„По голямата част от партийните членове са за оставане на БСП в опозиция, каквото място й е отредил и българският избирател. Смятам че това е решението, с което ние ще влезем в 43-тото НС”. Това заяви пред БНР председателят на Националният съвет на БСП Михаил Миков. Той обясни, че и в Европа, и вътре в страната има хора, които смятат, че е проява на национална отговорност участие в управлението.
„Проява на национална отговорност, каквато БСП винаги е имала, е и участие в опозиция, която контролира управлението, гарантира спазването на принципи и упражнява контрол върху функционирането на изпълнителната власт”, категоричен бе лидерът на левицата.
Той потвърди, че среща между БСП и ГЕРБ ще се състои и тя ще бъде на лидерско равнище. „Това не означава задкулисни договорки. Оформя се дясно управление на страната и важното е да се укрепва доверието в институциите, да се прокарва политика, която обществото одобрява и има нужда. Това е главната задача на бъдещото управление и това, което би могло да даде стабилност в нестабилната обстановка”, коментира Миков.
Председателят на БСП изтъкна, че в България няма предпоставки за голяма коалиция, каквато има в Германия. Според него обаче при широка коалиция – политическото размиване е толкова голямо, че рисковете са не за една или друга партия, а за това, че се подкопава стабилността на политическия живот. В този случай много хора биха останали непредставени.
Миков бе категоричен, че голямата криза на политическото доверие, не само в България, но и в Европа, е породена от трупаните години наред компромиси по отношение на политическите платформи. Според него в демократична среда липсата на опозиция води до злоупотреба с власт.
В централната банка има средства, които да подпомогнат изплащането на гарантираните депозити
По темата КТБ Миков заяви, че трябва да има яснота за позициите на партиите по време на обсъжданията и да се разсекретят стенограмите от тези разговори. Той припомни, че тогава е имало послание „На ход са политиците”.
„Политиците не могат да са на ход, защото утре някой пак ще каже така и от независима регулация на банковия сектор – ще стане политическа регулация”, заяви председателят на БСП. На въпрос защо се е стигнало до това състояние на банката, той коментира, че отговорите се крият в балансите, договорите, политиката по привличане на средства на КТБ и предприетите или не действия от страна на централната банка по отношение на нея.
Попитан дали БСП ще подкрепи законопроекта на ДПС в тази сфера, той отговори, че ако неговата цел е да се осветли персоналния елемент на случая КТБ, е „за”, но ако става въпрос за променяне ad hok на правилата, които вече са уредени в националното законодателство, не трябва да се правят промени. По думите му важният въпрос е от къде да се вземат парите, за да се реши проблема.
„В централната банка има над 4 млрд. лв. средства извън паричния съвет. Те са средства на държавата, но под пряко управление на банката. Там е резервът, който ще позволи да не се увеличава дефицита, да не се натоварва бюджетът. Тези средства могат спокойно да подпомогнат изплащането на гарантираните от закона депозити”, каза още той.
БСП прави стъпки за връщане на доверието на хората
Миков обясни, че БСП продължава да прави стъпки, с които да набележи пътя за връщане на доверието на хората. По думите му, на заседания не само на Националния съвет на БСП, но и на общинските структури се анализира политическата обстановка и ще се набелязват стъпки за оздравяване на партията. Той поясни, че утре ще има работно заседание за излъчване на кандидатура за зам.-председател на Народното събрание.