“Ще участвам в надпреварата за председател на БСП, получих много номинации от цялата страна. Смятам, че мога да бъда полезен на партията в тази позиция. Смятам, че заедно с лидерската група в Българската социалистическа партия, а там има много кадри от различните поколения, можем да дадем нова енергия и да постигнем резултатите, които са необходими не толкова на БСП, колкото на българските граждани”. Това заяви председателят на парламента Михаил Миков при гостуването си в предаването на БНТ “Денят започва в неделя” с Георги Любенов.
Миков подчерта, че помирението е “безпощадно необходимо – вътре в БСП, в частност, и в цялото общество, за да има движение напред. Колкото и да се търси причината в председателя и ръководството на партията, без изглаждането на противоречията – такива не на принципна, а на личностна основа, които стъпват не на спорове за политики, а за позиции вътре в партията – резултатите на БСП няма да бъдат тези, които очакваме и които са ни необходими”.
“Трудно е да се свързват резултатите на партията с едно име, но процедурата, в която влизаме, за смяна на председателя, трябва да даде енергия и консолидация за утвърждаване, разширяване на позициите на партията, за примиряване на противоречията не само в БСП, а в обществото, като цяло. Защото днешният политически живот е на конфронтацията – с това България не може да продължи напред”, допълни Михаил Миков.
“Нямам делова компетентност да гася пожари, но смятам, че имам делова компетентност за това България да върви по-тясно по пътя на социалната и правовата държава”, категоричен беше председателят на 42-то Народно събрание. По думите му всеки има право да изложи тезите си, а делегатите на Конгреса познават всеки един от кандидатите, познават неговите лични и делови качества, знаят опита му, оценяват присъствието му в годините на БСП.
Парламентарният председател не допуска възможността за липса на кворум в сряда, 23 юли, когато трябва да се гласува оставката на кабинета на Пламен Орешарски. “Първо ще направим един опит за съгласуване на дневен ред, който да осмисли последните дни на 42-то Народно събрание. Всъщност парализата е свързана и с конфигурацията, която се роди на парламентарните избори през май миналата година, която даде този паритет на базата на който се оформи политическото представителство – мнозинство и съответно опозиция. Опозицията стана крайно непримирима, бойкотираше, разбиваше Народното събрание чрез отсъствие, за да няма заседания – избра такава форма на политическо съществуване”.
“Хората трябва да знаят, че предсрочни избори ще има и не бива да се драматизира с дата, час, седмица. При всички случаи българският политически живот ще се развива в този хоризонт – оставка, възлагане на мандати, отказ от мандати, насрочване на предсрочни избори през октомври”.
Михаил Миков обясни, че до парализата на това правителство се е стигнало заради недостатъчната подкрепа. Той припомни, че партньорството с ДПС е било на базата на 120 народни представители като по този начин се е оформило правителство на малцинството. Като причини за разрива той изтъкна резултатите от евровота и оценката на социалистическата партия за тях.
“На финала на мандата е възможно да има малко напрежение по редица въпроси, които са решени или нерешени, но това ще остане в историята и не се отразява съществено на политическия живот или на решенията в държавата”. Така коментира някои разминавания между партията-мандатоносител и изпълнителната власт.
По отношение на корпоративното влияние върху политиката трябва да се направи много, не само от БСП, а от всички партии, така че то да бъде ясно, публично и видимо, или да няма такова влияние, смята представителят на ръководството на БСП: “Всеки политик би трябвало да се движи в рамките на политическата хигиена по отношение на корпоративните влияния, защото това е голям проблем, свързан с недоверието в представителната демокрация”.
“Правителството трябва да вземе своето решение за българския кандидат-еврокомисар, съобразявайки се с всичко – с разпределението на комисарските места по държави, с разпределението на ресорите и компетентността на отделните национални представители, предложени за комисари, които да могат ефикасно да покриват съответния ресор. Бихме подкрепили категорично Кристиан Вигенин, защото има много опит и на европейската сцена и на българската политическа сцена. Ясно е обаче, че трябва да се има предвид и ресорът, който ще бъде предложен на България – не въобще да имаме комисар, а да имаме комисар със съответната делова компетентност за съответния ресор, който ни се предоставя в Комисията. Министър-председателят подкрепи Кристалина Георгиева за външен министър на ЕС, при условие, че този ресор отиде за ЕНП”, коментира Михаил Миков.
Във връзка с актуализацията на бюджета парламентарният председател се обяви против това в средата на годината да се сваля задачата за една по-амбициозна приходна част, която да осигури разходите, които са необходими и на здравеопазването и на социалната сфера. “Ясно е, че през тази година приходите в Националния осигурителен институт и Здравната каса бележат повишение, което показва добра събираемост. Трябва да се погледнат ДДС и митата, защо не се събират и да се положат определени усилия там. Да се подпише един празен чек за следващи правителства е неестествено, неконституционно и несъответстващо на логиката, че всяко правителство предлага изменения в бюджета и те се решават от мнозинството, което го подкрепя”.
Михаил Миков подкрепи актуализацията на бюджета на Здравната каса, където по думите му в момента няма недостиг на средства, а той може да се появи в края на годината, както всяка година. “Има едно опасение в Надзорния съвет, че за ноември и декември няма да има достатъчно средства, а тогава няма да има заседаващ парламент, който да актуализира бюджета на Касата. Всъщност коренът е заровен в онзи трансфер на големия резерв на НЗОК, към 1,5 млрд., който лиши и Здравната каса и държавата от възможността да осигурява такива буфери и сега се търси резерв от бюджета”.
Българските граждани, чрез своя глас, ще очертаят политическите конфигурации, респективно правителството, което България ще има към края на годината, заяви Миков. “Смятам, че те имат много опит, много разум да преценят и да формират такова правителство, което ще им даде политиката, която им е необходима. Подчертавам отново големия проблем с бедността в България – всяка партия трябва да изрази отношенията си към него и пътищата за решаването му, големия проблем България да бъде истинска правова държава с разделение на властите, а не еднолична власт с трудноизпълними лични обещания. Това трябва да решат гражданите. Аз съм оптимист!”
Цялото интервю с Михаил Миков гледайте тук.