Михаил Миков, водач на листата на „Левицата!“ в 5-ти Мир – Видин участва в диспут в предизборното студио на БНР Радио Видин под надслов „Накъде след 9-ти юни“, посветен на посоките и перспективите за развитие на страната, и в частност Северозападна България, както и на приоритетите и предизвикателствата пред кандидатите за народни представители от Видинския регион.
По време на дискусията, Миков подчерта досегашния принос на кандидатите на лявото политическо обединение за областта и призова жителите й да подкрепят коалицията, за да може техните проблеми да се чуват ясно в Народното събрание и България да получи политика, която отговаря в най-голяма степен на техните интереси.
Миков представи накратко членовете на листата, която определи като комбинация между знания и опит, и младост. Той обърна внимание, че в коалицията участват също Земеделците и Социалдемократите.
В хода на дебата, социалистът цитира данни отразяващи сегашното състояние на Видинския край. За последните 7 години, населението на областта е спаднало от 93 хил. на 72 хил. души, а коефициентът на естествен прираст на 1 000 души население, от минус 15,2 е станал минус 21.
„Тежка тенденция е смъртността да доминира над раждаемостта. Закриват се училища – учениците от 9 600 са паднали на 7 000. Чуждестранните инвестиции от 51 млн. лв. са на 36 млн. Процесите са фаталистично изглеждащи“.
„Всички знаят какво е състоянието на Видинската болница, че тя се крепи на ръба и всеки един момент може да изпадне във фалит. Не може да се развие, няма лекари, цяла генерация вече са на пенсионна възраст“, предупреди Миков.
Според него, докато болниците са търговски дружества, нищо не може да се направи, защото там се говори за конкуренция, всъщност тя е псевдоконкуренция. В тази ситуация, големите болници със специалистите отвличат пациентите от малките. „Видинската болница ще умре, ако болниците не престанат да бъдат търговски дружества“, категоричен бе Миков.
„Никой не калкулира колко струва пътя и хотела на гражданина, за да отиде до София да се лекува. Това в ‚Левицата!‘ го поставяме като същност на здравната ни политика“.
Миков анализира и политическата обстановка на национално равнище, като обърна внимание, че в парламента има тежка фрагментация на десницата, а левицата е слабо представена. Политическото представителство е подменено от бизнес представителство, констатира Миков и поясни:
„Концентрацията на капитала в България за 35 години достигна такива равнища, че бизнесът вече не иска да представлява интересите си през партиите. Той иска директно, пряко участие в политиката и това го прави десницата“.
В същото време, в ляво се кандидатират няколко политически формации, отбеляза Михаил Миков и прогнозира, че в тази ситуация трудно ще се формира правителство, което да провежда една отговорна политика за България.
Миков призова също всеки кандидат да се изкаже по въпроса за войната и мира. „Българските граждани днес са много тревожни – война в Украйна, война в Израел и Газа, ситуацията в Иран също създава заплаха за световния мир. Еднополюсният свят се разпада, а политиците на България продължават да живеят в миналото. Това са големи въпроси, на които хората очакват отговор, който трябва да се дава с аргументи и факти“.
Михаил Миков посочи, че всеки български гражданин е притеснен, когато военните бюджети се повишават. „Резултатите от военните действия ще доведат до мир в един момент. Колкото по-рано, толкова по-малко жертви. Украинците бяха използвани в тази война. Оръжейните комплекси спечелиха огромни пари. Българското правителство трябва да поеме една по-умерена роля. Имаме около 30% недокомплект на Българската армия, която би трябвало да пази нашата територия“.
„Що се отнася до Шенген, аз смятам, че това е двоен стандарт от страна на Европа. Още през 2009 г. сме изпълнили техническите критерии. Отношението към България е недостойно и българските политици от редица правителства, които обещаваха, очевидно нямат тази подкрепа от европейските си събратя, за да получим пълноправно членство,“ каза Миков и даде своя коментар по друга актуална европейска тема:
„Еврозоната – когато сме готови. Не може инфлацията да е на това равнище и да бъдем приети в еврозоната“.
„Що се отнася до Зелената сделка – за съжаление тя е също част от този бизнес, който се прави в Европа. Тя удря върху ролята на България като енергиен център, веднъж. Втори път – Зелената сделка и Кръговата икономика, които звучат хубаво и изглеждат като леви политики за хората, се оказват поредните политики за едрия бизнес“, каза още представителят на „Левицата!“.
По думите му, „политиката по Зелената сделка и Кръговата икономика е помощ за едрия бизнес, няма как гражданинът да участва. Продуктови такси за гражданина, бизнес за корпорациите, политика на дясна Европа, бизнес политика“.
По темата за нужните на Видин инфраструктурно и икономическо развитие, Миков припомни какво е направил за маршрута през прохода Петрохан, включително разговори в Китай. „Имаше готовност този проект да се реализира достатъчно бързо, да свърже пристанищата на Гърция с Европа по най-краткия път. България безкрайно се забави,“ отбеляза той.
„Ако става въпрос за икономиката – 1 500 лв. е средната брутна заплата във Видинско, 3 000 лв. в София. И всякакви приказки за икономическо развитие са блъф, без съществена промяна на държавната политика към това крайно дебалансирано развитие на страната“.
„Десницата иска всичко да се концентрира в София и няколко големи града. Когато бях председател на парламента, включих Видин в ‚Региони в растеж‘. Лиляна Павлова от ГЕРБ беше против, защото Видин е малък,“ добави Михаил Миков и припомни за ремонта на градския площад със средства отпуснати по програмата.
Сега Община Видин ще има възможност да усвои още 60 млн. лв. по „Региони в растеж“, отбеляза Миков и се обърна към видинчани с призив да гласуват за „Левицата!“, с номер 19, за да може техните проблеми да се поставят в парламента и да се чуват, за развитие на инфраструктурата, за достъпно здравеопазване, за една друга политика в България, която отговаря най-много на интересите на хората от Видинския край.
Целия предизборен диспут можете да проследите в записа.