Председателят на Народното събрание е на мнение, че европейските избори през май догодина са следващата кота в състезанието между партиите и най-реален измерител на политическия процес у нас.
“Ако не мине Бюджет 2014, тогава е ясно, че се отива на парламентарни избори. Смятам обаче, че бюджетът ще мине. Една голяма част от народните представители, включително от ГЕРБ, разбират, че политиката “Дянков” беше пагубна за България. Този бюджет е всъщност смяната на тази политика, от която и ГЕРБ се отрече”, коментира Михаил Миков в предаването “Всяка Неделя” по Нова Телевизия. По думите му и в “Атака” си дават сметка, какво ще се случи в страната, ако 42-то Народното събрание бъде разпуснато.
“Прекалено много напрежение се натрупа, прекалено много деструкция. Коя е всъщност уважаваната институция днес. Отрекли сме априори институционалните решения и избори, сами по себе си, няма да могат да решат този въпрос изведнъж. На избори трябва да се отиде с ясното разбиране, че всяка партия ще говори за идеи, а не за персонални, семейни, лични и други нападки”, посочи Миков.
“Дали ще има извънредни избори, ще се реши в следващите месеци. Ако има бюджет за следващата година, тогава евроизборите ще покажат развитието на политическия процес. Те са най-реалният измерител. Ако има бюджет, следващата кота на политическото състезание, са европейските избори”, подчерта председателят на парламента.
—
Според Михаил Миков зад студентските вълнения има режисура. “Реформаторският блок и директно заяви тази подкрепа, която свали непартийната кожа, която се опитваха да покажат от началото. Фактът, че физическото присъствие съвсем не е представително показва и друго нещо – че това е част от онази идея да се окупира Ректората като символ на българското образование, като “Алма матер”, защото ако се окупира НБУ нищо няма да се случи. Не става въпрос за протестни, а за окупационни действия, които трябва да предизвикват затормозване на една система, каквато е Софийският университет, което да даде онзи обществен отзвук, който да доведе до предсрочни избори”.
Миков смята, че решението на президента Росен Плевнелиев да нарече студентите “новите будители” е “пореден опит на държавния глава да се хареса, но ефектът ще е в доста тесни студентски среди”.
“Парадоксът в случващото се в Ректората е, че най-голямата аудитория 272 не беше окупирана от студентите, които учат там, а от други факултети. Аудиторията е доста знакова, търси се връщане към студентските протести от началото на 90-те и трябват знаци, символи, които се експонират медийно и да се създаде усещането на “новия младежки порив”,” анализира парламентарният шеф. “Само че, обикновено, когато студентите наистина са тръгнали, става въпрос за по-големи неща – не да смениш едно или друго правителство, а да смениш система. Не чух някой от студентите да иска да смени тази система, която е днес в България. Тази основа липсва, за да тръгнат след днешните окупатори масата студенти. Другото изглежда като да свалим това правителство, за да дойдат едни други хора”.
“Правото на протест – да, правото на заявяване на собствено мнение – да. Но тук няма особени искания, които да бъдат основа за разговор. Тук има крайности”, отбеляза Михаил Миков.
—
Поетите от управляващите ангажименти трябва да се реализират един след друг, въпреки освиркванията, смята той. “Ако се проследи есенната сесия, ще се види, че както лятната реши редица въпроси – като тръгнем от “детските” и се стигне до цената на тока – сега се решават другите въпроси – стопирането на възрастта за пенсиониране или увеличението на минималната работна заплата”, добави председателят на Народното събрание.