Силата на всяка партия са хората, които участват в нея заради идеите
„На последния Национален съвет поставих въпроса за избирателната система – кое налага БСП да хвърля на ГЕРБ спасителен пояс по отношение на мажоритарните мандати?“. Такъв коментар направи в ефира на BiT Михаил Миков, който бе поканен да коментира събитията в социалистическата партия и актуалната политическа обстановка. Ясно е, че ГЕРБ не може да намери съмишленици, с които да реализира чисто мажоритарна система в парламента, подчерта Миков. „И тогава се появява БСП, която казва – смесена система. И ГЕРБ ще каже – като не може чисто мажоритарна, да приемем такава, каквато предлага опозицията. Тази маневра по прекрояване на избирателната система и участието на БСП в нея не премина през много сериозна дискусия в Националния съвет“, отбеляза представителят на левицата. По думите му в цял свят левите партии се обявяват в защита на пропорционалната система, каквато допреди месеци е била и позицията и на Българската социалистическа партия.
Миков коментира въпроса защо след възхода си БСП, вместо да започне да предлага реални решения на проблемите на хората, които са гласували за нея, тя се занимава със себе си. Той даде и друг конкретен пример в това отношение, за проблем, в чието решаване партията има възможност да участва активно. „Поставих конкретен въпрос – защо Парламентарната група не внесе предлагания от омбудсмана Мая Манолова законопроект, свързан с интересите на хиляди работници, които не получават заплатите си от търговски дружества, изпаднали в несъстоятелност. Заради законови пречки тези хора не могат да получат парите си и от фонда, в който вече са натрупани 250 млн. лева. Ето това е едно необходимо решение“, обясни Михаил Миков.
Борисов е по-силен след изборите. Посоката, в която тръгва, не е добра за България
Според социалиста Борисов и ГЕРБ са излезли по-силни от парламентарните избори – как изглеждаше конфигурацията на управляващата коалиция преди вота и как изглежда сега, попита той. „Смятам, че има достатъчно индикации, че този кабинет и това мнозинство ще се опита да мигрира към една дясно-консервативна политика, защото това е модерно, защото обществото го очаква, особено когато темите, свързани с национализма и патриотизма са доминиращи, не само в България, когато темите за сигурността и страховете на хората са често употребявани политически. Това ще даде такава посока на новия кабинет „Борисов“. Дали това ще е добре за България, за мнозинството български граждани, аз никак не съм убеден. Нова това се случва и в Унгария и във Великобритания… Но вижте и българския президент – започва с темата „национална сигурност“, като предния президент, вместо да погледнем демографската катастрофа, която оставя България без бъдеще“, коментира Михаил Миков.
Личните разправии в БСП скриват отстъплението от политическите решения
По думите на Миков зад това, че БСП започна да се занимава със себе си, с промени в ръководството, с политически чистки, вместо да изпълнява очакванията да бъде алтернатива в 44-то Народно събрание, стои друг процес, започнал след Конгреса през май миналата година: „БСП направи отстъпление от редица политически въпроси, които влизаха в конгресните решения – постепенно се отстъпи от прогресивното данъчно облагане, беше премахната коалиция БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ. Т.е. протичат политически процеси паралелно с тези, които получават по-голяма публичност заради персоналния характер на разправиите в партийното ръководство“.
„Освен това, на този Конгрес беше направена сделка по избора на председател, в която участваха хора от висшето ръководство – Георги Гергов, Красимир Янков – към които сегашният председател беше поел определени ангажименти. Сега има разсъхване на тези ангажименти и затова всичко е толкова шумно и бълбукащо. За жалост това закрива големите политически въпроси – отношението към политиката, която ще води новото правителство и мнозинство, към онези необходими политически промени, онова законодателство, което трябва да очертае политическия профил на БСП и на левицата в България, като цяло“, смята социалистът.
Сваляш Гергов, качваш Добрев – не премахваш усещането за паралелната държава
Миков коментира и други процеси около Конгреса преди година като усещането за външно влияние върху свободата на избор, включително от страна на олигархични кръгове, на фона на заявките на сегашното ръководство за борба с паралелната държава: „Сваляш Гергов, качваш Добрев – трудно с едно такова решение ще премахнеш усещането за паралелната държава. И на последния Национален съвет публично се бягаше от възможността членовете на съвета да гласуват тайно по избора и разпределението на функциите. Искам да отбележа, че почти година време в тясното ръководство нямаше ясно разпределение на функциите и кой за какво отговаря, а промените, гласувани на Конгреса през февруари, направиха така, че да няма ясно очертани ресори в ръководството – зам.-председател по партийната дейност, по публичните политики, секретар по организационните въпроси, които бяха уставно-разписани функции. Това развързва ръцете на председателя да определя и да предлага ресорите, които са необходими“, обясни той и припомни в тази връзка, че уставните промени от преди 7-8 години, уредили ясното разпределение на функциите, са били продиктувани от много сериозни аргументи, от функциите, които трябва да има едно оперативно ръководство, най-вече в името на колективното начало. А днес, по думите му, отново се прави опит за концентрация на власт и за подчиняване на единствено „вярната“ и „безспорна“ линия, като всякакви други мнения и гласове се обявяват за погрешни.
„Във всяка партия има група хора, които участват заради бизнес, заради просперитет, но те не са масата. Силата на всяка партия са хората, които участват в нея на идейна основа, защото така виждат реализация на собствените си виждания за устройство на обществото и за изработване на необходимата за обществото политика“, заяви Михаил Миков.