„За около месец успяхме да внесем три искания до КС, свързани с: дълга от 16 млрд. лв., процедурните и правилника по избор на управител на БНБ, искане по закона за здравното осигуряване”. Това заяви председателя на НС на БСП Михаил Миков в началото на заседанието на Националния съвет. По думите му разделянето на заболяванията на социално значими и такива, които не са социално значими е в пряко противоречие с Конституцията. „Заедно с други парламентарни групи в петък внесохме и организираме следващия петък разисквания по въпроса за демографската политика на правителството, мерките, които то предприема и финансовото им осигуряване в бюджет 2016 г.”, допълни лидерът на левицата.
До края на сесията на Народното сътбрание управляващите няма да могат да приемат редица закони
„Очевидно е, че до края на тази сесия на парламента няма да се приемат промени в редица закони. Сред тях са законите са социалното осигуряване – темата за увеличаване на възрастта за пенсиониране до 67 години и Закона за предучилищното и училищното образование, който трябва да отмени Закона за народната просвета и да въведе финансиране на частните училища”, заяви Михаил Миков. По думите му следващата седмица ще има оживена дискусия по въпроса за референдума и ще се види как ще се развие процесът.
Михаил Миков бе категоричен, че демографският въпрос е от стратегическо значение за страната ни. „В този контекст е и внесеният от нас законопроект за диференцирано облагане на бебешките стоки”, обяви той. Председателят на БСП припомни, че на питане на Корнелия Нинова министър Калфин условно е подкрепил една такава мярка. По думите му това не е фундаментално решение на въпроса за демографската политика, но отговорността е на правителството и би трябвало да е задача на всички министри и да е надпартийна. „Този въпрос засяга и икономиката, и социалното развитие, и пенсинното осигуряване. Какво занчение има как ще се променят процентите, когато след 15 години- 40% от населението ще бъде на пенсионна възраст. Каква перспектива има нашата страна”, попита Миков.
С проекта за промени в Конституцията бе нанесен тежък удар на парламентаризма
„Внесеният законопроект за промени в Конституцията застина. Беше нанесен тежък удар върху парламентаризма като цяло”, заяви Михаил Миков. Той обясни, че се внася един проект, два месеца се говори по него, след това се отстъпва и се ревизират 2/3 от него, не се допуска до пленарна зала и тихо и кротко се подменя законодателна конституционна инициатива.
„Това е подход, който подрива принципа и значението на парламентаризма въобще. Законодателната инициатива се превръща само в основа на политическия PR, а не като сериозно отношение към законодателния процес”, категоричен бе Миков. Той подчерта, че конституционен проект се внася с 80 подписа. По думите му събирането на 180 подписа би трябвало да ангажира тези, които са положили подписите си в евентуално гласуване и бързо разискване на този окастрен конституционен проект през есента. „Внасянето на проекта не означава подкрепа. Тя се изразява единствено и само с гласуване”, заяви лидерът на левицата.
Миков определи като интересна тезата, че между първо и второ четене ще се отправи нещо до КС. Той подчерта, че КС не се произнася по законопроекти, а по приети закони или питания – в абстрактна форма, което след това не може да бъде пряко съотнесено по предлагани текстове. По думите му противното би означавало КС да стане втора камара и да се включи пряко в законодателния процес, което не е предвидено в конструкцията на българската демокрация.
БСП стои здраво на своите позиции
„Внушава се упорито, че БСП била в изолация. Аз не се притеснявам от това, защото в дискусиите, в които участва, с поведението си левицата стои здраво, включително и върху конституционния законодателен процес”, категоричен бе Миков. Според него този процес трябва да се утвърждава, а не да бъде строго експертна работа, която иначе обслужва политическия разговор, който обилно тече през медиите.