Вотът на недоверие е за политиката, която унищожава българското здравеопазване
Липсата на социална и икономическа перспектива пред хората все повече ще оказва натиск върху паянтовата конструкция на управляващите. Такава прогноза направи председателят на БСП Михаил Миков в изявление пред членовете на Националния съвет на БСП. Според Миков все повече хора ще си дават сметка и ще усещат видимите и невидимите резултати на този начин на управление.
„Няма как това да не породи неодобрение и недоволство, които ще се разрастват все повече и повече и може да се очаква, че управляващите ще направят всичко възможно, за да понесат колкото се може по-малко от тези негативи”, очаква лидерът на социалистите. Той подчерта, че от БСП, като основна опозиционна сила, зависи тези негативи да стават достояние и разбираеми за по-голяма част от българските граждани.
„В тази обстановка започнахме консултации за вот на недоверие. Проведохме разговори с две политически групи – на БДЦ и ДПС, като очакваме и „Атака” да прояви интерес към консултациите”, добави Михаил Миков. Той обърна внимание, че темата на вота вече е уточнена – здравеопазване, като са създадени и работни групи, които започват работа по оформяне на мотивите.
„Не искам по никакъв начин вотът на недоверие да се разбира единствено и само като свързан със скандала около ваксините – той е част от правителствената политика, която в бързи темпове унищожава здравеопазването в България и отнема достъпа на онези, които най-изрядно си плащат здравноосигурителните вноски”, категоричен бе председателят на БСП.
Дясното управление нанесе щети върху българската демокрация
Дясното управление нанесе големи щети върху многопартийната демокрация у нас, констатира Михаил Миков. „Размиването на границите между лявото и дясното се превръща в постоянно налаган стереотип от социолози и политолози. Има отчетливи опити от страна на много партии и политици у нас да се размие класическото разграничение между леви и десни партии. Целта е да се елиминира противопоставянето на политически алтернативи, да се превърне политическият процес в технология, а оттам насетне хората да приемат за правилни решенията на партията, която е събрала най-много подкрепа, а не партията, която предлага онези решения, които в най-голяма степен отговарят на вижданията на гражданите, на избирателите”, коментира лидерът на левицата.
По думите на Миков този процес е постигнал апогей в 43-тото Народно събрание: „Безкритичният начин, по който самонабедилата се за лява АБВ участва в управлението като негов социален коректив, доказва това. Безпринципността, на която се формират най-разнообразни мнозинства за взимането на десни решения, също доказва това. Но най-уродлив вид процесът на превръщане на политиката в технология придоби по време на местните избори миналата есен”.
В обществото все повече си задават въпроса кой позволи превръщането на авторитета на институциите в нещо средно между зала „Армеец” и празненството на кмета на Галиче – Ценко Чоков, заяви още председателят на БСП. „Накъде върви България и това ли е моделът на демокрация, който трябва да се утвърждава от всички политически партии. Тези тежки въпроси ще търсят своя отговор и ние би трябвало да намираме верните отговори и да ги даваме на хората”, заключи Михаил Миков.