Задължителното гласуване с протестен вот всъщност отнема правото на гражданите да протестират
Задължителното гласуване и квадратчето „Не подкрепям никого“ в бюлетините е фундаментална грешка, която разбива смисъла на демокрацията, на изборите въобще и няма да укрепи доверието в политиците, партиите и държавната власт. Такова мнение изрази Михаил Миков на заседание на правната комисия в парламента, която разгледа предложенията за промени в изборното законодателство в последния момент преди вота за държавен глава и референдума, който поставя същия въпрос пред избирателите. Според социалиста се създава едно заблуждение, че се дават, а всъщност се отнемат права на хората, като тези за изразяване на позиции чрез протест. По думите му задължителният вот и опцията да се гласува против всички стимулират „анти“ настроенията в момент, когато българската демокрация е в упадък и се нуждае от възстановяване на доверието на гражданите.
В началото на заседанието Миков предложи да се разгледат първо четирите законопроекта за отпадане на т.нар. задължително гласуване, с което да отпадне и въпросното квадратче „Не подкрепям никого“. Според народния представител от левицата това ще даде възможност да бъдат произведени нормални избори. Той определи като странна сегашната ситуация, в която промените в изборното законодателство се правят само 15 дни преди вота и допитването.
„От пролетта в парламента се говори за т.нар. протестен вот. И Конституцията и Хартата за правата на човека ясно са посочили, че протестите се правят не чрез избори. Изборите не са място за протестиране, а за преучредяване на властта, за разпределяне на обществената и политическата подкрепа чрез гласуване, чрез ясно заявяване на воля за някой от кандидатите – за партии или физически лица, когато става въпрос за еднолични органи“, обясни Михаил Миков. По думите му днешното заседание е показало по категоричен начин декаданса на българската демокрация за последните 25 години. „Имам предвид начинът на мислене – да се ходи на избори, за да си против. Напротив хората отиват на избори, за да преразпределят и преучредят властта, независимо дали става въпрос за кмет, за президент, за Общински съвет или за Народно събрание. Самата логика, че отиваш на избори, за да протестираш е абсурдна“, коментира в изказването си парламентаристът.
Миков обърна внимание, че има различни възможности за демократичен протест – било то разрешен или дори неразрешен, когато хората излязат със сопите срещу тези, които смятат, че всичко знаят. Той подчерта, че няма как чрез изборите да се постигнат и двете цели – хем преучредяване на властта, хем гласуване срещу властта: „Защото при гласуване на 51% от избирателите с „Не подкрепям никого“ възниква въпросът от какво черпи власт този кмет, президент или парламент, с какво право той ще взема решения от името на народа“.
Социалистът повтори призива си към представителите на мнозинството да излязат от тесните си сметки и да отменят абсурдния начин на произнасяне срещу властта на избори. „Който иска да протестира, има как да го направи по Конституция“, категоричен бе той. По думите тази фундаментална грешка в мисленето разбива смисъла на демокрацията и на изборите въобще. Депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ попита „кого ще обединява президентът например, ако повече от половината български граждани заявят, че не подкрепят никого – тъщата си и тъста си? Не създавайте чрез изборния закон предпоставки за делегитимация на властта, срещу демократично функциониращата конституционна система в България“, обърна се към управляващите Миков и ги предупреди, че бакалската им аритметика за това коя партия ще влезе или няма да влезе в парламента при възможността за протестен вот на изборите няма да укрепи доверието в политиците, партиите и държавната власт на всички равнища: „Тя създава едно заблуждение, че дава, а всъщност отнема повече права на хората. Защото протестите са друга форма на демокрация и с тях всеки може да изрази мнението си, да обяви позициите си – леви, десни или центристки“
Михаил Миков сподели и своето съмнение, че най-добрият начин за укрепване на демокрацията е да стимулираш у хората „хейтърството“. Той отбеляза, че е много по-лесно да се стимулират настроенията и нагласите от типа „анти“, отколкото „за“, като се дава възможност те да се изразяват анонимно в тъмната стаичка на изборите, отколкото с участие в протест или чрез публично изразяване на лична позиция. Демокрацията е в упадък не само в България, а доверието, което черпят политиците, за да управляват е все по-малко, предупреди още представителят на левицата.