Капиталът търси участие в политиката – пряко, а не през партиите
След изборите в страната ще се случи голяма промяна – промяна в начина, по който се правеше или не се правеше политика за мнозинството български граждани, които дадоха мощна подкрепа за алтернатива в президентската институция. Това заяви Михаил Миков в предаването „Патарински Live“ на Канал 3. По думите му оттук насетне ще наблюдаваме една политика на инат и на разбиване на системата от Борисов и от ГЕРБ, които управляваха 9 години, без да формират ясни политически послания. „Те играеха популистки и народът го харесваше. Това се изчерпа“, категоричен бе социалистът.
„Сега сме изправени пред срив на политическата система, в който играчите с парите искат пряко да се включат в нея. Това идва и от референдума на Слави Трифонов. Тази криза, която се заформя сега, ще отвори нови възможности за промяна на политическата система, но тази промяна няма да е в интерес на обикновените граждани, дори и на тези, които са гласували, подкрепяйки трите въпроса на референдума“, прогнозира народният представител от левицата.
Субсидиите са ангажимент за прозрачно финансиране на партиите
„Въпросът не е колко да бъде партийната субсидия, а дали държавата има грижа за прозрачно финансиране на партиите, или всеки да се оправя – както беше преди десетина години – юридическите лица даряваха на партиите официално“, коментира депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ. „Когато политическата субсидия беше въведена в България, пари се събираха от различни ясни и неясни субекти“, припомни той. „Субсидията беше въведена, за да се спре финансирането от юридически лица. Очевидно е, че българският бизнес и натрупаният вече капитал, искат пряко участие в политиката, а не през политическите субекти, през партиите“, отбеляза Миков.
Никак не е сигурно, че при мажоритарната система само три партии ще имат сериозно представителство в парламента, изрази мнение представителят на БСП. „Аз мога да ви очертая на картата кои ще са местните играчи – в бедните райони, в ромските махали, вече има стъпили на терена играчи, които могат да формират мандати и да изпращат представители директно в парламента. Това са хора, които имат влияние, чрез различни механизми, в махала, в бедно населено място. Те могат да влияят сериозно на политическото представителство“, предупреди Михаил Миков.
Подкрепата за Радев бе подкрепа и за алтернативата на БСП
Подкрепата за кандидатурата на ген. Радев беше подкрепа и за алтернативата, в основата на която е Българската социалистическа партия, убеден е Миков. „Разбира се, че не всички гласове могат пряко да бъдат насочени към подкрепа за БСП, но БСП, като основната политическа сила в опозиция, олицетворява алтернативата“, поясни той.
Според Миков премиерът Борисов е допуснал много грешки, но трябва сам да си ги анализира. Той подчерта, че политическата система влиза в сложна конфигурация на разговори и договорки между много субекти. „Някои от тях виждат политическо бъдеще, други ще търсят договорки по пътя към политическото си битие. Една голяма промяна ще се случи в страната“, прогнозира отново парламентаристът.
Конституцията не търпи нестабилност в институциите
Служебният кабинет винаги се прави от президента, отбеляза Михаил Миков. „В случай, че не може да се състави правителство, което е очевидно в рамките на този парламент, действащият президент ще състави служебно такова, но няма да може да разпусне Народното събрание и да насрочи избори. Това е работа на следващия президент, който ще трябва и да насрочи избори“, коментира народният представител. Миков обърна внимание, че новият държавен глава може също да внесе промени в служебния кабинет, съставен вече от досегашния президент. Той подчерта, че Конституцията е достатъчно ясна и не търпи нестабилност във формирането институциите.
Михаил Миков бе категоричен, че от поведението на партиите зависи доколко съвестно, а и с цел стабилност в страната, ще тълкуват основния закон и конституционните си правомощия. Той изрази надежда, че президентите Плевнелиев и Радев са достатъчно отговорни, за да намерят решение, но подчерта, че най-голямата отговорност тежи на партиите, особено на най-голямата – ГЕРБ.
Бюджет ще има, но въпросът е в политиката, която олицетворява
Бюджетът за следващата година ще бъде приет, прогнозира Михаил Миков. Той отбеляза, че тази година той е 1/12 от миналогодишния, така че по думите му няма нищо фатално в тази посока. „Разбира се, осигуряването и нормалното функциониране на системите изисква една отговорна дискусия в Народното събрание. Тя трябва да е около това най-вече коя политика ще олицетворява бюджетът – той не е технически закон, а е въпрос на политиката на тези, които са го внесли и го защитават“, заяви народният представител на левицата.