Миков: Включването на още партии в “БСП – лява България” е силен знак

Миков: Включването на още партии в “БСП – лява България” е силен знак

В своите листи всяка политическа сила залага на авторитетни личности, на известни личности, на хора, които участват не за първи път в политиката. Така е в АБВ, сигурен съм, че така ще бъде и в ГЕРБ. Когато се говори за старите лица, аз мисля, че 20% обновление на водачите е едно нормално, добро обновление. Това заяви в ефира на БНР председателят на НС на БСП Михаил Миков. Той бе категоричен, че за водачи трябва да бъдат избрани хора, които са доказали политическите си качества, не в една битка. По думите му БСП не е закостеняла и това го показва и разширяването на Коалиция „БСП лява България”, включването в нея на още две социалдемократически формации – Политическо движение „Социалдемократи” и „Обединена социалдемокрация”, а и Партия на българските комунисти, Съюз на комунистите в България, „Екогласност”. „Смятам, че това е един силен знак, за политиката, която предлага БСП чрез коалиция „БСП – лява България” на българските граждани, а водачите на листи са част от носителите, които могат да бъдат автентични представители на тази политика”, каза още Миков.

Той подчерта и, че миналите избори са били само преди година и ако през година се сменят водещите политици, то никога няма да се наложи силна лидерска група, каквато е целта на БСП.

Решенията по определяне на водачите се взимат от НС на БСП

На въпрос за водача на листата от Благоевград и дали това ще е Кристиан Вигенин, той обясни, че решението трябва да бъде осъзнато и взето на място, а не наложено, за да може да се постигне консолидация. „Ние сме една демократична партия. Решенията по определяне на водачите се взимат от НС на БСП”, коментира Миков. По думите му когато в една област има 20 общини и  когато всяка от тях разбира националните избори като борба за местно представителство, тогава се получават такъв тип, малко по-горещи разговори, които медиите наричат скандали. Според него в диалог и разумно може да се обясни, че не може от всички 20 общини да има водачи на листата. „Трябва да има един водач, който да се приеме. Всеки трябва да си задава въпроса, за какво е в БСП и не е ли важно най-накрая да се получат максимум гласове, максимум народни представители и силно ляво представителство”, каза той.

Миков отрече слуховете, че на Вигенин му се търси избираемо място и подчерта, че той е бил външен министър, представител в ЕП, член на президиума на ПЕС, ръководил е групата за Западните балкани и има силна политическа кариера. „Хубаво е всички български партии да имат повече такива хора, с такава силна политическа  биография в листите си”, заяви председателят на БСП.

Ще се борим за един много силен резултат

На въпрос за гражданската квота, той обясни, че в БСП винаги е имало и ще има гражданска квота на избираеми позиции. Той даде пример с Русе и проф. Белоев, с Бургас и Петър Кънев – и двамата водачи. Миков обясни, че това е важен въпрос, който зависи от много фактори – кой ще е водачът на основния опонент в съответния регион, как се приема кандидатът от гражданската квота на място и други.

По думите му е интересно, че листите на другите партии, които се правят доста по-скришно, не будят такъв обществен интерес. Той потвърди, че ще води листите и на Видин и на София, 25-ти МИР.  „Имам достатъчно номинации и от софийските структури, и от цялата страна. По принцип председателят на партията участва от 25-ти МИР. Така е били по времето и на Първанов, и на Станишев, така ще бъде и сега”, каза още Миков.

„Ще се борим за един много силен резултат, който да направи БСП и най-вече коалиция „БСП – лява България” в незаобиколимия фактор  в управлението на страната, най-вече по отстояване на една лява политика, която е нужна на българските граждани”, категоричен бе той.

В „БСП – лява България“ всички се обединяват за налагане на лява политика в България

На въпрос дали заради привличането към коалицията на партии, които подкрепят АБВ, може да доведе до различни обвинения, Миков е категоричен, че никой не е бил насилван. „Имахме разговори и установихме идейната близост. Забележете „БСП – лява България“ е една лява коалиция, докато АБВ е едно доста аморфно образувание. Може би то произтича от споделеното преди години разбиране, че няма ляво, няма дясно в политиката. Неслучайно там са и либерали – една партия от ранното СДС. Там е и ФАГО, една структура, която по никакъв начин не може да бъде наречена лява“, каза той. Според него АБВ не могат да бъдат наречени конкуренти, а това, че непрекъснато коментират процесите в БСП, в ръководството или изказванията на един или друг представител на БСП, показва, че все още страдат от някакъв Едипов комплекс. „Нека получат резултатите си на изборите, да докажат на българските граждани, че са алтернатива, но това не може да стане като непрекъснато се занимаваш с миналото, настоящето и бъдещето на БСП. БСП върви по своя път, а това е пътят на лява България“, категоричен е Миков.

ГЕРБ няма от къде да вземе 10 зам.-министри мюсюлмани, освен ако не погледне към кадровата банка на ДПС

Попитан за евентуалното обединение на ГЕРБ и ДПС, лидерът на БСП коментира, че е очевидно когато се говори за 10 зам.-министри мюсюлмани, няма от къде ГЕРБ да извади такава експертиза и такива хора, освен ако не погледне към кадровата банка на ДПС. „Това е едно намекване, една заявка. Преди няколко дни г-н Рушен Риза имаше изявление в същата посока. Спомняте си съвместните действия в края на 42-рото НС. Това са все някакви индикации и сигнали, които трябва да се прочитат. Интересно е защо се говори за зам.-министри мюсюлмани, а не за католици или други вероизповедания“, поясни той.

„Всяка партия, включително и при нас, има хора от мюсюлманското вероизповедание. ГЕРБ е дясна партия и ако има представители, които да споделят дясната политика на ГЕРБ, политиката стил „Дянков“ на нормативния дървенизъм, когато е важно единствено и само стабилността на фиска, а гражданите кучета ги яли, тогава независимо от кое вероизповедание си, ти споделяш дясна политика. Така че да не заиграваме с религиозните убеждения на политиците“, коментира Миков.

Той е на мнение, че ДПС е сериозна политическа партия и всеки има право да върви по пътя си и да определя политиката си. Председателят на БСП даде пример с въпроса за прогресивното подоходно облагане, по който не е постигнато съгласие. „Сега имаме шанс да утвърждаваме тази идея в рамките на предизборната кампания и да искаме доверие от гражданите за продължаване на битката за тази идея“, каза той.

Нека върнем политиката в релсите на политическото

По темата дали е възможна коалиция отново БСП – ДПС, Миков припомни, че Борисов е казвал много неща, а след това други. „Нека приключат изборите и тогава всеки от нас, ръководствата на партиите, защото това не бива да бъде решение на един човек, независимо как се казва той, ще определи до колко възможната политика се покрива с неговата програма и платформа“, обясни той. Според него последните години политиката се разглежда аритметично и затова гражданите са загубили доверие в нея. „Само сметки на мандати, на бройки, едни народни представители от едни групи отиват в други по някакви неясни причини, неясни корпоративни зависимости. Нека върнем политиката в релсите на политическото, на състезанието на платформи и необходими решения за българските граждани“, заключи Михаил Миков.