“Видя се, че ГЕРБ не искат да се дискутира вотът на недоверие в правителството. Очевидно сами са разбрали, че са сгрешили”. Това заяви председателят на Народното събрание Михаил Миков в коментар на провалилото се парламентарно заседание, на което трябваше да бъде обсъден вотът, след отказа на депутатите от опозицията да се регистрират.
“Ако утре отново провалят заседанието, очевидно, че не искат да се разглежда този вот на недоверие в Народното събрание”, добави Миков. Той обясни, че вотът се реализира от три до седем дни след внасянето му в парламента, а в четвъртък изтича седмият ден от този срок.
“Никой досега не си е позволявал да злоупотребява до такава степен с правата си. Всеки сам избира собственото си поведение”, отбеляза пред журналисти председателят на парламента.
По-късно Михаил Миков изпрати писмо до председателя на парламентарната група на ГЕРБ Бойко Борисов, в което напомни на бившия премиер какво казва Правилникът за организация на дейността на Народното събрание по отношение на процедурата за вот на недоверие и посочи последствията при нов неуспех за събиране на кворум в пленарна зала, като призова депутатите да се регистрират.
Ето пълния текст на писмото:
„На 19.9.2013 г. в Народното събрание е постъпил проект на решение за гласуване на вот на недоверие, внесен от група народни представители от ПГ на ПП ГЕРБ, вх. номер на НС 354-02-110/19.9.2013 г. поради твърдян провал на правителството в областта на инвестиционното проектиране. Предложението за гласуване на недоверие, проектът за решение и мотивите са раздадени на народните представители на 20.9.2013 г. Съгласно изискванията на чл. 105, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) „разискванията по проекта за решение за гласуване на вот на недоверие започват не по-рано от 3 дни и не по-късно от 7 дни от постъпването на предложението“. Смисълът от включването на този текст в ПОДНС е двояк – от една страна той е предвиден в полза на поискалите вота, а от друга – цели да предотврати възможността на мнозинството народни представители да осуетят разглеждането на въпроса за отговорността на правителството.
Днес обаче народните представители от ПГ на ПП ГЕРБ, въпреки че присъстваха физически в пленарната зала, не се регистрираха за участие в заседанието и така попречиха на провеждането на разисквания, които самите те бяха поискали.
Убеден съм, че вотовете на недоверие като висша форма на политическа отговорност трябва да се обсъждат и гласуват своевременно, за да имат смисъл и посока. На свой ред не мога да си представя, че мнозинството би помислило да попречи на възможността за търсене на отговорност от правителството, като провали от своя страна кворума за провеждане на заседание. Такова неинституционално поведение представлява тежко посегателство срещу парламентаризма и представителната демокрация, независимо кой го е реализирал.
Това означава, че разисквания по внесения от Вашата парламентарна група проект за решение за вот на недоверие могат да започнат най-късно на 26.9.2013 г. Ако до този момент това не се е случило, ще отпадне възможността за провеждане на обсъждания по Вашето предложение и няма да може да се проведе и гласуване на проекта за решение.
Обичайна практика е вносителите на едно искане да полагат дължимата грижа за това то да бъде уважено. Във връзка с това и в духа на добрите парламентарни практики Ви уведомявам, че при липса на кворум на утрешното заседание на Народното събрание, няма да могат да започнат разисквания по проекта за вот на недоверие на ПГ на ПП ГЕРБ в предвидения преклузивен срок. Приканвам Вас и останалите вносители на проекта за решение за вот на недоверие, ако, разбира се, продължават да поддържат искането си и желаят мотивите във вида, в който са представени, да бъдат поставени на парламентарно обсъждане, да се регистрират за участие в утрешното заседание на Народното събрание“.