Когато и да се внесе вот на недоверие, все ще бъде късно
„Често говорим за бежанците, които минават през България, но много малко говорим за бежанците от България, за българските граждани, които бягат – събират си багажа, децата и жената и отиват да живеят и работят в Европа“. Това заяви Михаил Миков в предаването „Лице в лице“ по бТВ. Той отбеляза, че никой не обръща внимание на този процес и подчерта, че социалистите настояват да има правителствени решения и правителствена политика в това отношение. По думите му когато и да се внесе вот на недоверие в сегашното правителство, все ще бъде късно. Той определи искането като основателно и отхвърли упреците за това, че то съвпада с предизборната кампания.
„Специално поводът за разговорите около този вот беше свързан със ситуацията около избора на генерален секретар на ООН, тази идиотска позиция на България със смяна в последния момент на кандидата и резултатите след това. Постепенно в разговорите се появяват и други теми, включително за вот за цялостна политика, защото се вижда, че при това управление хората живеят зле“, коментира социалистът и обърна внимание, че негативните процеси в страната се усилват. „Спомням си в началото на май президентът Плевнелиев обеща категорично, по мое искане, да има специален Консултативен съвет по демографската катастрофа – тя е изключително тежка. Това са все основания да се потърси смяна на политиката“, припомни Миков.
Според народния представител от левицата вотът на недоверие ще даде възможност също да се определят политическите сили и тяхното отношение към правителството, „защото много често дефинирането и самодефинирането като опозиция не е достатъчно. Нещата се доказват с действие. Но дори да не се съберат гласове, ще е ясно кой къде се позиционира в началото на тази кампания по отношение на правителството и най-вече на неговата политика“, каза той в коментар на думите на Георги Първанов, че искането на БСП за вот на недоверие е неуместно и измества темата на момента – президентските избори. А коментарите на премиера по адрес на опозицията Миков определи като изпускане на нерви и бе категоричен, че проблемът на Борисов са всички нерешени въпроси на хората, които ги карат да смятат, че България не е тяхната родина.
Борисов усвоява, но българинът не живее по-добре
„Виждате тези дегенерационни процеси, бизнесът вече няма работници, виждате какво се случва в образованието… Въпросът е не само до пари, въпросът е и до политики за тези пари. За всички е ясно, че европейските пари вървят. В това отношение никой не може да отрече, че Борисов успява да усвоява, както той казва, европейските пари. Какъв е резултатът? Живее ли българинът по-добре? Ето това е големият въпрос“, посочи представителят на БСП. „Вместо да се каже – нека да седнем с опозицията и да видим какво можем да направим по-добро за бъдещето на България, казва се – опозицията е черногледа, опозицията е виновна за всичко, ние правим едва ли не всичко възможно, само че резултатите са тези. Но тези резултати трудно се възприемат от българските граждани“, подчерта той.
Разговорът за несъстоялото се обединение в ляво предстои
Михаил Миков заяви, че след номинацията, всички социалисти стоят плътно зад кандидат-президентската двойка на ген. Румен Радев и Илияна Йотова, като изрази мнение, че двамата взаимно се допълват доста добре. „Всички от БСП стоят зад тази кандидатура, но смятам, че не само от БСП“, категоричен бе той. Миков обаче уточни, че след като приключат изборите предстои разговорът по въпроса защо не се случи коалицията с АБВ, в който ръководството на БСП е може би длъжник в отговорите си. Наред с това той отбеляза, че някои от въпросите вече са получили ясен отговор и даде пример: „Г-жа Нинова заяви – аз предложих персонално в Оборище кандидатурата на генерал Радев“.
„Оттук насетне отношенията с АБВ, формирането на широка лява коалиция, защо се заблудихме, че ще правим такава, а пък се появиха 4-5 кандидатури в ляво, като никога досега те са толкова много – това са все въпроси, които заслужават един обстоен и внимателен анализ“, подчерта членът на Националния съвет на БСП, като изрази съжаление, че процесът на разединяване на лявото продължава. „Нямам илюзии, че е възможно с магическа пръчка, с едни преговори, с едни избори да се решат проблемите, които разединяват лявото. Смятам, че много често те са свързани с лидерски позиции, с персонални особености по-скоро, но има, разбира се, и идейни различия. И в тези разговори по повод президентската номинация проличаха тези различия. В документите, приети на Конгреса ясно се очертава политическата платформа на БСП, която не е ревизирана и оттук насетне около нея трябва да се търси някакво обединение или да й се прави някаква ревизия, ако е необходимо“, смята Михаил Миков.
Миков коментира и отправените от АБВ към него обвинения, че не е бил диалогичен, като припомни, че когато той бе председател на БСП партията на Георги Първанов изпълняваше една дясна политика – „увеличаваха възрастта за пенсиониране, гласуваха многомилиардния дълг и редица други решения в парламента, които бяха чисто десни. Какъв диалог, когато една партия участва в дясно управление и прокарва десни решения“, попита социалистът. „Може би сега трябва да се търсят пътища за излизане от тази ситуацията в ляво и не е само въпрос на време и на диалогичност. На първо място е въпрос на принципи. Всеки да каже какви са неговите принципни различия – не персонални като хора, а принципни, политически различия и тогава да се види докъде може да се отстъпи в принципите, за да запази характер на ляво обединение, а не да добие характер на безпринципно съглашателство за власт, независимо, че е в ляво“, подчерта Михаил Миков.
Орешарски не е лява кандидатура, изборите ще покажат чия е
На фона на няколкото леви кандидатури за президентската институция Миков заяви категорично, че тази на бившия премиер Пламен Орешарски не е сред тях. „Орешарски и като министър-председател беше в качеството на експерт, на финансист, които участва в различни правителства. Той бе предложен за министър-председател с ясната уговорка, че е експерт, а не представител на БСП“, припомни той.
„Нямам достатъчно данни, които да ми позволят публично да кажа за някакви други политически партии, които го подкрепят и е ясно, че за сега мога да кажа само, че е кандидатура на инициативен комитет. Изборите ще покажат, изборната география, изборните резултати ще покажат чия кандидатура е Орешарски“, прогнозира Михаил Миков.
Мажоритарната система отваря вратите на властта за олигархията
БСП има ясна позиция за референдума, който ще се проведе успоредно с президентските избори – „Не“ на трите въпроса, подчерта Михаил Миков в ефира на бТВ. Той обърна внимание, че има позиция на Изпълнителното бюро на партията с ясни аргументи. „Защото мажоритарната система отваря широко вратите пред олигархията за участие в законодателната власт, защото опитите на местния бизнес да купува народни представители ще бъдат значително облекчени, защото фрагментирането на политическото представителство ще бъде засилено, а не преодоляно, както повечето партии смятат, че е необходимо“, обясни представителят на левицата. Миков аргументира и отношението на БСП против намаляване на партийната субсидия. По думите му това означава отново зависимост – „с канчето пред вратите на хората, които имат пари в България“. Той добави и задължителното гласуване, за което се оказва, че няма очаквания ефект за повишаване на избирателната активност.
„Мажоритарната система дава възможност с 25-30% да получиш мнозинство и да управляваш всичките 100%. През 2009 година нали го играхме този мач? Нали видяхме резултата? Ако тогава нямаше мажоритарна система от този тип, ГЕРБ никога нямаше да може да сформира правителство и щеше да търси коалиция. Това трябва да се помни, както и кой беше адепта на тази система – Георги Първанов. Да, ние участвахме, но и по този въпрос имахме своите различия“, подчерта Михаил Миков. „Аз казвам, че в момента мажоритарната система не означава непартийна система. Класическата мажоритарна система е архипартийна, но партията, която има 40-50%, обира всичко и всички други са непредставени, най-вече гражданите с техните политически убеждения“, обясни народният представител от левицата.
Видеозапис от интервюто с Михаил Миков можете да гледате тук.