„Процесът по унищожаване на българското образование върви с бързи темпове. Очевидно е, че през следващата година ще има закриване на училища, очевидно е, че правителството ще се опита да прехвърли тази отговорност на общините и това заради промените, които се прокараха с новия закон за училищното и предучилищното образование”. Това заяви народният представител Михаил Миков по време на петъчния парламентарен контрол.
В отговор на въпроса му за закриване на училища вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева съобщи, че до 31 май т.г. в просветното министерство са постъпили 127 предложения за закриване, преструктуриране или сливане на училища. По всяко от тях ще се произнесе експертна комисия.
„Вие не разбирате ли, че убиваме бъдещето на нацията и да ми отговорите, че експертите ще решат за тези 127 училища и аз да идвам в диалог да решаваме кое ще се закрие, това е просто несериозно. Аз не искам да участвам в тази екзекуторска дейност”, каза Миков по повод думите на Кунева, че е добре дошъл в министерството да следи процеса. Според него, общините ще закриват училища, родителите ще следват учениците и това ще унищожи допълнително образователната система на България. Временно ще има поток към големите градове, но като цяло българският народ ще става все по-неграмотен.
„Ако през 1921 г., с въвеждането на 7-ми клас като задължителен, българските училища са се увеличили с 1 100, то сега, със свалянето на тази степен от 8-ми на 7-ми клас, много деца ще се възползват от възможността да отпаднат от училище”, посочи народният представител. Това, в съчетание със съществуващия и в момента висок процент отпадащи, с намаляващата раждаемост, която от началото на годината е с 6 % по-ниска в сравнение със същия период на 2015 г., и с ограничаването на достъпа до образование, ще е убийствено за бъдещето на нацията, предупреди Миков.
Той бе категоричен, че няма цена, която да струва убийството на българската нация и на образованието на българските деца.