„Всички партии са наясно с тежката демографска ситуация в страната и че с миналогодишния бюджет, със замразените плащания, с намалените доходи – е очевидно, че това ще се отрази негативно и на демографското развитие на страната”. Това заяви председателят на БСП Михаил Миков в Народното събрание.
По време на днешния парламентарен контрол социалният министър Ивайло Калфин изказа подкрепа за предложенията на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ за намаляване на ДДС от 20 на 5% за храни за кърмачета, преходни храни, пелени за бебета, детски седалки за автомобил и др. Калфин подкрепи и идеята необлагаемият минимум на доходите на едно семейство да се завиши с 15 на сто за първо дете и с още 10 на сто – за второ.
Лидерът на социалистите заяви, че се надява тази подкрепа да се изрази в позиция на министъра при обсъждането на проекта на бюджет за следващата година.
„След около 15 години около 40% от българското население ще бъде над 65 години и това, че днес вие предлагате увеличение на възрастта за пенсиониране на 67 години няма да помогне”, категоричен бе Миков. Той заяви още, че всички знаем колко са 35 лв. и как е невъзможно да се гледа дете с тях. „Сметнете ги в евро и ги кажете на вашите колеги в ЕС. Не може да има ограничен бюджетен ресурс, когато става въпрос за бъдещето на страната”, призова председателят на БСП.
БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ наложи разисквания за демографската криза
Михаил Миков внесе 57 подписа, събрани от групите на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ, Патриотичния фронт и БДЦ за насрочване на парламентарни разисквания за мерките по демографската криза. Зам.-председателят на ПГ на БСП ЛБ Корнелия Нинова бе категорична, че демографската картина не се подобрява и цитира данни, според които от 2009 г. насам от 80 552 новородени деца се стига до 67 585 през 2014-а.
„Виждате колко е драстично намалението, а прогнозите, които се правят са, че през 2020 г. ще имаме с 25 000 деца по-малко, а през 2025 – с 34 000, т.е. тенденцията е ясна”, допълни депутатът.
Според Нинова става въпрос за хоризонтална политика, която зависи от развитието на икономиката, на здравеопазването, от социалните грижи към младите семейства, но е време да се предприемат конкретни мерки за преодоляване на проблема.