Ангажимент на всеки народен представител е да бъде в пленарната зала, когато се открива заседанието, отбеляза председателят на парламента. Коментарът на Михаил Миков бе по повод последните заседания на Народното събрание, на които трябваше да се обсъди и гласува искания от опозицията вот на недоверие в кабинета Орешарски. Те бяха провалени от нежеланието на вносителите от ГЕРБ да се регистрират в пленарна зала, което попречи на отчитането на кворум. От партията оправдаха действията си с отсъствието на народните представители на “Атака”, които са в чужбина и също не присъстваха.
На вчерашното заседание ръководството на парламента отчете кворум чрез преброяване на квесторите на присъстващите в залата депутати. Това не се хареса на представителите на ГЕРБ, които не се бяха регистрирали в електронната система и те обявиха, че ще поискат оставката на Миков.
“ГЕРБ иска да дискредитира всичко. Този вот на недоверие, който е върховата форма на търсене на политическа отговорност от правителството, се превръща в един опит за дискредитация и блокиране на Народното събрание. Тази седмица не успяхме да приемем няколко изключително важни закона и да разгледаме отчета на съдебната власт за 2011 и 2012 г.”, посочи председателят на парламента в интервю за Нова телевизия.
“При тази конфигурация на изборите никоя партия не би могла сама да управлява страната. Оттук натам се движим в рамките на възможното… БСП има най-голям интерес от избори веднага. Само че страната категорично няма. Една нова конфигурация няма кой знае колко да се отличава от това, което се случи през май”, обясни Михаил Миков. “Вярвам на социологическите данни, но моята социология ме ръководи в политическите ми решения и действия, а тя казва, че хората имат очаквания за смяна на курса ‘Дянков’, искат укрепване на правовата държава и парламентаризма.”
“Гражданите имат капацитета да оценят поведението на отделните политически сили и на отделните народни представители. Имахме една много добра първа сесия на Народното събрание с резултати, усещат ги и майките с увеличените надбавки за деца, усеща ги и бизнесът със стъпките по облекчаване на неговото състояние”, посочи парламентарният шеф. “Ако успеем в есенната сесия да постигнем няколко неща, свързани с размразяване на бизнеса и възможностите за една по-реална конкуренция, за допускане на малките и средни предприемачи. Ако се приеме един бюджет, който има сериозни социални измерения, за да облекчи българина в условията на тежко икономическо състояние, то животът и на парламента, и на правителството ще бъде удължен”.
Срещу всичко това активно се бори ГЕРБ, смята Миков. По думите му деструкцията на опозицията има за цел да се попречи на приемането на онези неща, които очакват гражданите. “Има много хора, които ни вярват и ни подкрепят. Именно техните послания ни карат да се опитваме да продължим и да постигнем тези резултати, които засягат включително хората, които не ни вярват.
Председателят на Народното събрание се съгласи с мнението на синдикатите, че минималната заплата трябва да бъде увеличена, като отбеляза, че такава е и позицията на Българската социалистическа партия. “Спомняте си, че имаше такива опасения за протести в мините, но след решенията в енергетиката сега мините работят на пълен капацитет, миньорите получават редовно своите заплати”.
Михаил Миков коментира и назначенията на управляващите. “Да имали сме кадрови грешки, но в средата, в която функционира правителството, в която няма ясна партийна отговорност от страна на правителството и кадровите решения често се вземат по един или друг път, който допуска грешки. Естествено е да има политически лица в политическите кабинети. Ако говорим за заместник-министъра на инвестиционното проектиране Джейхан Ибрямов, мисля, че това е политическо решение и е нормално в политическия кабинет да има лице, излъчено от една от партиите, подкрепящи кабинета”.
От другата седмица в парламента ще има още три оборудвани зали за директно излъчване на заседания на комисии, съобщи Миков. “Така затворихме напълно цикъла – от внасянето на законопроекта, пленарна зала, комисия, първо четене, публикуване на докладите един ден след тяхното изготвяне”, обясни парламентарният председател.