„Ние управлявахме и увеличавахме доходите, въведохме възстановяване на 10-процентния данък за хората на минимална работна заплата, които са близо 300 000. Това е хлябът на тези семейства всеки ден. Днес го предложихме отново и ще го дискутираме в пленарна зала“. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в студиото на предаването „Лице в лице“ по бТВ. „Мнозинството взе от хората 408 лв. и им даде 360 лв. Привилегиите на майките с деца също бяха отнети точно тогава, когато всички говорят за това, че демографският проблем е един от основните и е политика на този кабинет“, коментира Миков.
Хората с месечен доход до две средни работни заплати или около 1 500 лв., ще получат отстъпка от своя данък, както предвижда предлаганото от БСП прогресивно подоходно облагане, обясни Миков. Лидерът на социалистите припомни, че българите са най-евтината работна ръка в Европа. По неговите думи през последните години има увеличение на производителността и изоставане на възнагражденията на работещите, а миграцията на европейския пазар на труда ще обезкървява българската икономика все повече.
Няма да подкрепим пенсионната реформа, защото се увеличава възрастта и стажът за пенсиониране
„Няма да подкрепим пенсионната реформа, защото става въпрос за увеличаване на възрастта и стажа за пенсиониране. Решения, които се поемат като отговорност за едни бъдещи правителства, когато хората измислили това сигурно няма да са в политиката“, коментира Миков. Според него тази реформа не почива на развитие на икономиката и увеличение на доходите, за да може да се мисли за демографско развитие на страната. „Каквито и промени да се приемат, когато икономиката е в такова състояние и се движи в посоката, в която я тика днешното управление, и 80 години да направят пенсионната възраст, това няма да има никакво значение, защото не се генерира приход в пенсионните фондове“, подчерта председателят на левицата.
По темата за предлаганите промени в Конституцията Миков е категоричен, че БСП няма да ги подкрепи. „Ясно е , че се прави опит за овладяване на съдебната власт и налагане на нови кадри там. Това сигурно ще накърни независимостта й“, каза още той. Според него има редица проблеми в съдебната власт, но те могат да се решат в рамките на обикновеното законодателство и чак, когато е изчерпан ресурсът, да се тръгне към промени в Конституцията. „Не може НС да не разглежда докладите на главния прокурор и ВСС години наред и да се говори за повече отчетност“, пояси Миков.
Не сме се отказали да поставим въпроса за заема от 16 млрд. лв. пред КС
На въпрос дали БСП се е отказала да постави въпроса за заема от 16 млрд. лв. пред КС, Миков обясни, че не могат да се съберат необходимите 48 подписа. „Не сме се отказали. Предложихме го на Атака, Велизар Енчев прие подписката, но те казват, че ще я подкрепят, ако БСП подкрепи референдум за членството в НАТО. Това няма как да стане. Такива ултиматуми нямат смисъл“, уточни той.
Миков е категоричен, че няма друга група от претендиращите за опозиционност, която да е внесла повече законопроекти, по-активно да участва в парламентарния контрол, да развива отделни политики, да има свой закон за средното образование, да има свое виждане за данъчната реформа и ясна позиции в парламента.
Във връзка с предстоящите местни избори председателят на БСП заяви, че единство между левите партии е възможно на принципна основа, но не е възможно един да участва в дясно управление, да гласува десни решения, да участва в отнемане на доходи на граждани, а да иска да се правят леви партньорства на национално равнище. Той подчерта, че в БСП вече са взети решенията и е разработен цялостен механизъм и варианти на коалиране и партньорства.
Крадат се много европейски средства в областта на екологията
Председателят на БСП акцентира и върху проблемите в екологичния сектор. „Важна тема за обществото трябва да бъде и кражбата в областта на екологията на европейски средства, при това за стотици милиони, за което плащат и нашите данъкоплатци. Налице е многократно плащане в областта на екологията за общини като София, Пловдив, Бургас”, обясни той. Като пример Михаил Миков даде сметището в Пловдив, което трупа отпадъчен продукт, който няма какво да прави и вероятно ще трябват още средства, за да се справи с проблема.