Приемането на нови и нови закони не укрепва капацитета ни, а крие риск за деликатния баланс между свобода и сигурност
Новият закон за противодействие на тероризма променя едно устойчиво разбиране от 25 години, че вътрешната сигурност се отделя от външната, от отбранителните способности. Такова опасение изрази Михаил Миков в ефира на телевизия БИТ. Народният представител от левицата припомни за промените в Наказателния кодекс от миналата година, с които вече е била дадена дефиниция за това що е то тероризъм, включително с квалифицирани състави. Той отбеляза обаче, че и преди това в българското законодателство е имало достатъчно текстове в частта за общоопасните престъпления, целящи да разстроят държавното устройство, да затруднят властта в центъра и по места, каквито са терористичните акции.
„Имаше текстове и преди 10 ноември, но само приемаме някакви текстове, без да си даваме сметка, че борбата с тероризма е от съвсем друг порядък. Че корените на тероризма са другаде, че причините за това все още не са ясно назовани, че разбутването на Африканския рог, на Близкия изток, всъщност помогна за тази вълна от тероризъм, радикализира и ескалира на религиозна основа тези бойци, които днес извършват отделни актове тук и там“, коментира социалистът и добави: „Ние веднъж направихме компромис за покриване на границата, която беше функция на вътрешната сигурност, сега следващ компромис – армейски части да се включват в такива ситуации. Включително им се възлагат функции по закона за МВР, за които те въобще не са готови – войниците да вършат функции на полицейски служители, за които те се подготвят дълго време“.
„Смятам, че приемането на нови и нови закони не укрепва капацитета ни, включително и в тази тревожна за обществото ни област, а крие рискове за прекрачване на онзи деликатен баланс между свобода и сигурност, който общото европейско разбиране налага и който постоянно поражда напрежение – от едната страна Европа е територията на свободата, на човешките права, индивидуалните права, от другата страна е страхът от терористични посегателства, който тласка все повече адептите на сигурността да прекрачват онези устойчиви юридически и фактически граници, заради които Европа е Европа“, подчерта Михаил Миков. Той отбеляза също, че няма служби в света, които да са готови да предотвратят всички терористични атаки. „И това се доказва днес от Франция, в Турция, в Русия даже. Там, където в службите са инвестирани много по-големи ресурси, където са много по-подготвени, където ежедневно изпадат в ситуации, дори да е в предотвратяване в отделни случаи, винаги някой терорист успява да пробие свръхмодерните електронни системи, организации, интеграции, координации, машинарии, слушане, писане…“