Промените в данъчното облагане, отношението към проблемите в енергетиката, социалните въпроси са сред темите, които не могат да бъдат обект на договорки около управлението. Това стана ясно от изказване на лидера на БСП Лява България Михаил Миков, който коментара провелите се консултации между представители на БСП и ГЕРБ.
„Истината е, че има важни въпроси, които очертават лявата автентичност на Българската социалистическа партия и които не могат да бъдат предмет на властови сделки”, заяви Миков на пресконференция във Видин.
На първо място председателят на БСП постави прогресивното подоходно облагане, което по думите му е въпрос на справедливост. Той очерта и някои от другите различия: „Темите в енергетиката – кой носи тежестта от състоянието й и как се разпределя тази тежест; социалните въпроси, свързани с пенсионирането; разбирането по въпросите на здравеопазването”.
Миков даде пример от здравната сфера във Видин, където по думите му се наблюдава типична проява на ГЕРБ. Партията настоява здравеопазването в града да бъде бизнес, „бизнес с живота и здравето на хората чрез частната инвазивна кардиология”.
„В същото време ние имаме разбирането и се радвам, че то се реализира, включително с подкрепата на служебното правителство, че Държавната многопрофилна болница е тази, която има възможността да създаде инвазивна кардиология, защото практиката показва, че когато здравеопазването е бизнес, човешкото здраве е предимно здравни пътеки и пари. Т.нар. реформа в здравеопазването от 1999 г. насам показа, че средствата са увеличени около 2,5 пъти, а усещането на хората към здравеопазването е променено в негативна посока”, обясни пред медиите Миков, цитиран от “Фокус”.
Председателят на БСП каза още, че тепърва ще се види от какви позиции ще участват другите политически сили, по-малките партии, в консултациите с ГЕРБ, но подчерта, че главното е, че ГЕРБ носи отговорността за съставяне на правителство. Възможно е да се сформира мнозинство и правителство, отбеляза Михаил Миков и припомни, че с толкова депутати, колкото сега има ГЕРБ, БСП състави правителство през 2013 г.
Има недоверие в демокрацията
„Има дълбоко недоверие в демокрацията, в начина, по който се избират народните представители, в начина, по който партиите ги излъчват, като това е съзнателно от дълги години ескалирано напрежение в едно изключително разделено общество”, каза Михаил Миков в коментар на протеста в Кюстендил срещу депутатското място на ДПС. Според Миков, обществото преди всичко е разделено социално-икономически, като неравенствата са придобили конфронтационни равнища между най-бедните и най-богатите.
„Политическата стабилност изисква отговорност от тези, които упражняват властта. Изчерпан е неолибералният модел и затова в нашата платформа ние продължаваме да настояваме за социални решения, за икономически решения, които да започнат свиване на неравенствата. Достъпът до здравеопазване, достъпът до образование, са част от огромните неравенства, до които докара неолибералната политика в България”, посочи председателят на БСП. Според него политическите сили от десницата ще трябва да си намерят отговорите на тези въпроси, когато предлагат определена политика.
Оставаме в опозиция – опозиция, която уважава институциите
„Във вторник партията ще обсъди резултатите от консултациите с ГЕРБ, но оставаме в опозиция. Тази роля ни отреждат резултатите от изборите. Ние обаче ще бъдем опозиция, която уважава институциите. Парламентарно поведение, което не държи сметка за авторитета им, не е наш патент”, коментира лидерът на левицата, цитиран от „Стандарт”.
Според Миков, всяко решението за използване на изборните преференции е било изопачено. По думите му някои избрани депутати са упражнили натиск, купуване на гласове, за да получат преференции. „Не може да приемаме различни решения, които след първото приложение да се изопачават и да се отказваме от тях. Аз лично гласувах с преференции”, призна председателят на БСП. Миков посъветва журналистите да се поинтересуват как избрани депутати се отказват от парламента. При такъв натиск върху тях преференциите се обезсмислят, смята той.
Михаил Миков потвърди, че в Националния съвет на партията ще има промени. Те обаче не може да стават под натиск на един или друг вътрешен критик на БСП, предупреди лидерът на социалистите. „Не съм привърженик на изнасянето на вътрешнопартийна информация навън. Но очевидно има хора, които градят политическата си кариера и образ в обществото по този начин”, коментира Миков.
Председателят на БСП каза, че е умерен оптимист за това, че скоро ще има правителство. По думите му има достатъчно десни формации и е възможно да се сформира такъв кабинет. Той заяви, че БСП ще бъде опозиция, която уважава демократичните институции.
„Ние смятаме, че част от нестабилността в България е свързана с крайната деструкция и подравяне на авторитета на институциите и сега много трудно ще се връщаме към това, което се случваше през последните години. Никой не трябва да забравя парламентарното поведение, което не държеше сметка за авторитета на институциите. Но „БСП Лява България” не може да има такова поведение”, категоричен бе лидерът на левицата.
Спадът в гласовете даде възможност на ГЕРБ да спечели във Видинска област
„Това, че избрах да вляза в Народното събрание от 25 Многомандатен софийски избирателен район не ме прави по-малко народен представител от Видин”, увери жителите на града Михаил Миков. Той коментира и изборните резултати в региона:
„Спадът в гласовете даде възможност на ГЕРБ да спечели във Видинска област. 4 000 са по-малко гласувалите за БСП в сравнение с изборите през 2013 г., от които 1 872 са отишли към други, претендиращи за леви партии”, поясни лидерът на социалистите. Като най-тежка той определи загубата в община Видин. „Смятаме, че това е и оценка за местната власт във Видин и за кмета, който е отстранен от длъжност. Използвам случая да се извиня на видинските граждани за това, че на местните избори през 2011 година подкрепих Герго Гергов. Времето показа, че личните интереси надделяват над отговорността да служиш на Видин”, каза още Миков. Той увери, че ще продължи да представлява със специално внимание гражданите на Видинска област.
Михаил Миков посочи и проекти, които са били започнали от правителството на Пламен Орешарски. „В момента усилено вървят строителните дейности на ГКПП Салаш – Ново корито – изграждане на 4 км изцяло нов път и ремонт на 1 км съществуващ път. За жалост служебният кабинет спря процедурата на финала, каза още Миков. Той допълни, че служебното правителство е изключило скоростния път Видин – София от ОП „Транспорт”.