Персоналното състезание в кампанията измести проблемите на хората
Изборният резултат представлява оценка за свършеното от БСП по време на кампанията за предсрочните избори. Шансът подемът и обществените нагласи за промяна след президентските избори да се реализират в успех и победа на парламентарните, беше пропуснат. Такова мнение изрази Михаил Миков в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR. По думите му могат да се намерят много причини за това, като той изведе на преден план сериозното отстъпление от левите ценности, към което избирателите са чувствителни.
Големият разговор е за пътя на БСП, за програмата и платформата от последния конгрес
„Персоналното състезание много често измества истинските проблеми на хората, въпроса за промяна в живота им, а не за промяна на персонажите. Но маркетинговите кампании в последно време като че ли изтикват на преден план такъв тип състезания и това беше предпочетено“, коментира бившият лидер на левицата. Според Миков отговорността има две измерения – едното на органите, като Националния съвет, а другото е персоналното разбиране и собственото чувство за отговорност. „Отчита се един резултат, който е по-добър от предишни избори, правят се сравнения и екстраполации, за да се спести големият разговор за пътя, по който върви БСП, за ценностите, за идеите, за програмата и платформата от последния конгрес“, обърна внимание той.
Големият въпрос е как ще изглеждат след тези избори България и това Народно събрание, подчерта Михаил Миков в първия работен ден на законодателния орган. Той сподели очакването си десницата да завие от неолиберализъм към консерватизъм, за което достатъчно алиби осигурява съюзът с патриотичната формация, която ще бъде част от управлението. Миков продължи, че към този момент е трудно да се прецени доколко парламентарната група на социалистите ще завие към лявото, към онова, което очакват мнозинството на българските граждани и лява България.
„В парламента БСП трябва да представлява истинските проблеми на хората и интересите на онези, чийто труд се отнема в много по-висока степен, отколкото в Европа, както и интересите на всички българи, които не могат да приемат олигархичния модел на управление и псевдодемокрацията“, категоричен бе Михаил Миков. „Много се надявам БСП да бъде такава – има млади народни представители и очаквам, че те ще могат силно да влязат в 44-то НС и да носят тази отговорност“, подчерта социалистът.
Мандатът на управлението ще зависи от социалната му политика
Ще успее ли ръководството на Народното събрание да го утвърди като основната демократична институция в България или ще продължи процесът на отнемане и на авторитет, и на правомощия от парламента – това също е голям въпрос, подчерта Миков. Той даде пример с изключително активната роля на Омбудсмана по отношение на защитата на работниците при несъстоятелност на работодателя. По думите му поради забавяне на НС, на народните представители, се появяват други центрове, които теглят власт от законодателния орган. „Още повече, че министър-председателят, който се очаква да бъде избран, е доказал във времето, че той може да отнема власт от НС“.
Михаил Миков отказа да направи прогноза за живота на 44-то Народно събрание. „Стабилността винаги е твърде относителна и обикновено стабилност горе генерира нестабилност долу при хората, в живия живот. Но големият въпрос е каква политика ще провежда мнозинството – ако те успеят да приемат социални мерки, мерки за подобряване живота на гражданите, те ще могат да си очертаят по-дълъг мандат. Ако продължат с крайно дясната политика, това ще предизвика нова нестабилност и недоверие в обозримо къс период“. Според социалиста стремежът на управляващите ще бъде за пълен мандат, защото повтарянето на номера с прелегитимирането чрез нови избори омръзва. В тази връзка той предположи, че управляващото мнозинство ще бъде много по-отговорно към ангажиментите си и ще се опита да прави социална политика, като по този начин да създаде по-дълъг хоризонт за себе си.
В рамките на интервюто за сутрешния блок на Bulgaria ON AIR Миков коментира и своето отсъствие от състава на 44-то Народно събрание, отбелязвайки, че то е вследствие на наложеното от сегашното ръководство на БСП противоконституционно ограничение в партийния устав. Той поясни, че с промяната се ограничава пасивното избирателно право или възможността да бъдеш избиран. Дългогодишният парламентарист от левицата посочи обаче, че темата не е свързана с лично съжаление, а с въпроса за поемане на отговорност за представителството на гражданите.
(Гледайте цялото интервю във видеозаписа)