Трябват доказателства, че дейците на АБВ осъзнават пораженията, които нанесоха на лявото
Не може да има коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ плюс АБВ. Очевидно е, че става въпрос за преразглеждане на коалицията по повод на президентските избори. Това заяви Михаил Миков в предаването „Денят започва“ на БНТ. В ефира на националната телевизия социалистът коментира провелото се заседание на Националния съвет на социалистическата партия, на което бе одобрена кандидатурата на ген. Румен Радев за държавен глава.
„След гласуването за кандидат-президент на БСП останаха редица въпроси, които трябва да бъдат изчистени от ръководството, от председателя, от Изпълнителното бюро в следващите дни, за да може БСП да постигне един добър резултат на президентските избори“, каза още Миков. По думите му турбуленцията в партията около издигането на кандидатурата на ген. Радев се е зародила поради редица пропуски и неясноти, включително поради съмнения за намеса на задкулисни играчи и за това, че БСП става пленник на други политически сили, конкретно – АБВ.
„Това звуча като тревога в изказванията по време на Националния съвет, особено по отношение на коалиционната формула – очевидно става въпрос за промяна на коалиционния формат“, отбеляза Михаил Миков. Той обаче бе категоричен – не може да има коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ – АБВ. „Става въпрос за преразглеждане на коалицията по повод на президентските избори, защото е ясно, че БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ е коалиция и за президентски избори“. Социалистът допълни, че вчера ръководството на партията е получило мандат за водене на разговори по отношение на това в какъв формат да бъде номинирана кандидатурата на левицата за държавен глава. Миков коментира, че за номинациите на са били приети правила и посочи, че редица от номинираните, включително самият той, са се отказали, защото у партийните членове стои усещането за задкулисни договорки. Той добави, че географията на номинациите за ген. Радев от партийните структури показва, че не става въпрос за познаване и популярност, а по-скоро за въздействие на определени кръгове в ръководството и заемане на страна от председателя на партията. Според него това тепърва ще създава проблеми на кандидат-президента в кампанията. Бившият лидер на БСП изрази и мнението си по въпроса за липсата на избор пред членовете на Националния съвет. „Практически с решението на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ и с предварителния разговор с АБВ въпросът за кандидатурата бе решен. Очевидно е, че членовете на НС не може да не се съобразяват с тези разговори“.
Кандидат-президентът трябва да застане на ясни леви позиции
В хода на разговора Михаил Миков сподели, че доколкото му е известно върху омбудсмана Мая Манолова е оказван натиск да се откаже от кандидат-президентската номинация. „Тя е едно популярно лице сред социалистите, тя има своята история в БСП, има свои социални, леви позиции – изключително важен въпрос за една идейна партия“, каза представителят на левицата. Той бе категоричен, че излъченият от БСП кандидат трябва да застане на ясни леви позиции, за да може социалистите безпрекословно да се ангажират с кандидатурата му. Миков предположи, че в хода на кампанията ген. Радев ще бъде подготвен да отговаря на всички въпроси от политическо естество – за парламентарната република, по който АБВ има друго виждане, на въпросите за участието на потенциалния партньор в дясно управление, свързани увеличаването на пенсионната възраст, с милиардния заем и други, които трябва да бъдат ревизирани, за да се получи една консолидация на левите избиратели, на мнозинството от българските граждани.
Партиите участват в избори, за да увеличават доверие, не на олимпийски принцип
„Участието в едни избори, освен победа, има и друга цел – идентификация и разширяване на политическо влияние и доверие. Това е големият въпрос, по който имаше тревога в Националния съвет – за лявата идентификация на БСП, на партньорите от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, която трябва да се постигне на тези избори“, изтъкна още Миков. Той подчерта, че ген. Радев ще трябва да положи доста сериозни усилия, защото освен персоналния въпрос, името, авторитета на кандидата, изключително важно за партиите, които участват на изборите е разширяването на влиянието и увеличаването на доверието, освен ако участието не е на олимпийския принцип.
Кандидатът за вицепрезидент трябва да е от БСП, да внушава доверие в лявата политика
Михаил Миков изрази мнение, че кандидатът за вицепрезидент трябва да отговаря на онези условия, които поставя платформата на БСП, които лягат на решенията на Конгреса, да допълва и да бъде в синхрон с кандидат-президента, да внушава доверие на хората към лявата политика. „Ако стъпим на въпроса за идентификацията, а той е изключително важен, аз лично смятам, че той трябва да бъде от средите на Българската социалистическа партия. Защото всеобщността на кандидатурите крие риска от размиване на политическите граници. А това е едно голямо изпитание за партиите и за политиците не само в България, а и в Европа. То е част от онази загуба на доверие, което наблюдаваме към политическите партии и техните платформи“.
В БСП съществува проблем с кондицията на партийните структури, с мотивацията на членовете и симпатизантите, призна Михаил Миков. Той бе категоричен, че отговорността е изцяло на ръководството да положи усилия за преодоляване на разделението в партията – по линията на идейното и прагматичното, по отношение на стриктното изпълнение на приетите от Конгреса документи и спазването на Устава. „Често се поставя въпросът за изоставяне на принципи в името на прагматичния резултат, даже на уставни положения – нещо, което е недопустимо и не дава енергия, не дава повече мотивация в структурите“, продължи той.
Без преодоляване на идейния сблъсък, единството ще е само между ръководствата
„АБВ нанесе тежки поражения – и в електорален и в морален план – върху лявото представителство, както се случи на поредица от избори. Последният пример е от местните избори, когато на повечето места АБВ подкрепи кандидатури на десницата, а след изборите гласува в Общинските съвети с представителите на мнозинството в дясно. И това почива върху разбирането, че няма ляво и дясно“, припомни Миков. По думите му този идеен сблъсък трябва да бъде преодоляван много внимателно във времето, трябва да се дават доказателства, че дейците на АБВ осъзнават грешките и пораженията, които са нанесли на лявото представителство.
„Без изчистване на този въпрос, тези хора, които участват на идейни основания в БСП и тези които я подкрепят – симпатизантите, трудно ще приемат едно такова обединение като принципно, пък макар и под мотото ’широка лява коалиция‘,“ смята Михаил Миков. Той подчерта, че трябва да бъдат изчистени няколко изключително важни въпроса – за конституционното устройство и за парламентарната република, за преразглеждане и преоценка на десните решения, във вземането на които АБВ участва, включително за ревизия на поведението на общинските съветници на АБВ, там където участва в десни коалиции. Социалистът коментира, че само решението на тези въпроси може да даде истинско обединение и възстановяване на единството и предупреди, че в противен случай ще има формално единство между партийните ръководства, но то няма да обхване широки кръгове от членовете и симпатизантите на левицата.
Миков бе категоричен, че за БСП най-важното е да остане първостепенен политически играч заради полагащата й се роля, но най-вече заради необходимостта да бъдат представлявани интересите на мнозинството от българските граждани. А избирателите винаги трябва да се ръководят от искането за представителство на техните интереси.
Видеозапис на целия разговор можете да гледате тук.