„Днешният ден е повод да си спомним за кулминацията на българското националноосвободително движение, да почетем паметта на жертвите, десетки хиляди българи и да признаем – успехите ни, частични или пълни, винаги са идвали, когато сме се стремели към единство”. Това написа в профила си във Фейсбук председателят на БСП Михаил Миков по повод 139-тата годишнина от избухването на Априлското въстание. Той продължава, че Априлската епопея е опитът на нашите деди да накарат света да забележи народ, който желае искрено своята свобода и е готов да плати с живота си за нея.
„Макар и неуспешно във военно отношение, Априлското въстание постига политическата си цел – да привлече внимание към съдбата и стремежите на българския народ, поробен и угнетен, който казва „Свобода или смърт”, пише още Миков. Според Миков реализирането на политическите цели е възможно само чрез единство в мнозинството, а нормалният политическия процес е този, който способства за преодоляване на конфликтите, за осигуряване на равновесие между интересите на отделните хора в обществото и баланс в отношенията между народите.
„Нека не забравяме колко ни е скъпо Априлското въстание – това чисто българско дело, довело в крайна сметка до националното възраждане. Нека се опитваме, колкото и да е трудно, да търсим и днес своето Оборище. Нека помним, че единството е в основата на всеки наш национален успех!”, завършва лидерът на БСП Михаил Миков.
Предлагаме на Вашето внимание пълния текст на поздравителния адрес:
Скъпи сънародници,
Днес отбелязваме 139 години от избухването на Априлското въстание на 20 април 1876 г. (2 май по нов стил). Годишнината е повод да си спомним за кулминацията на българското националноосвободително движение, да почетем паметта на жертвите, десетки хиляди българи и да признаем – успехите ни, частични или пълни, винаги са идвали, когато сме се стремели към единство.
Априлската епопея е опитът на нашите деди да накарат света да забележи народ, който желае искрено своята свобода и е готов да плати с живота си за нея. Днес ние – техните наследници, не можем да избягаме от тежката отговорност да съхраним свободата във всичките й измерения и да докажем, че не сме загубили способност да се организираме и да се борим за националните си интереси.
Макар и неуспешно във военно отношение, Априлското въстание постига политическата си цел – да привлече внимание към съдбата и стремежите на българския народ, поробен и угнетен, който казва „Свобода или смърт”. Днес знаем, че реализирането на политическите цели е възможно само чрез единство в мнозинството, а нормалният политическия процес е този, който способства за преодоляване на конфликтите, за осигуряване на равновесие между интересите на отделните хора в обществото и баланс в отношенията между народите.
Нека не забравяме колко ни е скъпо Априлското въстание – това чисто българско дело, довело в крайна сметка до националното възраждане. Нека се опитваме, колкото и да е трудно, да търсим и днес своето Оборище. Нека помним, че единството е в основата на всеки наш национален успех!