БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ е категорично против поематнето на нов външен дълг

БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ е категорично против поематнето на нов външен дълг

Председателят на Парламентарната група на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Михаил Миков предложи да се удължи времето за дискусия в парламента по скандално големия външен дълг от 16 млрд. лв, с който управляващите искат да натоварят българския народ. Неговите мотиви бяха: „за да няма нощно „убеждаване” на отделни депутати и цели парламентарни групи”. Управляващите обаче отхвърлиха това предложение, за да могат да си осигурят повече време за подкрепа в пленарната зала.

Преди това депутатът от левицата Румен Гечев заяви, че цялата група ще гласува против този заробващ заем, защото няма информация за какво ще бъдат използвани парите, а управляващите лъжат с цифрите и нарушават закона. Той подчерта, че никой не е давал на правителството мандат да води преговори за 16 млрд. лв. външен дълг и припомни, че законите в България  и в страните-членки на ЕС са категорични – дългът се определя за всяка отделна година.

„Нормално ли е в бюджетна комисия да влиза предложение за 16 млрд. лв. външен заем без Министерството на финансите да представи информация за какво ще бъдат използвани парите, кой ще ги харчи, какви са очакваните резултати, при каква лихва, какви са комисионните”, попита риторично Румен Гечев. Той изтъкна, че не се знае и как са избрани посредниците. Гечев припомни, че избирането на посредници става с разпореждане от министъра на финансите, каквото няма публикувано на сайта на МФ. „Смущаващо е и че толкова важно решение се взима на коляно, с подпис на министрите и зад гърба на парламента, зад гърба на собственото правителство и се подписва споразумение в нарушение на Конституцията и законите”, възмути се депутатът от левицата.

Румен Гечев посочи, че разликата в числата на това, което искат управляващите да вземат като външен дълг и това, което е заложено в прогнозата на самото МФ от преди един месец е около 5 млрд. лв. „Нямаме никаква убедителна информация, че този огромен дълг трябва да бъде поет от българските граждани. Не знаем и до 30 години – кога точно ще бъде падежът на този договор”, подчерта социалистът. Той попита как след месеци наред – изведнъж управляващите са видели струпването на дългове  през 2016 и 2017 г.

Твърдението, че с тези 16 млрд. лв. ще се плаща стар дълг е лъжа

Румен Гечев опроверга твърдението, че с новия дълг ще бъде изкупен стар дълг – по данни на БНБ към 31.12.2014г. външният дълг е 7 млрд. евро, на 15.01.2015г. са изплатени 1,5 млрд. лв. и остават около  5 млрд. евро. „До преди година и половина делът на външния дълг на България от БВП на страната беше 17-18 %. В прогнозата за 2015 г. е заложен 27,4%. През 2017 г. изведнъж се появява това, което ГЕРБ иска – 32%. Ако е вярно, че ще плащате стар дълг, то би трябвало процентът му от БВП  да намалява”, изчисли Гечев. Той заяви, че не само, че се удвоява българският дълг, че се нарушават Конституцията и законите, но тези пари не отиват за инвестиции в българската икономиката. „Някой иска да няма никакви реформи, никакъв икономически растеж, но да си купи политическо бъдеще с милиарди левове и да се представи добре на предстоящите местни и президентски избори, а българския народ – кучета го яли”, заключи Румен Гечев.

Чавдар Георгиев: Сключените договори за дълга са недействителни

Депутатът от Парламентарната група на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Чавдар Георгиев попита на какво основание министър Горанов е сключил тези договори и заяви като юрист, че те са недействителни. Той обясни, че договорите за този външен дълг са сключени зад гърба на Народното събрание и на парламента и са в нарушение на Конституцията и законите. По думите му това трябва да се стане ясно, за да знаят и контрагентите. Георгиев подчерта, че – не е спазена Конституцията чл. 84. 9 за даване на предварително съгласие за сключване на договори за държавни заеми; не е спазен Законът за държавния дълг и Законът за международните договори, изискващи такива договори да се подписват само след решение на Министерския съвет; в Закона за бюджета за тази година има ясно определен лимит на държавния дълг; няма решение на самия МС, с което Горанов да е упълномощен да преговаря за заем от 16 млрд. лв., а само за 3 млрд. лв.

„За управляващите десни правовата държава, върховенството на закона и защитата на държавния интерес не значат абсолютно нищо”, категоричен бе Георгиев. Той подчерта, че един човек с минимална работна заплата трябва да работи 5 години, за да плати своя дял от 10 000 лв, които се падат на глава от населението за изплащане на този заем.