„Нереализирането на социалната държава крие огромен кризисен потенциал за провал на правовата и демократичната държава”. Това заяви председателят на НС на БСП Михаил Миков по време на дискусията „Социалната държава – конституционна повеля и управленска действителност”, организирана от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, Сдружение „Конституционализъм и демокрация” и Институт за модерна политика. Според Миков социалната държава през последните 24 години е имала своя малшанс в среда, с която идеите на неолиберализма са били водещи. По думите му не само в България, но и в Европа социалната държава е получила много сериозни удари. Председателят на БСП заяви, че случилото се през тези 24 години се отразява дълбоко на настроенията, нагласите на народите в Европа и по света.
Михаил Миков подчерта, че социалната и неолибералната държава са две коренно различни и трудно съвместими неща. „Без едно нормално преразпределение на бюджета трудно може да има социална държава. Днес в България се преразпределят през бюджета 35-36% за социални дейности, за разлика от развитите социални държави в северната част на континента, където стигат до 45%”, обясни той. Лидерът на левицата подчерта, че през изминалите две десетилетия е властвало разбирането, че колкото по-малко държава, колкото по-ниски заплати, колкото по-ниски данъци – толкова по-добре. По думите му обаче вече се е стигнало до момент, в който това няма как да продължава повече и тази политика е довела много българи да търсят своето развитие отвъд Драгоман.
Има перманентна подмяна на социалните проблеми
„Социалните промени са много пъти елемент на подмяна, медийно внушение”, заяви Миков и даде примера със случващото се в Гърмен. Той попита коя е тази социална държава, която ще събори къщите на ромите, без да им е осигурила домове. Според него има перманентна подмяна на социалните проблеми. Той подчерта, че дори проблемът с ранната раждаемост в нашето общество се разбира като етнически. „Този проблем е социален. Това е проблем на бедността”, категоричен бе той. Миков попита каква демократичност ще имат тези хора, на които къщите им са съборени и те и децата им няма къде да живеят, независимо от какъв произход са. По думите му думата реформа в социалната сфера се разбира все повече като фискални и чиновнически и бюрократични съображения, които нямат нищо общо с живота на мнозинството от българските граждани. Той изрази надежда повече хора да се замислят над тази тема и да се види и един друг прочит и ежедневно прилагане на философията на социалната държава. Според Миков без това българското общество и българската държава нямат особено далечна перспектива.
Янаки Стоилов: Социалната държава е непостигната цел и несбъднат политически ангажимент
„Социалната държава е непостигната цел и несбъднат политически ангажимент.” Това заяви по време на дискусията зам.-председателят на НС на БСП и депутат в VII ВНС Янаки Стоилов. По думите му в управленската действителност в последните две десетилетия е свидетелство за това дали и до колко е социална държавата днес. Той обясни, че има поредица от антисоциални управленски решения – като се започне с разбиване на селското стопанство, приватизацията на индустрията, на културата дори и на социални дейности. Той припомни, че в момента стои на дневен ред и цялостен закон за приватизация на здравните заведения. „Дори пенсионното и здравното осигуряване, както бяха изградени, допълнително влошиха състоянието на гражданите”, каза още той.
„Няма социална държава без икономически активна държава. Докато тази истина не се отрази върху реалната политика ще има още много разочарования”, заяви Стоилов. По думите му стъпка в посока за постигането на активната и социална държава е и преминаването от пропорционалната политика на преките данъци към прогресивна. Той подчерта, че у нас превесът на косвените над преките данъци е 4 пъти, което е един от признаците на дълбока несоциалност на държавата. „Има висока степен на неравенствата между доходите на тези с най-високи доходи и тези на дъното на социалната стълбица – около 6 пъти”, каза още той. Според него се нуждаем от преодоляване на неолибералната политика. „Самият европейски социален модел и европейската социална държава са поставени на изпитание. Няма общи социални стандарти в Европа за разлика от въведените финансови такива”, категоричен бе Стоилов. По думите му въвеждането на общи социални стандарти трябва да е задача на левите и социалистическите партии, които да ги изведат като своя основна цел и постепенно те да бъдат постигнати от ЕС.
При откриването на дискусията проф. Нора Ананиева заяви, че в прехода най-големият провал е на социалната държава. По думите й от там идват и последиците и отраженията върху демократичната, правовата държава и общественото развитие.
Проф .Васил Бръчков се съгласи с твърдението, че неосъществяване на социалната държава, се отразява отрицателно и върху другите две измерения на модерната държава. „За какво им е демокрация на гражданите, ако не идва от държава, която да им осигурява качество на живот и жизнено равнище. Спазването на социалните права, които са част от конституционния инструментариум за постигането на социална държава, са гаранция и за неговото постигане”. Той бе категоричен, че социалните права трябва да се отделят от дъното, на което сега се намират.
В дискусията взеха участие и депутати от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, сред които Атанас Мерджанов, Валери Жаблянов и Радосла Стойчев. На нея присъстваха и депутати от парламентарните групи на ГЕРБ и БДЦ, представители на конституционния съд, както и интелектуалци и преподаватели – проф. Снежана Начева, Проф Георги Близнашки, доц. Мария Пиргова, Борис Попиванов и депутати от VIIВНС.