актуализации. Вземаме това предвид и се опитваме да ги убедим, че проблемите им няма да се решат със здрава ръка и със затягане на колана, а чрез социална справедливост и адекватна лява политика. Не сме против икономическото развитие на държавата, но трябва да е ясно, че само по себе си то не гарантира социална сигурност и справедливост, каквато иска БСП.
- Преди година БСП беше алтернатива на ГЕРБ, хората ви гласуваха доверие с надежда. Как убеждавате разочарованите от вашето управление да ви подкрепят отново?
- БСП продължава да е единствената алтернатива на ГЕРБ. Да, има разочарование от някои наши решения, които взехме в коалицията с ДПС, но има и признание на постигнатото. Повишаването на доходите, намаляването на цената на тока, размразяването на пенсиите и връщането на швейцарското правило не са останали незабелязани. А ако са забравени, ще си ги припомнят, като дойдат новите, увеличени с 10% сметки за тока. Хората не бива да бъдат подценявани. Те добре разбират в какви условия работеха предишните правителство и парламент и се надявам да го имат предвид, когато дават своята оценка.
БСП не обещава наедро като някои наши опоненти. Този път не можем да си позволим нищо повече от това да бъдем откровени с избирателите. Казваме само, че ако получим доверието им, ще продължим политиката на социално размразяване, което вече се усеща от обществото. Обещанията ни са пестеливи, защото нямаме никакво намерение да отстъпваме от тях или да ги ревизираме. Ангажираме се да водим политика в полза на мнозинството граждани, за да бъде България справедлива.
- Кои са петте най-важни неща, които БСП гарантира, че ще изпълни в новия парламент?
- Приоритет е преминаването към прогресивно облагане на доходите и въвеждането на семейно подоходно облагане. Така ще преодолеем усещането за несправедливост, което изпитват повечето българи. В енергетиката сме за реализиране на стратегическите проекти – “Южен поток”, АЕЦ “Белене”. В програмата ни са залегнали принципи, които не подлежат на ревизия и чиято реализация е задължителна за участието ни в управлението – “червените линии”, чиято същност трябва да бъде запазена при сътрудничество с други партии. Въпросът не е в това да изброим или степенуваме някакъв набор от ангажименти. Когато посоката е ясна, тя може да се реализира с много политики. Управлението с мандат на БСП продължи 1 г. и естествено, не успя да изпълни програмата, разчетена за цял мандат. Но много важни за хората неща бяха започнати.
- Приемате ли облога на Лютви Местан за банковата ваканция – вие казахте, че те са я искали, той отвърна, че ако извадите документи, се оттегля от листите, ако ли не – вие да го направите? И в този контекст как коментирате намерението на ДПС да внесат закон за КТБ?
- Проблемът с КТБ и политическият елемент при създаването и при търсенето на решението му е прекалено сериозен, за да го обсъждаме на принципа на обзалагането. Казах, че искам хората да видят кои политически сили на консултациите подкрепиха идеята за банкова ваканция и кои – не. А ДПС явно се почувстваха засегнати от това. Банковата ваканция щеше да е пагубна и затова бе спряна от нас. Стоя зад думите си. Представете си, ако се случеше банковата ваканция, как всички граждани щяха да се окажат в положението на тези, чиито сметки са блокирани сега в КТБ. Пари на данъкоплатеца не бива да се използват за спасяване на банката, докато не стане ясно в какво състояние е тя, докато не излезе докладът на одиторите. Не е ясно дали в банката има повече активи, отколкото пасиви.
Но нямаше да има нужда от облозите на Лютви Местан, ако президентът беше удовлетворил искането ми да публикува стенограмите от разговорите. Тогава щеше да е ясно кой каква позиция е заел. Президентът обаче отказа да стори това и вчера ми написа писмо в този смисъл. Тези стенограми остават скрити, защото явно някой се страхува да не влошат изборния му резултат.
ДПС проявяват особена активност от самото начало на казуса КТБ. Нека внесат законопроекта, тогава ще се произнесем по него. И все пак направеният анонс за разкриване на политически връзки и зависимости и за отпадане на банковата тайна звучи малко пресилено и в съзвучие с поговорката “Гузен негонен бяга”.
БСП няма притеснения за КТБ освен онези, свързани със защита спестяванията на гражданите и негативния ефект върху икономическата и бизнес средата. Това са основните въпроси и те трябва да бъдат решени хладнокръвно, без патоса, който проявяват ДПС и президентът. От трибуната на НС Плевнелиев заяви, че децата ни няма да ни простят, ако не разкрием истината за КТБ. И нищо чудно, ако той е бил прав, децата ни да не му го простят, защото стенограмите са част от тази истина.
- Ако БСП е първа сила след вота – с кого ще преговаряте за съставянето на кабинет? А ако ГЕРБ са първи и ви предложат? Актуално стана да се говори за национално съгласие в името на стабилността на държавата.
- Можем и трябва да говорим с всеки, когато това е в интерес на България. Този наш принцип не се променя от мястото, което избирателят ни е отредил. За разлика от ГЕРБ в БСП не определяме стабилността на страната от броя на депутатите си. И с 61, и с 201 – ние сме отговорна партия и работим като такава и на власт, и в опозиция.
Колкото до “националното съгласие”, вижда ми се странно, че това понятие се употребява само когато се говори за коалиционен формат. Национално съгласие може и трябва да има и между партии, които не са заедно в управлението, както бе например за НАТО и ЕС. Истинското съгласие е, когато в името на обща цел загърбваме политическата борба, а не когато разменяме съгласие за власт. Политиката на ГЕРБ – на деструкция, на саботаж на парламента, на тежки квалификации, създаде в обществото впечатление за непоносимост между партиите и направи сътрудничеството между тях да изглежда невъзможно, даже порочно. Има приоритети, по които можем да работим заедно и всеки – властимащи и опозиция, да бъде полезен посвоему.
Целта на БСП е да има силно ляво представителство в Народното събрание и да бъде незаобиколим фактор в управлението независимо дали участва в него, или е в опозиция. Мога да подам ръка на всеки политик. Въпросът е тези принципи, които са ясно очертани в нашата платформа, да бъдат изпълнявани от следващото правителство. Това е условието за нашата подкрепа.