“БСП лява България” не е само наименование на коалицията. Това е послание, че по-голямата част от българските граждани имат интерес за ляво управление и за една по-голяма справедливост – и работещият, и човекът на бизнеса, който, за да получи обществена поръчка трябва да има някаква протекция и възрастният човек, който цял живот е работил”. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков при гостуването си в предаването „120 минути” по бТВ. По думите му целта на коалицията, като резултат от предстоящите избори, е едно управление на страната да бъде невъзможно без участието на БСП.
Лявото – все по-модерно, дясното е деструктивно
“След кризата в Европа и по света лявото става все по-модерно, лявото става усещане на много хора за повече справедливост”, добави лидерът на левицата. “Не съм съгласен с тези политици, които казват няма ляво, няма дясно. Всеки, който твърди, че е привърженик на социалистическата идея трябва да си дава сметка за това. Няма как да сме всенародни в политическите си виждания. Мисля, че гражданите все повече го усещат в живота си”.
“Десните политици, не само по принцип, а според действията им в последните 25 години, са по-свързани с едрите играчи, дори не с дребния и средния бизнес”, отбеляза Миков и даде пример с търговските вериги. “Кой попречи да бъде прието това изменение в закона, което да ограничи веригите да употребяват господстващото си положение, за да притискат българския производител, оттам той да съкращава работни места, да работи на ръба на фалита и по този начин да не се развива и икономиката”, попита председателят на БСП. Според него големият проблем е, че “българското дясно е деструктивно икономически, често е монополно дясно”.
Мога да подам ръка на всеки, но принципите са най-важни
“Не знам дали е най-удачно по време на избори да заплашваш избирателите, ако не изпълнят твоето желание”, каза Миков в коментар на думите на Бойко Борисов, че ако не може да състави правителство, ще последват нови избори. “Резултатът от изборите ще определи възможностите за развитието на страната, възможната политическа конфигурация. Аз мога да подам ръка на всеки политик. Въпросът е тези принципи, с които отиваме при избирателите, които в нашата платформа са доста ясно очертани, ще бъдат ли изпълнявани от едно мнозинство, в което даваме подкрепа на едно правителство”, обясни Миков и даде пример с въвеждането на прогресивното облагане на доходите, което е по-справедливо. “Във възможните конфигурации големият въпрос е за какво ще има съгласие. Това не е въпрос само на разговор, а на подробен запис на политиките в различните сфери на живота”, поясни Михаил Миков.
“Изборите са време, когато политиците трябва да разкажат на хората своите виждания и да чуят хората. Междуличностните коментари, закачки и сблъсъци са контрапродуктивни за постигане на политическо спокойствие. Сблъсъкът на идеи е по-важният”, каза още Михаил Миков и призова: “Да забравим онази деструкция от предишното Народно събрание”.
По думите на Миков целта пред “БСП лява България” на предстоящия вот е едно управление на страната да бъде невъзможно без участието на БСП.
БСП не позволи гражданите да платят сметката за КТБ
По отношение на ситуацията с Корпоративна търговска банка “БСП имаше една много отговорна позиция и не позволи българските граждани да платят сметката. А това означаваше от джоба всеки български гражданин да извадим по 4 000 – 5000 лева, за да платим фактурата, която Искров иска фино да прехвърли към данъкоплатците, не към политиците”, коментира председателят на БСП.
Михаил Миков призова отново за разсекретяване на стенограмите от разговорите на консултациите при президента за КТБ. По думите му “дупката”, за която много често се говори, замъглява историята около банката. “Или има липси, или присвояване или необезпечени кредити”, каза Миков и добави, че все още не са ясни активите на финансовата институция.
Лидерът на левицата отбеляза, че разсекретяването на стенограмите ще даде възможност да се види кой на какви позиции е бил на разговорите за банката и състоянието на държавните финанси. “Нашата позиция от самото начало беше, че без да е ясно състоянието на банката, без да се предприемат действията по закон, свързани с увеличаването на капитала, без да се изчистят вземанията и задълженията на банката, не може държавният бюджет и българският данъкоплатец да извади едни 5 – 6 млрд.”