Социалните политики ще продължат, увери председателят на парламента
Народните представители трябва да починат, а Народното събрание трябва да разтовари публичното пространство от това, което приема в безпрецедентно тежка обстановка на натиск отвън, напрежение в пленарната зала и безпрецедентно ниско мнозинство, която изисква особена концентрация и усилия. Това заяви председателят на парламента Михаил Миков в сутрешния блок на БНТ.
Миков определи като безпрецедентна стъпка намерението на президента да наложи вето върху актуализацията на бюджета, която е в пълното пълномощие на Министерски съвет и посочи, че тя ще има сериозно отражение върху развитието въобще на отношенията между институциите в България. “Досега никой президент не си е позволявал да наложи вето върху бюджета”, отбеляза парламентарният шеф… Много се надявам, че няма да има вето, че президентът ще оцени важността на ситуацията и правото на изпълнителната власт да реализира своите политики.”
Има криза в авторитета на институциите в България, но тя не е отсега, смята председателят на Народното събрание. “Това започна още тогава, когато предишният министър-председател наричаше народните представители ‘безделници’. По-късно започна онова отношение между институциите, много често бе изричано с думи, които не са от политическия език на демократична Европа. И сега много трудно отношенията ще бъдат вкарани в руслото, което определя Конституцията, много трудно се връща уважението. Това е голямата опасност за българската демокрация днес – липсата на авторитети по всички направления, липсата на институционално уважение. Оттам идва и непризнаването на изборите. Тези, които не са доволни от отсъствието си в парламента търсят пътища за предсрочни избори. Всеки трябва да си дава сметка, че не може да има демокрация без уважение в институциите и изборните резултати.”
Михаил Миков е на мнение, че истинската причина за протестите не е номинацията на Делян Пеевски за шеф на ДАНС. “Това е поводът за вувузелите и свирките. Ако не беше Пеевски, щеше да има друг повод. Причината е липса на представителство в тази част от политическия сегмент – десницата, която днес се опитва да се насипе под формата на Реформаторски блок. Причината е и в непризнаването на положението, в което се намира ГЕРБ в днешната парламентарна конфигурация – най-голяма политическа сила, в същото време в опозиция. Причината е в онова безпрецедентно крехко мнозинство от 120 души, което излъчи правителство и което носи отговорност за управлението”, подчерта Миков. По думите му зад тези сили и политически проекти има и икономически интереси – онези, които губят от политиката на това мнозинство и това правителство. Най-губещите от решенията на кабинета били в енергетиката, където губели по 200-300 млн. заради намаляването на цените на тока.
Социалните политики обаче ще продължат, обясни Миков и каза, че управляващите са готови за сценарий, в който в протестите през септември ще се включат и работници, както обяви лидерът на КТ “Подкрепа”. “Готови сме, защото оценяваме, че в България има един голям дефицит на социалност. България е най-бедна, българската бедност е различна от европейската. Ето и случаят в Ораново показва онзи сблъсък между хляба и живота”, каза още Михаил Миков. “Затова и през тази сесия приехме доста решения в социалната сфера – и за детските добавки, и за възможностите за преодоляване на младежката безработица и по отношение на енергийните помощи”.
“България, по конституция, е демократична, правова и забележете – социална държава. Някак си никой не забелязва, че сме и социална държава… Въпросът е днес до колко БСП, в тази сложна конфигурация с експертния кабинет, може да постигне лява политика, може да постигне България да бъде по-социална от това което завари, от крайнодясната политика, която прокарваше предишното правителство.” Миков посочи, че социалната политика е възможна, според него показват го и резултатите от досегашната парламентарна сесия.
Председателят на парламента ще сезира прокуратурата за работата на Националния център за изучаване на общественото мнение, стана ясно още от участието му в националния ефир. Според него в НЦИОМ има злоупотреби, за които трябва да има и последствия. Михаил Миков отново потвърди, че не е необходимо да има организация на бюджетна издръжка, която да изследва рейтинга на политиците.
“В НЦИОМ трябва да се направи проверка и назад в годините, защото последният одитен доклад, от който се виждат злоупотреби, е само за една година – смята парламентарният председател. Той е категоричен, че на мястото на НЦИОМ е необходимо да бъде направено звено, което да изследва ефекта от приетите закони.
Цялото интервю с председателя на Народното събрание можете да гледате тук.