„Държавата може да влезе във „Видахим”, защото дружеството има задължения към „Държавния резерв” и ако иска да запази предприятието като производства и като част от енергетиката, може да го одържави, но на правителството, на министъра на икономиката им е много удобно да се оправдават с частниците”. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Михаил Миков по време на дебатите във връзка с изменение и допълнение на Закона за енергетиката. Според него, промените са едно имитационно упражнение, което няма да реши тежките дефицити в НЕК, но ще разбие живота, само във Видин, на 500 работници и техните семейства, които се хранеха от „Видахим”, но бяха съкратени и сега плащат социалната цена на такъв тип решения.
„Икономиите от 40 млн. ще са пренебрежимо малко на фона на изкупните цени на тока от Марица 1 и Марица 3, а България се отказва от цели индустриални производства. Когато се удари ТЕЦ-ът на тези предприятия, никога повече там няма да има индустриално производство. В ТЕЦ 1 и 3 може да се купува електроенергия по 170 лв., а тук пренебрежимо малки мощности ще бъдат ударени с този закон”, каза Миков и поясни за колегите си в пленарна зала, че модерната ни държава приключва с възможността да произвежда автомобилни гуми, а такива са произвеждани в страната още преди 9 септември. Той припомни, че убийството на „Видахим” е започнало през 1998 г., след като правителството на Иван Костов не е продължило антидъмпинговите мерки срещу внос на автомобилни гуми на правителството на Жан Виденов. Тогава българският пазар беше превзет от вносно производство и това беше първият удар по видинския химкомбинат.
„През 1998 г. имам три въпроса – към Иван Костов, тогава премиер, и два към Муравей Радев. И ако прочетете стенограмите, ще видите кой уби „Видахим” умишлено и целенасочено. Докато има правителства, които толерират България само като пазар, а не като възможност за индустриално производство и износ, така ще бъде и това е българската десница през целия преход”, посочи народният представител.
Михаил Миков цитира и други случаи, когато правителството не мислеше като българско правителство, а като търговска фирма, което изпрати много българи в чужбина и все повече ще заминават. По думите му в България остават производства с ниска добавена стойност и това се прокарва през законодателството, през политиката на правителството.
„Сега казвате – садете краставици, домати, отглеждайте овце и не се чудете защо българските граждани отиват в страни, в които има много по-висока добавена стойност, която се получава в икономика, свързана с индустриите”, заяви Миков. Той припомни, че когато „Нефтохим” е бил продаден, се е превърнал от комбинат за дълбоко извличане на феноли в обикновена рафинерия, както и че е било унищожено производството на капролактам в Стара Загора.