„Доброжелателите” на БСП винаги търсят възможност да и намерят някакъв кусур, но времето и историята са доказали, че това няма особен ефект. Това заяви в ефира на БНТ председателят на НС на БСП Михаил Миков. Помолен да коментира съставянето на листите за предстоящите избори и избора на Кристиан Вигенин за водач на листата в Благоевград, той обясни, че определянето на водачите на листи е изключително правомощие на НС на БСП. „Кристиан има всички качества да бъде водач, не само в Благоевград и е крайно време да се уважава уставът, правилата в тези решения”, каза още той. Миков обясни, че днес има среща с общинските председатели на БСП от Благоевград и в един честен и откровен разговор, да се обсъди защо се вдигна толкова много шум. Той коментира, че те не само по отношение на Кристиан Вигенин имат такова отношение, а и към други национални фигури и национални политици на левицата. „Трябва да е ясно, че БСП е национална партия, в изборите се търси национално представителство и има политици, които могат да представляват платформата на социалистическата партия”, категоричен бе Миков. По негово мнение гражданите на Благоевградска област по-малко се интересуват от тази вътрешнопартийна разправия, а от това какво БСП ще предложи като национална политика и кой може автентично да представи тази политика. По думите му никой политик не трябва да има собственическо чувство към избиратели, защото те са на всички и всеки прави своя избор.
На въпрос да ли има напрежение в БСП, Миков отговори, че има и то се усеща и в реденото на листите. „Надявам се да продължи така и по време на цялата кампания, всички активно да участват, за да постигнем един добър резултат”, каза още той. По думите му е интересно, че цяла седмица се говори за водачите на листите на БСП, а за водачите на други партии не се говори. Той коментира, че във водачите на листи в ГЕРБ ще има по-малко промени, отколкото в БСП.
На въпрос за резултатите от управлението на правителството на Пламен Орешарски, той заяви, че е направено много, но и много е останало, което да бъде довършено. Председателят на БСП припомни разкриването на 40 хил. работни места. „Не успяхме да направим това, което бяхме обещали за цял мандат, но и нямахме цял мандат”, допълни Миков.
Основната ни цел в енергетиката беше да намалим цената на тока и изтичането на средства от системата
Помолен да коментира състоянието на енергетиката и слуховете за натиск върху управлението в тази сфера, той отговори, че намаляването на цените на тока е било заложено като приоритет. По въпроса за дефицитите в системата той припомни, че преди месец Конституционният съд е отменил такса, която е била законодателно приета и това ще затрудни НЕК във финансовото и състояние. „Критики може да има. За нас важното беше да се намали цената на тока и да се ограничат онези играчи, включително и ЕРП-та, които години наред са начислявали в таксите разходи, които по един или друг начин не са били присъщи и са изтичали от страната. Това беше констатирано от проверките на ДКЕВР”, заяви Миков.
На въпрос за Уестингхаус, той заяви, че договорът е публичен и откакто е станал такъв, интересът към него е спаднал. „Правителство на Пламен Орешарски започна нещо, а следващото ще вземе окончателното решение. Големият въпрос е трябва ли да развиваме ядрената енергетика и то не само с Уестингхаус, но и с Белене”, коментира той. „Миков обясни, че България е доста напред в реализацията на проекта „Южен поток”, но служебното правителство в момента блокира изграждането на проекта. „Този проект означава хиляди работни места за България, запълване на този дефицит в бюджета, защото финансирането му означава бюджетни приходи от около 1, 5 млрд. лв. за републиканската хазна. Служебното правителство се опитва да блокира всичко това, което е политика и на президента”, категоричен бе той.
Миков подчерта, че ЕК няма да реши въпросите, които са на наша територия. „Всичко, което е по закон в България за стартиране на проекта, е направено. От тук насетне трябва да се работи”, заяви председателят на БСП. Той се съгласи, че има външни интереси и коментира, че сега най-важното е дали президентът и правителството ще се поддадат на тях и ще блокират изграждането на проекта.
Купуването на гласове е престъпление и там трябва директно да се прилага Наказателният кодекс с цялата му строгост
„Моите очаквания към служебния кабинет, за да има честни и прозрачни избори, са да бъдат положени много повече усилия от тяхна страна за предотвратяването на купуването на гласове”, категоричен бе Миков. Той заяви, че част от недоверието към парламента, недоверието в политическата система е свързано със съмнението, че изборите могат да дадат почтен резултат. По думите му това трябва да бъде отговорност на всички политически сили, но на първо място на властта, полицията и прокуратурата и те да вземат мерки, така че тези, които се опитват да купуват гласове, да бъдат разкрити и осъдени. „Купуването на гласове е престъпление и там трябва директно да се прилага наказателният кодекс с цялата му строгост”, заяви председателят на БСП.
Казусът КТБ категорично не е петно върху БСП, тъй като тази банка получи голямото си развитие по време на управлението на ГЕРБ
„Казусът КТБ категорично не е петно върху БСП, тъй като тази банка получи голямото си развитие по време на управлението на ГЕРБ. Никой не може да избяга от отговорностите, които са му заложени по закон. Отговорността е изцяло на централната банка и тя трябва да си свърши работата, независимо дали този казус ще завърши с оздравяване или ликвидация на банката”, категоричен бе Михаил Миков. Той добави, че около КТБ има доста говорене и може би трябва да се хвърли повече светлина върху финансовото състояние на банката, въпреки банковата тайна. На въпрос дали подкрепя фалита на банката, Миков бе категоричен, че едва ли има човек, който подкрепя затварянето на КТБ, а не предпочита тя да бъде оздравена и спасена. „Друг въпрос обаче е какви действия бяха предприети от централната банка и квесторите за оздравяването на КТБ”, каза още той. Миков припомни позицията на БСП, че не може парите на данъкоплатците да се дават, за да се плащат чужди сметки, това би било несправедливо спрямо българските граждани.
Областните управители се сменят по политически причини
„Ако приемем, че този и предишният служебен кабинет са все на ГЕРБ, между тях има много разлики. Предишният не сменяше областни управители, шефове на агенции”, отговори Миков на въпрос, свързан със смяната на областните управители от служебния кабинет. Социалистът бе категоричен, че когато има казус, в който един областен управител е станал водач на листа, се процедира конкретно, но повечето от сменените не са водачи на листи, а се сменят по политически причини. „Очевидно е , че ГЕРБ влиза във властта преди изборите, иначе как да си обясним, че зам.-кметът на Бургас или Пловдив, които се управляват от ГЕРБ, стават зам.-министри”, категоричен бе председателят на БСП. „Изведнъж Борисов казва, че няма нищо общо с такива назначения, значи тези хора, които са от общини, управлявани от ГЕРБ, нямат нищо общо с тях и някой очаква да повярваме на това”, каза още той.
„БСП лява България” е нов етап в развитието и обединението на лявото
„Успяхме да направим една сериозна лява коалиция – „БСП лява България” и смятам, че това е нов етап в развитието и обединението на лявото в България”, заяви Миков. Той обясни, че в коалицията са се включили леви, комунистически и социалдемократически формации, но е категоричен, че с други формации „БСП лява България” може да се коалира едва след изборите, защото всеки трябва да покаже първо какво предлага на хората. „АБВ тепърва трябва да се доказва, тъй като при тях има либерали, центристи, така че не смятам, че АБВ е типична левица”, категоричен бе Михаил Миков.