„Големият проблем на днешната демокрация е недоверието. Скоростта на информацията, електронните медии, интернет пространството ускоряват това недоверие. Трябва да си много динамичен, да се съобразяваш с потока от информация.” Това заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков в предаването „Всяка неделя” по Нова телевизия.
„БСП, и във вътрешен план, е може би най-толерантната партия. Това може би я направи толкова издръжлива. От бившите комунистически партии на сцената не остана друга, която да поеме и тежестта. От началото на 90-те години в БСП се смениха няколко поколения, няколко лидерски групи, но тя запази кондиция, дори с наследството, дори с раницата, която имаше на 10 ноември”, посочи Миков.
„Една партия е силна, когато е в опозиция”, коментира председателят на парламента. „Тези, които бяха силни на власт – формации в центъра, в дясно – те не преминаха сериозния изпит на опозицията. Тъжно ми е малко за СДС днес и опитите на т.нар. реформаторско дясно да реанимира идеи, лозунги и първичен антикомунизъм от началото на 90-те.”
Миков смята, че има нужда от дясно, но то трябва да бъде модерно дясно. „Наблюдавам лицата, посланията, подходите – нищо ново. Трябва да се посмени малко подхода към представителството на дясното. Днес то трябва да представлява работодателите, да представлява бизнеса. А то си играе с посланията на Чомски, който казва ‘Окупирай!’. Това е абсурд, това са левичарски подходи.” В същото време според Миков БСП е показала, че може да сменя лидерски поколения, но когато тя прецени.
Михаил Миков коментира и обстановката в страната, като отбеляза, че всякакви опции са възможни – включително предсрочни избори, каквито предполага демократичният процес.
„Няма нищо фатално в това да се ходи на избори. Единствените въпроси са какво се постига с това и защо отиваме на избори… Добре, ако не приемаме резултатите от последните избори, ако не оставим парламента да си свърши работата, Министерския съвет да си изпълни програмата, ако не оставим областните управители да си влязат в кабинета… Можем ли кълнейки се в толерантност, в демокрация, да уважаваме институциите и закона и да даваме право на този, който е на определена позиция да се докаже с делата си.”
„Власт на всяка цена – не! Не само защото е демоде. Но власт, за да увеличиш в рамките на този месец до барикадата детските надбавки от 260 на 310 лева си струва, власт, с която да създадеш възможност за намаляване на цената на тока си струва. Струва си да отмениш данък ‘колиба’, защото касае милиони българи. Струва си да направиш нещо за младежката безработица.”
По думите на Миков, ако няма кворум в парламента ще се стигне до нови избори. Той обаче изрази неразбиране защо всички обвиняват „Атака”, когато депутатите на ГЕРБ не присъстват в парламента. „Ако ГЕРБ иска да бъде автентичният представител на десницата, партията трябва да отстоява в Народното събрание интересите на тези, които са заложили гласа си за нея.”
Михаил Миков призна, че социалистите са имали възможност да оставят управлението на ГЕРБ, но смята, че България няма нужда от това. „Трайната нагласа преди изборите трябваше да доведе до това ГЕРБ да бъде отстранена от власт.”
Социалистът не смята, че обявяването на кандидатурата на Пламен Орешарски за премиерския пост още преди парламентарния вот е било прибързано и е довело до неговото изхабяване. По думите му профилът на Орешарски е донесъл подкрепа на изборите и разширяване в един сегмент, който приема затворено чистите идеи на БСП.
„Политическото безсилие е да не знаеш накъде вървиш, какво правиш”, каза Миков, който не определя сегашната ситуация като такава. „Парламентът работи по решенията, които хората очакват, по програмата на правителство, което иска глътка време, пространство да реализира тези добри неща, които всички искат. Продължаваме нататък, докато функционира институцията парламент.”
Миков не е убеден, че бившите управляващи искат нови избори. Ако ГЕРБ ги спечелят, ще управляват, но ако ги загубят – партията на Бойко Борисов ще изчезне. Според парламентарния шеф БСП има силата да издържи и в опозиция. По думите му обаче „това не е играта на ГЕРБ, на БСП или ДПС, а за следващия хоризонт на България, за това как страната прекрачва 2014 г.”