„Очевидно е, че в БСП има проблеми, че в БСП политиката отиде на заден план. На преден план излизат или периодични скандали или теми, които не отразяват действителните проблеми в страната, например – големият проблем с неравенството“. Това заяви Михаил Миков в студиото на „Тази сутрин“. В тази връзка той обърна внимание, че „Солидарна България“ и „Подкрепа“ отново поставят въпроса за необлагаемия минимум и организират подписка. По думите му това е проблем, който засяга милиони в България. „Въпросът за прогресивното облагане на доходите отпадна от дневния ред на БСП. Имаше ревизия на конгресните решения. Занимаваме се с теми, които не могат да стигнат до хората и да ги убедят, че това е автентичното ляво представителство“, подчерта Миков. Според него вътрешнопартийните скандали, случаят с Георги Гергов са заменили за няколко месеца темите от дневния ред на българина и в тях е била изгубена политическа енергия.
България е заплаха сама за себе си, ще остане без армия
„България, сама за себе си, е заплаха за отбраната и въоръжение си сили. От 2014 до 2017 г. недостигът на желаещи да служат в армията се е увеличил от 10 на 20%. Ако това продължи с този темп, след още 3 -5 години България няма да има армия“, предупреди Миков. „В същото време се занимаваме с това, че Русия била заплаха и няма реакция на БСП по този въпрос. Такава реакция категорично трябваше да има, защото е смешно комплексарското поставяне на България – защото сме член на НАТО, сега и ние да обявим Русия за заплаха. Това е слугинско поведение“, смята социалистът. Той изрази мнение, че като член на НАТО страната ни трябва да има своя позиция, изразена не само в Доклада за отбраната и въоръжените сили тук, а която да отстоява и на съмитите на НАТО. „Трябваше да има ясна и остра позиция, че България, дори и като член на НАТО, не може да приема доклад, в който Русия се обявява за заплаха. Каква заплаха е Русия – ще ни вземат петрола, златото, диамантите, ще събират големи данъци от България?“, попита Михаил Миков. Той подчерта, че ръководството на БСП трябва да има една по-бърза реакция на тези чувствителни за обществото въпроси, особено когато са от голямо вътрешно и външно-политическо значение.
Не стоя настрана в БСП, заявявам ясни позиции
„На всеки Национален съвет заявявам ясни позиции по определени закони, по политически въпроси. Изказвам се на всяко заседание. Не стоя настрана“, категоричен бе Миков. По думите му не може човек, който има достойнство, да приема онова решение, което абсолютно в разрез с Конституцията, направи така, че определени представители, които са били в Народното събрание за определен период, да нямат право да се кандидатират. „Това не може да не нанася обида. Човек, който има достойнство, трябва да може и да се обижда в определен момент. Смятам, че това решение беше абсурдно, обидно, не преценяващо конкретиката на нещата и в крайна сметка то си дава своите последици“, посочи Михаил Миков в ефира на бТВ.
Според Миков новосформирания Правен съвет към Националния съвет на БСП, в който автоматично бяха вкарани всички юристи, членове на НС, е абсурден, защото те всички могат да се изкажат и в НС. „Такъв съвет би трябвало да е по-широк, да включва експерти от различни области, където някой ако иска да потърси консултация, да намери добра експертиза. В случая се прави нещо, за да се каже – тук имаме едни юристи, които имат някакви познания, някакъв авторитет и трябва да ги ангажираме по някакъв начин зад нашите инициативи“, поясни той.
Гергов не е Грозни, не е водач на опозицията
Георги Гергов спомогна Нинова да стане председател на партията – и той го казваше, и всички го видяха на Конгреса, припомни Михаил Миков. „Така че той трудно може да бъде водач на опозицията в БСП. Това, че има лично мнение, че заявява определени позиции, след като беше изваден от Изпълнителното бюро, едва ли трябва да бъде прието като това, че той е водач на опозицията. Сравняването на Гергов с Иван Грозни мисля, че е прекалено“, коментира той.
Изборът за ВСС показа, че БСП не е категорична опозиция
Михаил Миков се изказа и по избора на членове на Висшия съдебен от Народното събрание. По думите му 2/3 е трудно мнозинство, защото се постигат изкуствени консенсуси, които размиват отговорността за направените предложения, постигат се договорености. „При тези мнозинства, които са в момента, от 80-90 мандата, априори е ясно, че ще има договорки. Казвал съм го, когато се приемаха текстовете в Конституцията, които едва ли не се приемаха като панацея. Този случай, както и предният, с избора на шефа на НОИ, показва, че БСП не е категорично опозиция“, подчерта той. Според Миков коя фигура е консенсусна е въпрос на субективна оценка, защото все по-малко се говори за политиката, която трябва да изпълнява една или друга фигура, избрана на отговорен пост, включително в колективните органи, какъвто е ВСС.
Влиянията във властта засилват усещането за безвластие
Михаил Миков смята, че случаите в Галиче показват, че няма бързина, няма ефикасност и неотвратимост на наказанието, която да накара хората да повярват, че такъв тип отношения приключват винаги по един начин, когато законът се прилага универсално и бързо. Според него не може да има полицай във всяко село, защото няма който да плаща за това – няма работници, от които да се отчисляват данъци. По думите му обаче достатъчно полицаи има, но въпросът е как ефикасно и ефективно полиция и обвинение решават такива казуси като Галиче. „Тежките сраствания и влияния, които проникват в държавната власт – изпълнителна, съдебна, местна – много често подпомагат усещането за беззаконие, за безвластие и отсъствие на държава“, констатира социалистът.