Безумното унищожаване на държавните железници трябва да спре. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков на пресконференция в централата на партията в коментар на решението на управляващите да извадят 38 влака от разписанието и да съкратят маршрутите на още 10. По думите му въпросът е част от неолибералната политика, проповядвана и от първото правителство на ГЕРБ, която разглежда държавните железници винаги като губещи, а не като най-икономичен и социален транспорт. „Политика, която не държи сметка за това, че именно държавата предоставя субсидия, защото става въпрос за най-екологичния, най-социалния транспорт – транспорт, който е вписан и в бялата книга на Европа и който подлежи на развитие”, допълни Миков. „Призоваваме нашите членове и симпатизантите си да се включат в протестите за спасяването на БДЖ. Искаме ясна позиция от правителството по този въпрос”, настоя той.
Промените в БДЖ дадоха основание на БСП да поиска извънредно заседание на транспортната комисия в парламента, на което да се изслушат министърът на транспорта и ръководството на БДЖ, добави председателят на Съвета по транспорт към Националния съвет на БСП Петър Мутафчиев. „Заставаме зад справедливите искания на българските граждани и настояваме българското правителство да предприеме бързи и спешни мерки за възстановяване на разписанието и възможността за свободно предвижване на българските граждани. Спирането на 38 влака даде повод да поискаме извънредно заседание на комисията по транспорт, на което да бъде изслушан министърът на транспорта и ръководството на БДЖ и да се настоява категорично пред правителството за възстановяване на разписанието, което е прието за 2015 година“, заяви той.
Работата, доходите, образованието и здравеопазването са най-важни
Работата, доходите, образованието и здравеопазването са най-важни за българските граждани, подчерта председателят на БСП пред медиите. Икономическото развитие на страната, особено след спирането на проекта за изграждане на газопровода „Южен поток”, е в основата на това, категоричен бе лидерът на левицата.
„Българското общество е силно разделено, най-вече икономически и социално. Ще продължим да отстояваме като опозиция политика, която да води до преодоляване на това разделение. Правителството не предприема мерки в тази посока”, подчерта Михаил Миков.
„Предвидили сме да наблегнем през този сезон на средното образование, имаме внесен законопроект за Народната просвета; предвижда се поредица от срещи с обществеността, кръгли маси по тази тема, които да очертаят и съществените разлики. За нас приоритет е оскъдният държавен ресурс да бъде насочен в общественото образование – в общинското и държавно публично достъпно образование”, каза още лидерът на БСП.
Михаил Миков: Ще продължим да отстояваме България да бъде държава на правото
От БСП ще продължават да отстояват България да бъде държава на правото, но не само на съдебната власт, а по отношение на всички власти, заяви Михаил Миков по време на пресконференцията. „Не може да бъде държава на правото тази, в която министър-председателят със свое изявление спира прилагането на един закон”, каза той.
Миков обяви, че в следващите няколко дни социалистите ще внесат искането до Конституционния съд за обявяване на противоконституционност на текста от правилника на НС, който ограничава свободата на политическото слово. По думите му в парламента ще бъде внесен и законопроектът за повече прозрачност върху бюджетните разходи.
„БСП Лява България” ще бъде опозиция, която поставя алтернативи. Няма да бъдем опозиция на всяка цена”, подчерта Миков и посочи за пример стъпките за реформа в МВР и приемането на Закона за държавния служител в силовото министерство.
В коментар на промените в пенсионната система обаче Миков заяви, че прехвърлянето на пенсионните партиди от частните фондове в НОИ няма да доведе до доверие в нея. Според лидера на социалистите основният въпрос е какво икономическо развитие има България, за да осигури повече заетост и какви заплати получават българските граждани, за да има повече отчисления в социалноосигурителните фондове и респективно пенсиите.
„Демографският процес очертава много тежка перспектива пред икономическото и социалното развитие на България, а оттам и пред така наречената пенсионна реформа. Това, че ще се местят пари от частните в държавните фондове няма по никакъв начин да доведе до доверие на гражданите в пенсионно-осигурителната система”, категоричен бе Михаил Миков.