Управлението е нестабилно и паянтово поради отсъствието на политическа основа
Председателят на БСП Михаил Миков обясни в ефира на радио К2, че на заседанието на Националния съвет на БСП е заявил, че управлението е нестабилно и паянтово, поради отсъствието на политическа основа на това управление. Според него се разчита на аритметични трикове и точно това се е случило при избора на новия министър на образованието. „Кабинетът се крепи от сделките и разпределянето на порциите около властта, а не от основа, платформа и идея“, каза той.
Миков коментира, че не знае дали плаващото мнозинство може да се възприеме като нещо нормално за демократичното функциониране на страната, защото и отговорността е плаваща. Според него всичко това продължава да трупа напрежение срещу институциите и Народното събрание. „Реално става въпрос за функциониране на правителството в условия на малцинство, това е конституционният прочит на случилото се вчера!”, категоричен беше Михаил Миков. По неговите думи е станало ясно, че в министъра на образованието няма доверие, включително в управляващите. „Това дискредитира властта и не може да й даде легитимност“, допълни той. Председателят на БСП прогнозира, че кризисната ситуация в образованието ще се задълбочава, защото все повече родители ще разбират какво се случва с образованието на децата им.
Михаил Миков подчерта, че законът за образованието е много мъгляв, по него се предвиждат много подзаконови актове, а кризата е възникнала, когато е станало ясно, че те ще се правят на парче и не е ясно кой материал кога ще се преподава. Председателят на БСП обясни, че законът е направен така, че да се дава една измамна статистика за отпадащите ученици, а страната ни има тежък проблем именно с неграмотността. Според него вместо да се потърси решение на този проблем се предлага да се намалят с една година образователните степени. „Ние казваме, нека да се приемат всички стандарти, нека да се видят програмите, не само по литература и история, и тогава след една сериозна обществена дискусия между експертите и обществеността, тогава да влезе в сила този закон!”, категоричен бе Миков. Той изрази мнение, че не само липсата на комуникация е била проблем на бившия образователен министър, на него му е била наложената една политика от групата около г-жа Дамянова.
Михаил Миков обясни, че оправданието за приемането на закона е било налагането на европейски директиви, в същото време става въпрос за създаването на основа за субективизъм в закона, за да може „удобната” фирма да спечели. „Тук възниква въпросът дали търсим върховенство на закона само в съдебната власт или и във всички останали органи, които трябва да прилагат законите и да създават усещане за справедливост“, коментира той.
Председателят на БСП изрази мнение, че България върви към безпътица и изходът е в преформатиране на модела на управление на страната, включително и чрез нови избори. На въпроса можем ли да очакваме нови избори той отговори, че гласуването в пленарна зала на номинацията на Меглена Кунева за министър на образованието е индикатор за това. Относно готовността на БСП за предсрочни избори той отговори, че всяка опозиция трябва да е готова, иначе претенцията й за опозиция отпада.
„Турболенциите в БСП не са спирали, но партията показа за тази година и половина, че е последователна в отстояването на принципи, което е един от основните проблеми за българските политически партии. Второ, доказахме, че има нужда от лява политика, неслучайно нашите акценти са в областта на здравеопазването, образованието, демографската политика, преразпределителната функция на бюджета, която би трябвало да доведе до засилване на държавата и държавността, години наред отричана като важния фактор в развитието на една страна, видяхме докъде стигнахме с по-малко държава!”, завърши Михаил Миков.