„Министър-председателят Бойко Борисов и правителството трябва да предприемат спешни мерки за реализация на този важен за България проект – „Южен поток”. В БСП и в Парламентарната група на БСП Лява България сме готови да подкрепим в парламента една националноотговорна и необходима позиция по „Южен поток”.” Това заяви председателят на Националния съвет на БСП Михаил Миков на пресконференция в партийната централа.
Лидерът на левицата припомни думите на премиера Бойко Борисов, който заяви през септември, че ще възстанови работата по „Южен поток”, ако ГЕРБ спечелят предсрочните парламентарни избори на 5 октомври. „Настояваме за изслушване на премиера за реализацията на „Южен поток”, подчерта Миков пред медиите.
„Готови сме, като опозиция, да окажем всякакво съдействие по план, предложен от премиера и партиите, които желаят изграждането на „Южен поток”, добави председателят на БСП. Той уточни, че партията и самата парламентарна група са готови, при конструктивно отношение от страна на премиера в парламента, да подкрепят именно „тази позиция, която е национално отговорна и необходима за изграждането на проекта”. Михаил Миков посочи, че в тази връзка трябва да се търсят най-отговорните решения, защото заобикалянето на България е акт с дългосрочни последици за българските граждани.
БСП винаги е подкрепяла „Южен поток”
„Винаги сме подкрепяли изграждането на този проект, като изгоден за България, максимално оползотворяващ геостратегическото й място в Европа. По време на нашето управление беше преодоляно изоставането по проекта, бяха предприети действия по продължаване му – техническият проект беше изготвен, беше осигурен и заем, с който да се увеличи капиталът и да се капитализира дружеството „Южен поток”. На финала беше издадено строително разрешение за започване на строежа”, припомни лидерът на социалистите.
„Междувременно служебният кабинет предприе действия по блокиране на проекта, включително чрез разпореждане на Васил Щонов за нереализиране на капитала за проектната компания. Президентът желаеше блокирането, спирането и може би днес той е от малкото, които се радват от ситуацията”, отбеляза Михаил Миков. „Не приемаме изявлението на президента Плевнелиев, че не е ясно какви са ползите за България от „Южен поток”. Имаме числата – ясни са, това несъмнено беше полезен за България проект”, коментира лидерът на левицата.
Да не отписваме „Южен поток”
В дискусията по „Южен поток” трябва да се търсят най-изгодните национални решения. Спирането на строителството и заобикалянето на България е акт с много сериозни последствия за гражданите й, посочи още Миков. „Не можем да приемем радостта на Яценюк, защото в момента става въпрос за интереси на други държави, но не на България”, добави той.
„Очевидно е, че Европейската комисия не работеше в интересите на страните, през които минава този проект, не защити интересите на техните граждани. Тя работеше за други интереси”, каза още Михаил Миков. Според председателя на БСП, всички български представители в Европейския парламент и Сергей Станишев, като лидер на ПЕС, трябва да бъдат ангажирани в подкрепата за „Южен поток”. „Нека да се опитаме да не отписваме този проект”, призова лидерът на социалистите.
Русия е добра, когато доставя газ по „Северен поток” и лоша, когато го доставя по „Южен поток”
Михаил Миков обобщи, че заобикалянето на България се превръща във възлов, политически и управленски въпрос. Това не е въпрос само на това правителство, на това управление, а и на дългосрочните перспективи пред страната. Според него Европейската комисия не е работила в интерес на българските граждани и на гражданите на страните, през които преминава „Южен поток”.
„Фактите са факти – ЕК не защити интересите на страните, през които преминава „Южен поток”,” категоричен бе Миков. По думите му реакцията на Гюнтер Йотингер при всички случаи се свързва с възможността за доставка на газ от „Северен поток”, който не попада в регулациите на прословутия трети енергиен пакет. „Русия е добра, когато доставя газ по „Северен поток” и лоша – когато го доставя по „Южен поток”,” каза още лидерът на социалистите.
Михаил Миков обяви, че на днешното заседание на Изпълнителното бюро на БСП е разгледано и провеждането на извънредните отчетно-изборни конференции. По решение на Националния съвет те са в около 20 партийни организации. Миков припомни, че в събота приключи успешно отчетно-изборната конференция в Стара Загора, на която беше обновен наполовина общинският съвет на партията и беше избран нов председател. Той допълни, че са били анализирани и другите организации, в които се развиват оздравителните организационни политически процеси.