Решението да не се обявява банкова ваканция през 2014 г. беше правилно
На консултациите в президентството по случая с КТБ всеки от участниците застъпваше своята позиция. Опозицията искаше форсиране и ескалиране на политическата обстановка, заради вече обявените тогава предсрочни избори. Това заяви Михаил Миков в предаването „Тази събота“ по бТВ в коментар на съдържанието на разсекретената от президента Радев стенограма от едната от двете срещи при неговия предшественик Росен Плевнелиев, посветени на кризата с фалита.
„Времето показа, че решението да не се обявява банкова ваканция заради казуса “КТБ“ е било правилният избор. Щетите, които щяха да бъдат нанесени на хората, на бизнеса при временно затваряне на банките, при ограничаване размерите на тегленията и преводите към чужбина, щяха да доведат до много по-големи и тежки последици“, посочи също Миков. По думите му нашата банкова система е в изключително добро състояние – и сега, и тогава. А парите, които са по различни депозити и набирателни сметки възлизат на десетки милиарди.
„Паниката и сигналите от страна на БНБ, исканията за банкова ваканция не бяха необходими. През цялото време БНБ се опитваше да вкара усилено правителството, което беше в полза на опозицията“, подчерта Миков. По думите му от стенограмата се вижда голямото желание на нейните представители, в лицето на Бойко Борисов и Радан Кънев, да се даде оставката на финансовия министър Петър Чобанов. Той обясни, че промени в правителството не са били направени, защото седмица по-рано е било решено, че се отива към предсрочни избори и че парламентът ще функционира до края на лятото, както и защото всичко това е трябвало да стане спокойно, включително и заради проблемите в банковата система. Наред с това тогавашният председател на Народното събрание припомни, че по същото време са се провеждали и разговори с Брюксел за одобряване на държавна помощ за банковата ни система и един нов министър на финансите не би могъл да се включи в тях.
Михаил Миков отбеляза още, че кабинетът „Орешарски“ е подходил хладнокръвно към кризата с КТБ и в сложната политическа ситуация е успял да създаде среда, в която България се е разминала с кризата по най-добрия сценарий. Според Миков има различни версии за това защо е фалирала търговската банка и кой колко е крал. Той бе категоричен, че отговорите на тези въпроси трябва да бъдат дадени от следствието, финансовата инспекция, сметната палата.
„Смятам, че процесът по несъстоятелността трябва да бъде максимално прозрачен, за да може да се стигне до истината“, коментира Миков. Той изрази мнение, че държавният глава трябва да разсекрети и стенограмата от втората среща по ситуацията с фалита на КТБ. „Част от тази митичност се подхранва от секретността. А там всеки застъпваше своята позиция. Опозицията искаше форсиране и ескалиране на политическата обстановка, за да влезе така към определените вече тогава избори… Трябваше жертва, трябваше да има оставка на финансовия министър, да има някой на дръвника, да има кръв, за да може публиката да наблюдава това, което се случва при политиците и да отклони вниманието си от ситуацията в банковия сектор“, обясни Миков.
Целия разговор можете да гледате във видеото.