Властта изолира обществото от управлението на съдебната система
Председателят на БСП Михаил Миков разкритикува от парламентарната трибуна множеството оттеглени предложения от Реформаторския блок и АБВ по време на дебата около предлаганите конституционни промени. Той определи това като несериозно отношение към парламентаризма и ясна индикация за пазарлък, защото “мотивите на оттеглянето винаги са непарламентарни”.
Миков подложи на критика и изказването на правосъдния министър Христо Иванов. „Не може да променяш Конституцията и да не си запознат с член 117 от нея, който слава Богу не променяте. Във втората алинея се казва, че съдебната власт е независима, уважаеми г-н министър, не съдът е независим”, поясни лидерът на социалистите. Той припомни, че при осъществяване на своите функции съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите се подчиняват само на закона. „Очевидно философията на тези промени е съдът да остане независим, а прокуратурата да стане политически зависима. Политически зависима е била прокуратурата и следствието в едни периоди у нас и Съветска Русия и резултатите от това са се видели”, каза още председателят на БСП.
Михаил Миков припомни, че от левицата са подкрепили стратегията за продължаване на реформата в съдебната власт с ясно записаното условие, че няма да се отиде към промени в Конституцията преди да се изчерпат законовите промени, които да очертаят предмета на конституционните промени. Той разкритикува управляващите, че за една година не са направили никакви промени в законодателството, свързано със съдебната власт.
„И през цялото време се кълняхте, че като се промени Конституцията, ще станат чудеса. Чудеса могат да станат след 15 дни за децата, но българските граждани разбират, че най-голямото чудо, което сте измислили да им сервирате предколедно, няма да стане”, каза още лидерът на социалистите. Той определи като абсурдно разбирането, че в управленския орган може да има професионални квоти, при останалото условие в Конституцията, че може да участват адвокати, научни работници, обществеността.
„Не може в един орган, който не изпълнява правораздаване, да се търси професионалност на квотите”, категоричен бе Миков. Той заяви, че управляващите изолират обществото от управлението на системата. „Спрете г-н министър да говорите за международни стандарти, разнообразност на съдебната власт във всички страни. В една Германия, когато министърът предлага съдиите, те зависими ли са, г-н министър? Защо не кажете, че в Германия съдът е зависим и министърът ги предлага, но очевидно други министри си избират там”, завърши Михаил Миков.